ASKER, ALEVİLERİ İÇ TEHDİT SAYMIŞ: 'Aleviler devlete sızmaya çalışıyor'

ASKER, ALEVİLERİ İÇ TEHDİT SAYMIŞ:
'Aleviler devlete sızmaya çalışıyor'
ASKER, ALEVİLERİ İÇ TEHDİT SAYMIŞ:
'Aleviler devlete sızmaya çalışıyor'
Asker, Alevileri de ayrıntılı olarak fişlemiş. 'Türkiye'ye Yönelik İç Tehditler' başlıklı raporda, Hatay'da nüfus dengesi için Karadeniz'den vatandaşların bu ile taşındığı da belirtiliyor.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya hakkında açılan 12 Eylül darbe davası için Genelkurmay Başkanlığı tarafından gönderilen “ Türkiye ’ye Yönelik İç Tehdit” isimli rapor, Alevilerin de fişlendiğini ortaya koydu. Raporda, Aleviliğin “Türk töreleriyle Sünni prensiplerinin karışımı” olduğu savunuluyor. Ayrıca Alevilerin dış güçlerin kışkırtmalarıyla siyasal etkinlik sağlamak için devlet organlarına sızmaya çalıştıkları ileri sürülüyor.
12 Eylül darbesinden 3 ay önce hazırlanan ve Kenan Evren imzasıyla Haziran 1980 tarihinde tugay ve alay komutanlıklarına gönderilen raporda, Aleviler ve sol gruplar iç tehdit olarak değerlendiriliyor. Raporun eklerinde Lahika–H isimli tabloda, vatandaşların “Türk–Alevi”, “Türk-Sünni”, “Kürt–Sünni”, “Kürt–Alevi” şeklinde kategorilere ayrılarak, hangi ilde ne kadar Alevi ve Sünni yaşadığına dair sayılar veriliyor. Mezhep haritası 

Raporun Lahika–G isimli bölümünde ise ise Doğu ve Güneydoğu’da yaşayan vatandaşların mezheplerine göre ayrıldığı görülüyor. Raporda, Alevilerin ağırlıklı olarak Tunceli, Bingöl, Erzincan ve Malatya’da yaşadıklarına dikkat çekiliyor. Raporda, ‘Mezhep Ayrımcılığı’ başlığı altında ise sorunun temelinin Osmanlı İmparatorluğu’na dayandığı belirtilerek şöyle deniliyor: “Sünni–Alevi çatışması olarak özellikle son yıllarda ortaya çıkan sorun bir yönüyle teokratik devlet kurma çabalarının bir sonucu, diğer yönüyle siyasal çıkar sağlamanın bir aracı olarak oluşmuştur.” 

Aslında onlar da Sünniler 

Mezhep ayrımcılığının son günlerde hortladığına dikkat çekilen raporda, “Belirli bölgelerde tahrik edilerek ülke çapında olaylara sebep olunan Alevi Bektaşilerin Türk töreleriyle Sünni prensiplerinin karışımından ibaret bir vicdani inanç içinde bulundukları birçok araştırma ile ortaya çıkmıştır. Mezhep ayrımcılığının halihazırda Yozgat, Tokat Amasya üçgeni ile Hatay’da hassas durumdadır. Bugünkü görünümü ile mezhep ayrımcılığı Aleviler ve Sünniler arasında çatışmadan ziyade solun Aleviler içinde, sağın Sünniler içinde güçlü olmasından ileri geldiği bildirilmektedir” deniliyor. 

Karadenizliler getirildi 

Raporda, Hatay’a ilişkin ayrı bir başlık da açılmış. Hatay’da yaşayan vatandaşların Kürt, Türk, Arap gibi etnik bir ayrıma tabi tutulup buna dair istatistiklere yer verilen raporda şu değerlendirme yapılıyor: “Kapalı bir topluluk arz eden Aleviler toplu bulundukları bölgelerde dış güçlerin kışkırtmalarıyla siyasal etkinlik sağlamak üzere devlet organlarına sızma veya bu mümkün olmadığı takdirde mahalli, resmi organları çıkarları doğrultusunda kullanılmak üzere faaliyette bulunmakta, kendilerinde olmayan memur, görevli ve vatandaşları bölge dışına itmeye gayret göstermekte, Kürtçülük faaliyeti içinde olanlarla işbirliği yapmaktadırlar.”
Raporda, Hatay’la ilgili bir diğer ilginç değerlendirme de, bölgede nüfus dengesini sağlamak için yapılan çalışmalar. Raporda, “Geçmiş yıllarda bölgede dengenin Arap asıllılar aleyhine bozulması için yapılan planlı iskânda Kırıkhan ilçesine Doğulu ve Karadenizli aileler getirilip iskân edilmiştir ve bölge de kurtarılmıştır. Bugün ilçe nüfusunun yüzde 96.34’ü Türklüğünü kabul edenlerden müteşekkildir” ifadesi yer alıyor. İç tehdit sıralamasında o dönemde faaliyet gösteren sol örgütler de raporda detaylı bir şekilde ele alınıyor.

Solun birleşmesi engellenmeli

Raporda sol örgütleri ile Kürtçü örgütlerinin ittifakının tehlike oluşturacağı da savunularak şöyle deniliyor: “Silahlı aşırı sol örgütler sağlanacak eylem ve güç birliğini kendi yararlarını sağlamak üzere önümüzdeki dönemde sol eğilimli bölücü örgütlere belirli ödün vermek suretiyle anlaşma yollarını arayabilirler. Geçtiğimiz dönem içinde bölücü unsurların ayrı örgütlenme konusunda istekleri olmuştur. Bu hususta bir anlaşma sağlanabildiği takdirde aşırı sol silahlı örgütlerin eylem etkinleri artabileceği gibi silah sağlama konusunda da belirli avantajları sağlamaları beklenebilir.” Raporun Lahika–B bölümünde tüm sol örgütler için detaylı değerlendirmeler ve şemalar bulunuyor:
Devrimci Yol: Diğer silahlı terörist gruplardan olan MLSPB (Marksist Leninist Propaganda Birliği), EB (Eylem Birliği), HDÖ (Halkın Devrimci öncüleri) teorik alanda çatışma halindedir. Hareketlerinin Mahir Çayan’ın Sünni denge tabir edilen düşünce sistemi vardır. Görüldüğü gibi bu gruplar devletimizi yıkmayı amaçlayan aşırı sol teröristlerin en azılılarını teşkil etmektedir.
Türkiye Komünist Partisi Marksist Leninist: Sıkıyönetim ilan edildiği tarihte Türkiye Komünist Partisi/Marksist Leninist (TKP/ML) adı altında faaliyet gösteren iki önemli örgütlenme mevcuttur. Bunlardan Partizan adıyla da tanınan (TKP/ML) başlangıçta İstanbul’u terk etmeyi ve yurt çapında sıkıyönetim aleyhtarı bir propaganda gerçekleştirmeyi tasarlamıştı.
Aydınlık: Kendi hareketlerinin gerçek proleter devrimci hareket olduğunu söylüyorlar. Aceleci hareketlerin devrimi başarısızlığı götürdüğü, bu tip eylemlerin sol sözlerle gizlenmiş sağ hareketler olduğu görüşünü savunuyorlar. Aydınlıkçılar THKO’nun Şefik Hüsnü’nün proletorya öncülüğündeki milli demokratik devrim stratejisinin Mihri Belli tarafından saptırıldığını ifade ederek devrimi geciktirmekle suçluyorlar.
Halkın Kurtuluşu: Enver Hocacı ihtilalci bir yapıya sahip. Halkın Birliği’ni parçalamaya çalışıyor. TİKKO ve TKPML’yi kendi yanına çekmeye çalışıyorlar. Kendi hareketleri devrimci proletarya siyaseti olarak adlandırılıyor. Bu grup içinde bulunduğumuz dönemde genel grev için tahriklerde bulunmaktadır. Ayrıca bunların bölücü UKO (Ulusal Kurtuluş Ordusu) ile işbirliği yaptığına dair emareler bulunmaktadır.
Türkiye Devrimci Komünist Partisi– İnşa Örgüt (TKP-İÖ): 24 Ekim 1978 tarihine kadar Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu Geçici Merkez Komitesi (THKO/GM) adı altında faaliyet gösteren örgütlenme bu tarihte yapılan gizli kongreden sonra parti kurma çalışmalarına başlamıştır. TDKP–İÖ taraftarlarının vuku bulan çeşitli olaylarda Dev-Genç, TİKP, TSİP ve Emeğin Birliği DDKD, UKO Özgürlük Yolu ve Ülkücülerle çatışmaya girdikleri öğrenilmiştir.
DÜZELTME: Yazı dizisinin dünkü bölümünde kullanılan fotoğraf, Kadir Can’ın arşivine aittir.


  http://www.radikal.com.tr/1141286114128623

  YORUMLAR
  (23 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  gene ayni muhabir gene kaynak yok - biyorumlukcan

  Sevgili radikal, sen sallamasan da ben yinelemeye devam edeyim. Bu raporun kaynagi nerde? Niye sanal ortama yuklenmiyor? Adam gibi oturup okumak istiyorum. Niye bana ozet geciyorsun? Coluguma cocuguma aha bunlar bunu yapti demek istiyorum. Raporu nerden buldunuz vs.? Biz gitsek bulabilecek miyiz? Son olarak haritadaki yazi tipi ve basliktaki renk gradyanine hasta olduk arkadaslarla. Sunun orijinalini bi zahmet yukleyiverin.

  ALEVİLER OLMASAYDI - HARAYDIN

  Yani cuntanın hayat kaynağı insanları etnik ve dini ve mezhebi özelliklerine göre ayrıştırarak çatıştırmak ve kurtarıcı olarak aralarına dalmaktır. Bu durumda Alevilşerde fişlenmiş cümlesi ekmek de yenilir bir maddeymiş diyecek kadar zırva değil mi?

  Sasirmadim... - Diyogen

  Murat Belge´nin kendisiydi, ordudaki Alevi yapilanmadan söz eden, yikilmasi gerektigini söyleyip hedef gösteren. Yargidaki Alevi yapilanmasindan söz eden Basbakan´in kendisiydi ve dedelerden emir alan yargidan sikayet etmisti ve yok edilmesi gerekir demisti. Herkesin herkesi fisledigi, hedef gösterdigi bir ortamda, kimse bana demokrasiden söz etmesin. Demokrasi icin bireylerin demokrasi icsellestirmesi, hazmetmesi gerekir. Fakat önce ümmet kimliginden kurtulup, özgür birey olabilmesi bunun ilk kosuludur...

  Özgür dünya - isakent

  Stockholm sendromu yaşayan sizlere şaşıyorum tecavüzcülerine aşık maktül tavrı çokta garibime gidiyor neyse cumhuriyeti beraber kurdunuz 20 bin camii kapattınız istiklal mahkemelerinde binlercesini astınız ama o zaman elinizde fırsat varken bitirecektiniz bu saatten sonra cumhuriyetin kurucuları ile değil şeytanla bile anlaşsanız bu iş bitmiştir beyhude cabanız

  Cumhuriyetin en büyük kurucu unsuru ve destekcisi Alevilerdir - ozgurdunya

  Cumhuriyet rejiminin va Atatürk'ün en büyük halk destekcisi Aleviler'dir. Alevisiz Türkiye cok kisa zamanda dindar yobazlarin iktidarina gecmeye mahkumdur. Su anda zaten bunu hep beraber gözlemliyoruz. AKP'ye en büyük direnisi yine Alevi halki gösteriyor. Bu baglamda esas ic tehdit Genel Kurmay'in kendisidir. 1980 den beri sürekli siyasal islami desteklemis ve ülkeyi bu hale getirmistir. Laik bir ülkede devletin dini olmaz. Herkes istedigine inanabilme özgürlügüne sahiptir. Devlet din görevlisi maasi ödemez. Belli bir dinin ibadethanesini yapmaz. Yaparsa diger dinleri dislamis olur. Dislanan insanin devletle arasi iyi olmaz. Bugün Alevilerle devletin arasi iyi degilse nedeni devletin yüzyillardir Alevileri disliyor olmasidir. Ama Osmanli'da da TC dede bize ragmen herseyi yapamayacaginizi size gösteriyor ve göstermeye devam edecegiz. Dedelerimiz gibi sazimizi calip, türkülerimizi söyleyip, semahimizi dönüp, muhalefete devam edecegiz ta ki bu topraklarda esit, kardes, özgür bir rejim kurulana, kimse kimseyi ezmeyene kadar. #Diren Gezi#diren Hatay#diren Dersim#diren Dikmen#diren Gazi#diren Türkiye. Direnerek yobaz Türk sunni fasizmini tarihe gömecegiz.

  Durum Tespiti - Ad Honorem Dei

  Gezi olayları (veya direnişi)ilk anları hariç, ağırlıklı olarak Alevi insanların hoşnutsuzluklarının dışavurumundan başka bir şey değil. Öncü rolü oynayan örgütler ve yöneticileri ile kitlesel protestocuların çoğunun ağırlıklı olarak Alevi kökenli olduğunu düşünüyorum. Bunu yazarken herhangi bir önyargım da yok, olayı ve kitleyi küçümseme niyetim de. Bu ülkeye demokrasinin Kürt, Alevi, LGBT ve diğer azınlıkta olan grupların önemli bir kısmının haklı olduğunu düşündüğüm taleplerinin karşılanması ile geleceğini düşünüyorum. Başlıkta da dediğim gibi bu sadece bir tespit; somut bir durumun, somut bir analizi.

  ! - fısıltı

  'asker, Alevileri de ayrıntılı olarak fişlemiş.' günaydın günaydın. yarın öbür gün de sunni halkın yoğun olduğu bölgelerde aleviler de sunnileştirildi gibi raporlarla karşılaşırsınız belki şimdiden haberini vereyim. sunnileşen,kendini ne yazık ki baskılardan ötürü inkar eden aleviler 2013 türkiyesinde hala mevcut.