'Aşk Gemisi'nin sökümünde iş kazası: 2 ölü

'Aşk Gemisi'nin sökümünde iş kazası: 2 ölü
'Aşk Gemisi'nin sökümünde iş kazası: 2 ölü
80'li yıllara damga vuran 'Aşk Gemisi' dizisine sahne olan 'Quail Cruises' adlı kruvaziyer gemisinin makine dairesine su boşaltmak için giren 8 işçi, su tahliye pompasının egzozundan çıkan dumandan zehirlendi.

İZMİRAliağa’daki gemi söküm tesislerine getirilen tüm dünyada 1980’li yıllara damgasını vuran “Aşk Gemisi' isimli televizyon dizisine sahne olan ‘Quail Cruises' adlı kruvaziyer gemisinin makine dairesine su boşaltmak için giren 8 işçi, su tahliye pompasının egzozundan çıkan dumandan zehirlendi. Hastaneye kaldırılan işçilerden Doğan Balcı ve Davut Özdemir hayatını kaybetti.

Aliağa İlçesi’ndeki gemi söküm tesisine geçen hafta getirilen ve 1980’li yıllara damgasını vuran “Aşk Gemisi' isimli televizyon dizisinin sahnesi olarak kullanılan “Quail Cruises' adlı kruvaziyer gemisi, yolculuk sırasında fırtına nedeniyle yara aldı ve makine dairesinde su birikti. Suyu boşaltmak için bugün saat 12.00 sıralarında işçiler, Ahmet Acet, Yunus Yeşilkaya, Osman Ay, Nuri Çetin, Durmuş Özdemir, Bekir Dinler, Doğan Balcı ve Davut Özdemir, makine dairesine indi. İşçiler, su tahliye pompasını çalıştırıp suyu boşaltmaya başladı. Bu sırada mazotla çalışan pompanın egzozundan çıkan duman, 8 işçiyi zehirledi. Fenalaşan işçiler, diğer işçilerden yardım istedi. Makine dairesinden çıkartılan işçiler, ambulanslarla Aliağa Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.


İKİSİ YOLDA ÖLDÜ
İşçilerden Doğan Balcı ile Davut Özdemir’in kalbinin durduğu tespit edildi. Müdahalelere rağmen talihsiz iki işçinin kalbi çalıştırılamadı. Zehirlenen ve durumları ağır olduğu belirtilen diğer işçilerden Ahmet Acet’in Ege Üniversitesi’ne, Nuri Çetin’in ise Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildiği öğrenildi. Diğer dört işçinin ise durumunun iyi olduğu bildirildi. Olayla ilgili polis soruşturma başlattı.


ŞAHAP AVCI / DHA


  http://www.radikal.com.tr/114559111455912

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Nuh'un Gemisi - X120

  Evet, dünya düzeni kurulalı beri aynı şey oluyor; birileri lüks içinde yaşasın diye birileri ölüyor. İnşaatlarda, tersanelerde, savaşlarda, gemilerde, yollarda, meydanlarda, atölyelerde, belediye çukurlarında...Muhtemelen bu olayda da -eğer ihmal varsa- asıl sorumlular bir şekilde paçasını kurtarırken alt düzey birileri cezalandırılacak. Bize de ölene rahmet, yakınlarına baş sağlığı dilemek düşüyor.

  Atık deposu - mhalim

  Türkiye İnsan sağlığına zararlı işlerin havale edildiği ve zararlı atıkaların deposu durumundadır. Asbestin işçi sağlığ için ne olduğunu herkes biliyor. Bu gemiyi yapan teknoloji onu parçalamasını bilmiyormu? Ama bunun işçilere ve çevreye verdiği zararın ne olduğunu bildikleri için, bir aksilik halinde doğabilecek zararları karşılamayacakları için, işçi sasağlına ve çevreye önem vermeyen ülke ararlar. Kısacası Türkiye bunlar için bulunmaz ülkedir. Burada hukuk ta işçi ve çevre için caydırıc bir yaptırıma sahip değil....Çeevre ve işçi sağlığı için haydi dua edelim!!!!. En iyi dilek bu olur ancak.