Aşk, intihar ve mahalle baskısı

Aşk, intihar ve mahalle baskısı
Aşk, intihar ve mahalle baskısı
Aile baskısından kaçarak bir ay önce Antalya'ya gelerek birlikte aynı evde yaşamaya başlayan Z.A ve E.D.B. adlı genç kızlar, intihara karar verdi. Kızlardan 24 yaşındaki Z.A başına ateş ederek yaşamına son verdikten sonra tabancayı alan 22 yaşındaki E.D.B., namlusunun şişme yapması üzerine intiharı gerçekleştiremedi.


İstanbullu ve biyoloji öğretmenliği bölümü mezunu olan Z.A ile Tokatlı olan Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi'nde öğrencisi 22 yaşındaki E.D.B. internette tanışarak birlikte yaşamaya karar verdi. Bir ay önce İstanbul'da buluşan ve aralarında duygusal bir bağ olduğu ileri sürülen kızlar, Antalya'da birlikte yaşamaya karar verdi. Namık Kemal Bulvarı, Kutlu Apartmanı'nın 5'nci katındaki daireyi tutan kızlar, aile baskısının kendilerini rahat bırakmayacağını düşünerek intihar etmeye karar verdi.

‘BEN ONSUZ NASIL YAŞARIM’
Ailelerine hitaben 4 sayfalık bir mektup bırakan ve özetle yaşam biçimlerine karşı çıkılacağı için intihar etmeye karar verdiklerini belirten ikili, bu akşam saat 19.30 sıralarında salonda intihara kalkıştı. Trabzon el yapımı olan tabancayı eline alan Z.A. başına dayadıktan sonra tetiğe basarak yaşamına son verdi. Ardından tabancayı eline alan E.D.B., kendi başına dayadıktan sonra tetiğe basmak istedi, fakat silah ateş almadı. Namlusu şişen tabancanın ateş almaması üzerine sinir krizi geçiren E.D.B., 112'yi arayarak, “O yaptı, ben yapamadım. Ben onsuz nasıl yaşarım” dedi.
Bunun üzerine eve gelen polis ekipleri, Z.A'nın cesediyle karşılaştı. Cesedin başında sürekli olarak gözyaşı döken E.D.B., Z.A ile 1 ay önce internette tanıştıktan sonra Antalya'ya gelip daire tuttuklarını ve birlikte yaşamaya karar verdiklerini söyledi. Z.A'nın ameliyatla erkek olmak istediğini ve bunun için para biriktirme kararı aldıklarını söyleyen E.D.B, gözaltına alınarak Asayiş Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. Z.A'nın cenazesi ise Adli Tıp Kurumu morguna konuldu.
Bu arada E.D.B.'nin Tokat'ta yaşayan ailesinin, bir süre için kızları için polise ‘kayıp’ başvurusunda bulunduğu belirlendi.
Olay yerinde bir inceleme yapan Cumhuriyet savcısı, intiharla ilgili, ‘Özel bir konu’ demekle yetindi.