'Aşırı dozdan ölüm kişinin kendi iradesi'

Üniversiteli Selen Atılgan'ın aşırı dozdan ölümünün 'kendi fiilinden kaynaklandığı'na işaret eden Yargıtay, arkadaşına verilen beraat kararını onadı.

ANKARA - Üniversiteli Selen Atılgan'ın aşırı dozdan ölümünün 'kendi fiilinden kaynaklandığı'na işaret eden Yargıtay, arkadaşına verilen beraat kararını onadı. Kararda "Eski TCK'nın 407. maddesinde, uyuşturucu madde suçlarının işlenmesine bağlı olarak kişilerin sağlığının bozulması, ölmesi cezayı artıran ya da ağırlaştırılan bir neden olarak kabul edilmiştir. Yeni TCK'da benzer bir hükme yer verilmemiştir. Sanığın ölümde kastı ya da kusuru olduğuna ilişkin hiçbir delil yoktur" denildi.
Selen Atılgan, 30 Kasım 2003'te, aşırı dozda eroinden hayatını kaybetmişti. Atılgan'la birlikte uyuşturucu satıcısına giden ve kendisine de eroin alan İlkay Güven olaydan sonra gözaltına alındı. Üsküdar 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Güven hakkında 'uyuşturucu madde temini suretiyle ölüme neden olmak' suçundan beraat, 'başkasına uyuşturucu temini' ve 'uyuşturucu kullanmak' suçlarındansa ceza verdi. Karar temyiz edildi.
Yargıtay 10. Ceza Dairesi de beraat kararını onadı, 'başkasına uyuşturucu temin etmek' cezasını sanık lehine bozdu. Dairenin kararında, iki arkadaşın uyuşturucuyu 'kendi iradeleri'yle kullandığı vurgulandı.