@ismailsaymaz

Aşkale'de keşif tekrarlanacak

Aşkale'de keşif tekrarlanacak
Aşkale'de keşif tekrarlanacak
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Aşkale’de geçen yıl Karasu HES’te çalışan beş işçinin baraj içindeki elektrik direğini tamire giderken, bindikleri bisikletin devrilip ölmeleri üzerine açılan soruşturmanın seyri hakimleri bile kızdırdı. Aşkale Savcılığı’nın 16 şüpheli hakkında verdiği koğuşturmaya yer olmadığına ilişkin kararı kaldıran ve soruşturmaya devam edilmesini isteyen Oltu Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, “Savcı tarafından ceza yargılamasının temel hedefi olan maddi gerçeğe ulaşma amacına yönelik olarak gerekli kanıtların toplanmadığı çok açık olarak anlaşılmakta, soruşturma evresinin tamamlanmadığı net bir şekilde tespit edilmektedir” dedi. “Yapılan soruşturmanın olaya göre oldukça yetersiz olduğu”nu vurgulayan mahkeme, elektrik direklerini kaldırmayarak su içinde kalmasına ve kazanın oluşmasına yol açan Aras Edaş’ı da ağır bir dille suçladı. Oltu Ağır Ceza’nın bu sert bozmazı üzerine savcılık, gölette yeniden keşif yapılmasını kararlaştırdı. Keşif, 15 Mart’ta. Öte yandan kurbanların aileleri, bürokratların soruşturulmasına izin verilmemesini Anayasa Mahkemesi’ne taşımaya hazırlanıyor.

Erzurum Aşkale’de 3 Nisan 2012’de meydana gelen faciada, Karasu HES 2 göleti içerisinde kalan ve sökülmesi ihmal edilen elektrik direği bozulunca, beş işçi deniz bisikleti ile gölete girmişti. İşçiler bisikletin devrilmesi sonucu gölete düşüp ölmüştü. Soruşturma kapsamında; Karasu HES’e, elektrik direkleri kaldırılması gerektiği halde bu işlem yapılmadan su verildiği; Enerji Bakanlığı bünyesinde oluşturulan geçici kabul heyetinin manzarayı görmesine karşın 12 Mayıs 2011’de yazdığı raporda bu hususu dile getirmediği ortaya çıkmıştı. Bilirkişi raporunda, “Dünyanın hiçbir yerinde rastlanmayan, gölet içerisinde elektrik direklerinin mevcudiyetine göz yumulmuştur” denmişti.

Aşkale Cumhuriyet Savcılığı, ‘görevini ihmal ettikleri’ gerekçesiyle tutanağa imza koyan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nden beş mühendise soruşturma açmak için bakanlıktan izin istedi. Bakanlık ise “teknik heyetin dağıtım hatlarının göl alanında kalmasıyla ilgili bir değerlendirme yapma görev ve sorumluluğunun” bulunmadığını, bu sorumluluğun Aras Edaş Genel Müdürlüğü’ne ait olduğunu savunarak izin vermedi. Aşkale Savcılığı itirazını Ankara Bölge İdare Mahkemesi reddetti. Bunun üzerine savcılık beş mühendis ile “atılı suçu işlemedikleri” sonucuna varılan 11 başkaca şüpheli hakkında 26 Kasım 2011’de koğuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Kurbanların ailelerinin avukatlığını yapan Emine Arslan, kararı Oltu Ağır Ceza Mahkemesi’ne taşıdı. Oltu Ağır Ceza, 28 Ocak 2013’te itirazı yerinde bulup kararı kaldırdı ve 11 şüpheli açısından soruşturmanın sürdürülmesini istedi.

Mahkeme: Böyle soruşturma olmaz
Oltu Ağır Ceza Mahkemesi, kararda, “Savcı tarafından ceza yargılamasının temel hedefi olan maddi gerçeğe ulaşma amacına yönelik olarak gerekli kanıtların toplanmadığı çok açık olarak anlaşılmakta, soruşturma evresinin tamamlanmadığı net bir şekilde tespit edilmektedir” denildi. “Soruşturmanın oldukça yetersiz olduğu”nu vurgulayan heyet, Aras Edaş’ı da ağır bir dille suçlayarak, şöyle devam etti, “Aras Edaş’a ait olan ve uzun yıllar önce tesis edilen enerji nakil hattı direklerinin temel betonları normal arazi (kuru toprak zemin) şartlarına göre yapıldığı anlaşılmıştır. Temel betonlarının özelliğinden dolayı enerji nakil hatları direklerinin sulu zeminde veya su içinde kalması teknik olarak mümkün olmadığından, zaman içinde yatması veya devrilmesinin kaçınılmaz olacağı aşikardır. Bu sebeple bu direklerin güzergahı değiştirmelidir. Ayrıca bilirkişi raporuna göre elektrik üretimi yapacak olan bir şirketin elektrik nakil hatlarını göletin içerisinden çıkartmadan barajı su ile doldurarak müessif olaya sebebiyet verdiğinden kusurlu bulunmuştur.”
Mahkeme, şüphelilerinn ‘taksirle adam öldürme’ suçunu işleyip işlemediklerinin belirlenmesi icin “geçici kabulün göletteki direkleri kapsayıp kapsamadığının, kapsıyorsa kabul tutanağında bu hususa niye çekince koymadıklarının” tespiti sonrası kovuşturmaya yer olmadığına hükmedilebileceğini vurguladı. Böylece bozulan karar, Aşkale Savcılığı’na iade edildi. Aşkale Savcılığı da HES’te keşif yapılması için dosyayı Aşkale Sulh Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Sulh Ceza Mahkemesi, 15 Mart’ta gölette keşif yapılmasını karara bağladı.
Avukat Emine Arslan, Enerji Bakanlığı’nda görevli beş mühendis ile kurtarma işlemini yerine getirmemekle suçladıkları, aralarında Erzurum Valisi ve Aşkale Kaymakamı’nın da olduğu kamu görevlileri için soruşturma izni verilmediğini, bunları Anayasa Mahkemesi’nde bireysel başvuru yoluyla taşıyacaklarını söylüyor.