Aşk Gemisi'nde zehirlenen işçileri 'ayran içirip' eve yollamışlar

Aşk Gemisi'nde zehirlenen işçileri 'ayran içirip' eve yollamışlar
Aşk Gemisi'nde zehirlenen işçileri 'ayran içirip' eve yollamışlar
'Aşk Gemisi'nde zehirlenerek ölen işçilerden Doğan Balcı'nın yakını Ekrem Yoldaş, "Doğan, bayramın ikinci günü bize geldi. Bir gün önce kendisi ile birlikte üç arkadaşı zehirlenmiş. Bir hastaneye bile götürmeyip, ayran içirmişler" dedi.

İzmir ’in Aliağa ilçesindeki gemi söküm tesislerine getirilen, ‘Aşk Gemisi’ isimli televizyon dizisine sahne olan “Quail Cruises’ adlı kruvaziyer gemisinin, makine dairesine dolan suyu boşaltmak için içine giren 11 işçiden, su pompasının egzozundan sızan gazdan zehirlenerek yaşamlarını yitiren 37 yaşındaki Doğan Balcı ve 40 yaşındaki Davut Özdemir’in cenazeleri, otopsi ardından ailelerine teslim edildi.

Yaşamını yitiren Doğan Balcı'nın yakını Ekrem Yoldaş ise, yaşananın bir iş cinayeti olduğunu belirterek, "Doğan, bayramın ikinci günü bize geldi. Bir gün önce kendisi ile birlikte üç arkadaşı zehirlenmiş. Bir hastaneye bile götürmeyip, ayran içirmişler. Hala ayaklarının güçsüz olduğunu, ayakta zor durduğunu söyledi" dedi.

Tedavileri biten diğer işçiler taburcu edilirken, olayla ilgili soruşturmanın sürdüğü bildirildi.


‘BU KAZA DEĞİL CİNAYETTİR’
Yaşamını yitiren Doğan Balcı’nın kayınbiraderi Ekrem Yoldaş gemideki çalışma koşullarının sağlıklı olmadığını belirterek şu bilgileri verdi:

“Doğan, bayramın ikinci günü bize geldi. Bir gün önce kendisi ile birlikte üç arkadaşı zehirlenmiş. Bir hastaneye bile götürmeyip, ayran içirmişler. Hala ayaklarının güçsüz olduğunu, ayakta zor durduğunu söyledi. İki yıl çalıştığı şirketten tazminatsız çıkartıldı. Bayramda çalışması için çağırmışlar. Hangi şirkette çalıştığını kendi bile bilmiyordu. Bana “Hangi şirkete çalıştığımı ve hangisinden maaş alacağımı bilmiyorum’ dedi. Bu kaza değil, bir cinayettir. Gemi sökümünde ölümlere bir çare bulunsun. Daha kaç kişinin canı yanacak. Her olay parayla kapatılmaya çalışılıyor. Bu işin peşini sonuna kadar bırakmayacağız. Sorumlular hakkında şikayeçti olacağız.”

Davut Özdemir yakınları da bu tür ölümlerin yaşanmasına tepki gösterdi. Yaşamını yitiren Doğan Balcı’nın, Aliağa’nın Bozköy Köyü’nde, ikindide kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verileceği belirtildi. Cenazesi karayolu ile Sivas’a götürülen Davut Özdemir ise, bugün Sarıkışla ilçesi Kayapınar köyünde toprağa verileceği bildirildi. Özdemir’in üç yıl önce memleketinden çalışmak için Aliağa geldiği ifade edildi.


SORUŞTURMA SÜRÜYOR
Bu arada olayla ilgili soruşturma başlatan savcılığın iki firma yetkilisinin ifadesine başvurulduğu, ayrıca gemide inceleme yapmak üzere bilirkişi talep edildiği öğrenildi. Ancak olayla ilgili olarak şu ana dek gözaltına alınan kimse bulunmuyor.


DİĞER FİRMALARA MAL EDİLMEMELİ
Gemi Geri Dönüşüm Sanayiciler Derneği’nden yapılan yazılı açıklamada, “Olayın derin üzüntüsünün yaşandığı ve bu durumun sektördeki 21 lisanslı firmaya mal edilmemesi gerektiği” istendi.


DHA


  ETİKETLER:

  İzmir

  ,

  aşk

  ,

  Bugün

  ,

  Gemi

  ,

  Soruşturma

  ,

  ,

  firma

  ,

  İnceleme

  ,

  çare