Aşırı sıcaklar iki can aldı

Yozgat'ta 12 yaşındaki Medet Karakoç güneş çarpmasından, Adana'da hediyelik eşya satan 47 yaşındaki Kazım Öztep ise kalp krizinden yaşamını yitirdi.

ADANA / YOZGAT - Kavurucu sıcak dün Yozgat ve Adana'da iki can aldı. Yozgat'ın Akdağmadeni ilçesi Kayakışla Köyü'nde aşırı sıcağa rağmen kendilerine ait tarlayı sulayan 12 yaşındaki Medet Karakoç,
uzun süre güneşin altında kalınca baygınlık geçirdi. Babası Satılmış Karakoç tarlaya geldiğinde, oğlunu hayatını kaybetmiş olarak buldu. Akdağmadeni Devlet Hastanesi'nde yapılan otopside, Medet Karakoç'un
aşırı sıcaklardan beyin kanaması geçirdiği belirtildi.
Uzmanlar: Sokağa çıkmayın
Adana'da da, ev ev dolaşarak hediyelik eşya satmaya çalışan 47 yaşındaki Kazım Öztep, Kocavezir Mahallesi'nde yolda yürürken aniden bayılarak yere düştü. Öztep, çevredeki vatandaşların tüm çabasına rağmen, ambulans gelmeden öldü. Cebinden 1 milyon 250 bin lira ile 50 ABD Doları çıkan Öztep'in, ilk belirlemelere göre kalp krizi geçirerek öldüğü anlaşıldı.
Uzmanlar, özellikle tansiyon ve kalp rahatsızlığı olanların, aşırı sıcak nedeniyle çok dikkatli olmaları gerektiğini söyledi. Uzmanlar, risk grubuna girenleri de güneş ışınlarının yeryüzüne dik olarak geldiği saatlerde sokağa çıkmamaları konusunda uyardı.
Sıcaklık Güneydoğu'da yer yer 45 dereceyi aştı. Diyarbakır Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri, sıcaklığın dün Batman'da 45, Diyarbakır'da da 44 derece olarak ölçüldüğünü belirtti. Yetkililer, "Dört gün boyunca aynı derecede seyretmesini bekliyoruz. Suriye sınırına yakın yerlerde sıcaklık 45 dereceyi aşıyor" dedi. (dha/aa)