Asker ailelerinin buruk kavuşması

Hakkâri'nin Dağlıca bölgesinde PKK'lılar tarafından kaçırılıp iki hafta sonra salıverilen, ardından 'görev gereklerine aykırılık, emre itaatsizlikte ısrar ve yurtdışına firar'dan tutuklanan sekiz askerin aileleri, dün Van'a gelmeye başladı.

VAN - Hakkâri'nin Dağlıca bölgesinde PKK'lılar tarafından kaçırılıp iki hafta sonra salıverilen, ardından 'görev gereklerine aykırılık, emre itaatsizlikte ısrar ve yurtdışına firar'dan tutuklanan sekiz askerin aileleri, dün Van'a gelmeye başladı.
21 Ekim'de kaçırılan oğullarının iki hafta sonra salıverilmesiyle sevinen ama bir türlü kavuşamayan aileler dün nihayet çocuklarına sarılabildi. Aileler internette dolaşan ve 'Kaçırılan askerlerin DTP'li olduğu' iddiası nedeniyle üzgündü.
'40 yıllık CHP'liyiz'
Gaziantepli er İrfan Beyaz'ın ailesi dün sabah Bitlis il merkezi girişinde bir başka otomobille çarpıştı. İşlemlerini yaptırdıktan sonra aynı otomobille yola devam eden baba Halil Beyaz, eşi Senem, yeğeni Hüseyin ve avukatı Mehmet Kurdoğlu'yla Van'a geldi.
Oğlunun DTP Gençlik Kolları Başkanlığı yaptığıyla ilgili internet sitelerinde dolaşan iddialara tepki gösteren baba Halil Beyaz, "Biz 40 yıllık CHP'liyiz. Atatürkçü bir aileyiz. Ne benim, ne oğlumun DTP ile ilgisi olmamıştır" diye konuştu.
Fotoğrafının çekilmesini istemeyen Halil Beyaz, kırgın: "Çocuğumun şehit düşenler arasında bulunmamasına sevindik. Ama tutuklama bizi üzdü. Biz çocuklarımızı davul- zurna ile uğurlamıştık. Sonuçta devletin askeri eğer suçluysalar cezalarını çekerler. Ne yapmamız gerektiğinde diğer askerlerin aileleriyle birlikte karar vereceğiz. " Anne Senem Beyaz otomobilde üzüntülü otururken oğlu hakkında konuşmadı.
Yarı Türkçe yarı Kürtçe
Babası vefat eden Mardinli er Ramazan Yüce'nin annesi Fatma Yüce, yarı Türkçe yarı Kürtçe konuşurken oğlunun sağlık durumunun iyi olduğunu ve devletin çocuklarına sahip çıktığını söyledi. Oğlunun hafif yaralı olduğunu belirten anne Yüce, "Yarım saat oğlumla görüştüm. Durumu iyidir. Bir problemi yok. Bana başka bir şey söylemedi" dedi.
Ağrı'nın Patnos ilçesinden gelen İlhami Demir'in annesi Melihe Demir, nüfus cüzdanı olmadığı için içeri alınmayınca ağladı. Komutanların devreye girmesiyle Melihe Demir, eşi Rebi Demir ile birlikte içeri girerek tutuklu bulunan oğluyla görüştü. Baba Rebi Demir "Böyle olmaması lazım. Suçlamaları kabul etmiyoruz. Ama yargıya da saygımız var" diyebildi.
Fuat Başoda'nın Almanya'dan gelen babası Fehmi Salman, oğlunu 2.5 yıldan bu yana görmemiş. Salman tepkili: "Hem gidip askerlik yapacaksın hem esir düşeceksin, sonra Türkiye'ye gelip tutuklanacaksın. Böyle olmamalıydı. Askerlerin psikolojisi de iyi değil."
Niğdeli Mehmet Şenkul'un annesi Nuriye Şenkul'sa öfkeliydi. Şenkul, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in açıklamalarını hatırlatarak, "Burada olan garibana oluyor. Koltukta oturanların çocuklarına bir şey olmuyor. Oğlumla görüştüm. Bana 'Biz kaçmadık savaştık. Kafamıza silah dayadıylar. İçimize kadar sızmışlardı' dedi. Oğlum 12 aydır devletine ihanet etmeden hizmet ediyor. Bakan Şahin o koltuğa yakışmıyor. O evlat acısı nedir bilmiyor. Allah onlara da evlat acısı nasıldır göstersin" dedi.
Şenkul'un amcası Mehmet Şenkul, kendisiyle aynı ismi taşıyan yeğeninin internette iddia edildiği gibi DTP'li olmadığını, aksine, MHP sempatizanı olduğunu söyledi. (dha, aa)