Aşk Gemisi'nde 'cinayet'

Aşk Gemisi'nde 'cinayet'
Aşk Gemisi'nde 'cinayet'
Aliağa'da 'Aşk Gemisi'nde su tahliye ederken ölen işçilerden Doğan Balcı'nın bir gün önce de zehirlendiği ve ayranla 'tedavi edildiği' belirtildi.

İZMİR - Söküm için getirildiği İzmir’de iki işçiye mezar olan ünlü ‘Aşk Gemisi’nde ölümlerin göz göre göre geldiği ortaya çıktı. Su tahliye işleminin aceleyle yapıldığı, ölenlerden Doğan Balcı’nın bir gün önce de üç arkadaşıyla zehirlendiği ve hastaneye bile götürülmediği belirtildi.
Ünlü televizyon dizisi Aşk Gemisi’nin çekildiği ‘Quail Cruises’ adlı kruvaziyer gemisinin makine dairesine dolan suyu boşaltmak için içine giren 11 işçiden 37 yaşındaki Doğan Balcı ve 40 yaşındaki Davut Özdemir, su pompasının egzozundan sızan gazdan zehirlenmişti. Cenazeler, otopsinin ardından ailelerine teslim edildi. Doğan Balcı’nın kayınbiraderi Ekrem Yoldaş, vahim iddialarda bulundu:
“Doğan, bayramın ikinci günü bize geldi. Bir gün önce kendisi ile birlikte üç arkadaşı zehirlenmiş. Bir hastaneye bile götürmeyip ayran içirmişler. Hâlâ ayaklarının güçsüz olduğunu, ayakta zor durduğunu söyledi. İki yıl çalıştığı şirketten tazminatsız çıkarıldı. Bayramda çalışması için çağırmışlar. Hangi şirkette çalıştığını kendisi bile bilmiyordu. Bana ‘Hangi şirkete çalıştığımı ve hangisinden maaş alacağımı bilmiyorum’ dedi. Bu kaza değil cinayettir. Gemi sökümünde ölümlere bir çare bulunsun. Her olay parayla kapatılmaya çalışılıyor. Bu işin peşini bırakmayacağız. Sorumlular hakkında şikâyetçi olacağız.”
Doğan Balcı, Aliağa’da toprağa verildi. Davut Özdemir ise bugün memleketi Sivas’tan uğurlanacak.
Aliağa Cumhuriyet Başsavcılığı, taburcu olan işçilerin ve gemi söküm tesisinin sorumlularının ifadelerini almaya başladı.

Plansız çalışma
Bayramdan sonra söküme başlanması planlanan geminin, su alıp sağa yatması üzerine su tahliye çalışmalarına erken başlandığı ortaya çıktı. Gemi Geri Dönüşüm Sanayiciler Derneği’nden alınan bilgiye göre İtalya ’dan gelirken fırtınada yara alan gemi Aliağa’da hızla yan yatınca, detaylı plan yapılmadan, uzman olmayan işçilerle çalışma başlatıldı.
Dernek yetkilileri benzinle çalışan su tahliye pompalarının egzozundan çıkan gazın tabanda biriktiğini, işçilerin bu kokuya rağmen makine dairesine inmesine ise anlam veremediklerini kaydetti.