'Aşk'a inceleme


Kemer'de bir kavşağa yerleştirilen heykel kaldırılırsa geride hatıra fotoğrafları kalacak.Antalya Valiliği, Kemer'i karıştıran 'Aşk Yağmuru' adlı heykele inceleme başlattı. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, heykelin durumunu inceleyip rapor yazacak. AKP İlçe Başkanlığı, 'müstehcen' bulduğu heykelin kaldırılması için bastırıyor. Kemer Belediye Başkanı: Kaldırmam.

'Aşk Yağmuru' için mülki erkân devreye girdi
ANTALYA - Kemer Belediye Başkanı CHP'li Hasan Şeker tarafından heykeltıraş Zafer Sarı'ya yaptırılan çıplak kadını belinden tutup havaya kaldıran erkek figürünün tasvir edildiği metal heykel 'Aşk Yağmuru' Antalya Valiliği'ni de harekete geçirdi.
Valilik, heykelin yerleştirilmesi ve sanatsal durumuyla ilgili inceleme yapmak üzere İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nü görevlendirdi. Bir kurul oluşturacak olan müdürlük, heykelin yapımı aşamasından yerleştirilmesine kadarki süreci inceleyip, sanatsal değeri konusunda da gerekli çalışmaları tamamlayacak ve Antalya Valiliği'ne rapor sunacak. Verilecek raporda heykelin sanatsal değerinin olmadığı belirtilirse yerinden kaldırılacak.
10 gün önce açılışı yapılan heykel için AKP İlçe Başkanı Zafer Yaman, "Utanıyorum. Bu heykeli kaldırın. Bundan sonraki heykellerde pozisyon mu değiştirecekler" yorumunu yapmış, Kemer'in CHP'li eski Belediye Başkanı Mustafa Gül de "Müstehcen, genç kızların ahlakını bozuyor" demişti. Gül ve yanındaki yaklaşık 30 kişi dün heykelin önünde toplanarak eserin kaldırılması için eylem yaptı. Gül, "Ramazan yaklaşıyor. Oruçlu bir şekilde bu tip bir heykeli görmeleri hoş değil" dedi.
Başkan Şeker: Kaldırmam
Kemer Belediye Başkanı Hasan Şeker, eyleme ilişkin şunları söyledi: "Böyle bir ilçede, bir sanatçı tarafından metalden yapılmış heykeli müstehcen bulmak çok yanlış. İnsanlar görmek istediği gibi bakıyor. Heykeli kaldırmamız gibi bir şey kesinlikle söz konusu değil."
Heykeltıraş Sarı da "Heykel evladım gibi. Eğer kaldırılırsa beni ülkeden sürsünler" diye konuştu. (dha, aa)

* * * * *
'Cihangir Güzeli' tahrik etti
Otopark işleten Habip Muhammet Ali Çelik, 2001'de İstanbul Cihangir Parkı'na dikilen 'Cihangir Güzeli'ni kaidesinden söktü. Çelik, "Bu heykel beni bile şehvete getiriyor. 15 yaşındaki çocuklar görünce kim bilir neler olur dedi.
FOTOĞRAF: TİMUR SOYKAN


'Sarıkız'ın memeleri açıkta
Balıkesir Edremit'te 2000 yılında 'Sarıkız' krizi çıktı. Heykelin göğsünün göründüğünü belirten Fazilet Partililer konuyu belediye meclisine getirdi. Tartışılan 'Sarıkız' ın memeleri hâlâ ortada.
FOTOĞRAF: AHMET ERTAN / DHA


Attalos'un cinsel tercihi ne?
Dönemin Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kumbul, 2004'te kente Meret Özerov'un yaptığı Bergama Kralı 2. Attalos heykelini dikti. Birçok kişi tarihe Antalya'yı kuran kişi olarak geçen Attalos'un 'eşcinsel' olduğunu iddia etti. Kumbul olay için "Bağnazlık" dedi.
FOTOĞRAF: ÖZGÜR ÖNDER / AA


Fatih'in atının çilesi
Kırklareli Babaeski'de Fatih Sultan Mehmet'in atının erkek mi dişi mi olduğu uzun süre tartışıldı. 1999'da seçimi kazanan CHP'li Belediye Başkanı Haluk Tezsezer eseri heykeltıraş Tülen Özdemir'e eksiklikleri gidermesi için gönderdi. Heykelden bir daha haber çıkmadı.
FOTOĞRAF: GURBET GÖKÇE / DHA


Ankara'da heykel savaşı
1994'te Melih Gökçek belediye başkanı olduktan sonra Ankara Altınpark'ta bulunan heykeltıraş Mehmet Aksoy'un 'Periler Ülkesinde' eserinin orgazmı anlattığını ileri sürdü. "Böyle sanatın içine tükürürüm" diyen Gökçek, heykeli söktürdü. Gökçek'in tükürüğü pahalıya mal oldu. Mahkeme Aksoy'a o zamanın rakamıyla 1 milyar 342 milyon lira ödenmesine karar verdi.


Yörük Ali'ye bıyık
Kurtuluş Savaşı'nda Türk ordusuna yardımcı olan Yörük Ali Efe'nin anısına, ölümünden 46 yıl sonra 1997'de Aydın da bir anıt dikildi. Efeler Derneği bıyıksız efe olmayacağını belirterek yeni bir tartışma başlattı. Yörük Ali'nin oğlu hikâyeci-yazar Cengiz Yörük'ün "Babam sarışındı, bu yüzden eski fotoğraflarında bıyığı seçilmiyor" demesi üzerine heykel söküldü, bıyık yapıldıktan sonra yerine konuldu.
FOTOĞRAF: DHA