Aşk sanal, tazminat gerçek

İnternetten tanışıp evlendiği üniversiteli kızı 18 gün sonra "Fotoğraflarındaki kadar güzel değilmişsin" diyerek evden kovan 30 yaşındaki hâkim Murat Yıldız, 12 bin YTL taznimat ödemeye mahkûm oldu.
Muş'un Malazgirt ilçesinde görev yapan...

ADANA - İnternetten tanışıp evlendiği üniversiteli kızı 18 gün sonra "Fotoğraflarındaki kadar güzel değilmişsin" diyerek evden kovan 30 yaşındaki hâkim Murat Yıldız, 12 bin YTL taznimat ödemeye mahkûm oldu.
Muş'un Malazgirt ilçesinde görev yapan asliye hukuk mahkemesi hâkimi Murat Yıldız, internette sohbet ederken Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Teknik Ressamlık Bölümü 2'nci sınıf öğrencisi Derya Kıyançiçek'le tanıştı. Uzun süre sohbet eden çift, bir süre sonra evlenmeye karar verdi. Ancak 2 Kasım 2006'da dünya evine giren çiftin evliliği yalnızca 18 gün sürdü.
Hâkim Yıldız, internetten gönderilen fotoğrafın Derya'ya benzemediğini, eşinin tavırlarını da beğenmediğini gerekçe göstererek "Ben gönderilen fotoğrafı beğenmiştim. Karşılaştığımızda fotoğrafa hiç benzemeyen, son derece yıpranmış, davranışları sağlıksız biri ile karşılaştım" diyerek Malazgirt'te boşanma davası açtı. Yıldız, 24 bin YTL de maddi ve manevi tazminat istedi. Derya Yıldız da Adana 1'nci Aile Mahkemesi'nde boşanma davası açıp 77 bin YTL maddi ve manevi tazminat istedi. Bu dava sonrası hâkim Yıldız, kendi açtığı davadan vazgeçti.
'Kötü kalpli çıktı'
Hâkim Murat Yıldız, Adana 1'nci Aile Mahkemesi'ne gönderdiği dilekçede şunları söyledi: "Kendini sürekli yanlış tanıtarak beni evliliğe ikna etmiştir. Ruhsal, bedensel deformasyonlarını benden gizlemiştir. Bunun tek
izahı, davacının son derece senaryocu, kötü kalpli ve akli dengesi yerinde olmayan birisi olduğudur. Bu evliliğe güvenerek milyarlarca borca girdiğim için asıl mağdur olan benim. Asıl amacı haksız çıkar sağlamaktır."
Derya Yıldız ise bir önceki duruşmada neden boşanmak istediğini şöyle anlattı: "Beni tatlı sözler ve şiirlerle kandırdı ve bir an önce evliliğe ikna etti. Bana ait olmadığını ileri sürdüğü internetten gönderdiğim fotoğraf da bana ait fotoğraftır. İddia ettiği gibi ben onu kandırmadım, o beni güzel sözlerle kandırdı. 18 günlük evliliğimizi çekilmez hale getirdi. Birlikte artık yaşamamız mümkün değildir."
Diğer tanıklar Murat Yıldız'ın eşine şiddet uyguladığı yönünde ifade verdi. Dünkü karar duruşmasına sadece iki tarafın avukatı katıldı. Derya Yıldız'ın avukatı Mehmet Aydın, hakim Murat Yıldız'ın kendisini arayarak 30 bin YTL peşin, 20 bin YTL'si aylık biner YTL olmak üzere toplam 50 bin YTL tazminat ödemek için uzlaşmak istediğini, ancak müvekkilinin kabul etmediğini belirtti. Mahkeme hâkimi, evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle çiftin boşanmalarına, hâkim Yıldız'ın boşandığı eşi Derya'ya 2 bin YTL'si maddi, 10 bin YTL'si de manevi olmak üzere toplam 12 bin YTL tazminat ödemesine, karar Yargıtay'da kesinleşinceye kadar da önceki duruşmada bağlanan aylık 350 YTL tedbir nafakasını ödemeyi sürdürmesine karar verdi. Derya Yıldız'ın avukatı Aydın, tazminatı az bulduklarını belirterek, temyiz edeceklerini söyledi.