Asker bombaladı, Erdoğan hop oturdu hop kalktı

Asker bombaladı, Erdoğan hop oturdu hop kalktı
Asker bombaladı, Erdoğan hop oturdu hop kalktı
Efes 2009 tatbikatında renkli görüntüler


TOLGA AKINER

İZMİR - Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), planlı tatbikatlarından olan “Efes 2009 Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı” ile göz doldurdu. TSK’nın tüm unsurlarının birlikte gerçekleştirdiği tatbikatın hareketli görüntüleri izleyenlere heyecanlı dakikalar yaşatırken, tatbikatı başından sonuna kadar büyük bir dikkatle takip eden Başbakan Recep Tayip Erdoğan hop oturdu hop kalktı. Birliklerin deniz çıkarma, hava indirme ve elektronik istihbarat yeteneklerinin test edildiği tatbikatta hava ve kara unsurları gerçek mühimmatla yaptıkları atışlarda tam isabet sağladılar.
İzmir’in Seferihisar bölgesindeki Doğanbey Körfezi’nde 6 Mayıs tarihinde başlayan Efes-2009 tatbikatının Seçkin Gözlemci Günü yapıldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kazakistan ve Tacikistan seyahati nedeniyle gelemezken, Başbakan Erdoğan ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül tatbikatı Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve Kuvvet Komutanları ile birlikte izledi. Tatbikatı izleyenler arasında 31 ülkeden 35 askeri temsilcinin yanı sıra İzmir bölgesindeki muharip gaziler ile şehit ve gazi yakınları da yer aldılar.


Tüm birlikler katıldı


Ege Ordu Komutanlığı’nın sevk ve komutasındaki tatbikata Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri’nin yanı sıra Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı unsurların katıldığı tek tatbikat olan Efes 2009’a katılan uçaklar 241 gibi çok yüksek bir sorti sayısına ulaştılar. Tatbikatta Türk Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan uçakların yaklaşık yüzde 25’i görev aldı. Tatbikatta 3 bin 110’u lider olmak üzere 6 bin 605 TSK personel görev aldı.

Hedef sektirmediler


Tatbikatların öğlenden önce gerçekleştirilen bölümünde F-4 ve F-16 savaş uçakları belirlenen hedeflere önce makineli tüfek atışı gerçekleştirdi. Ardından diğer uçaklar hedeflerini bombaladılar. Harekatlarda uçakların hedeflerine tam isabetle vurulması izleyenlerden alkış aldı.


“Önce vatan” sonra bomba


Tatbikat alanında harekatlara katılan uçakları kullanan pilotların konuşma ve komutları da hoparlörlerden katılımcılara dinletilirken pilotların bombalarını bırakmadan önce "önce vatan" demeleri dikkatlerden kaçmadı.


Dost Çelik ‘mavi’, düşman Demir ‘turuncu’


Seçkin Gözlemci Günü’nde, ağırlıklı olarak hava hücum harekatı, amfibi harekat, özel kuvvet harekatı elektronik harp, kimyasal, biyolojik ve nükleer harp teknikleri başarıyla test edildi. Amacı, ‘birlik ve karargahların müşterek ortamda, bir arada çalışma yeteneklerini geliştirmek, temel muharebe eğitimlerini icra etmek, komuta ve kontrol sistemlerini denemek, birliklerin elektronik harp ortamında eğitim yapmalarını sağlamak’ olan tatbikatın jenerik senaryosu, Çelik ve Demir ülkeleri arasındaki sorunların barışçı yöntemlerle çözümlenememesi üzerine başlayan çatışma üzerine kuruldu. Tatbikatta Çelik ülkesi ‘mavi’, düşman olarak nitelenen demir ülkesi ise ‘turuncu’ renkle temsil edildi.


Hareketli görüntüler


Çıkarma yapılacak bölgeyi baskı altında tutan düşman kuvvetlerine yönelik hava harekatının ardından deniz topçuları da atış kabiliyetlerini sergiledi. Çelik ülkesinin kıyıya çıkacak birliklerine yönelik Demir ülkesi askerlerinin baskının azaltılması amacıyla düşman kuvvetleri üzerine Kara Kuvvetleri’ne bağlı 155 mm Fırtına Obüsleri ile isabetli atışlar gerçekleştirdi. Cobra helikopterlerinin temsili düşman üzerine saldırması ve hava indirme harekatının ardından Deniz Doğanbey Körfezi’ne çıkarma başladı.


Erdoğan heyecanla izledi


Çıkarma gemilerinin Doğanbey kıyılarına çıkardığı, zırhlı muharebe araçlarına, deniz piyadeleri ve diğer birliklere havadan savaş uçakları ve kobra helikopterleri ile destek sağlandı. Çıkarma sırasında düşman hatları hem denizden hem de havadan yoğun ateş altına alınarak çıkarma birliklerinin sahilde kolayca tutunması sağlandı. Tatbikat, senaryoda planlandığı gibi hedeflenen bölgenin ele geçirilmesiyle sona erdi. Tatbikatı başından sonuna kadar büyük bir ilgiyle izleyen Başbakan Erdoğan zaman zaman oturduğu yerden kalkarak hareketli görüntüleri ayakta takip etti. Bakan Gönül ise tatbikatı oturduğu yerden dürbünle izlemeyi tercih etti.


Tatbikatın ilkleri


Tatbikatta bazı ilklerde yaşandı. Tank ve 105 mm’lik topların ilk kez gerçek mermilerle atış yaptığı tatbikatta sözkonusu topların tatbikat alanına Skorsky helikopterlerince taşınması da ilk kez gerçekleştirildi. Düşman üzerine havadan indirme harekatı da tatbikatta ilk kez sergilenen bir kabiliyet olarak dikkatlerden kaçmadı.


Şehit yakınları da tatbikatta


Kore gazisi 78 yaşındaki Bahri Makas, "Esas biz 1953’te bir tatbikat yaptık. Kore savaşı öncesiydi. O tatbikatta 3 veya 5 şehidimiz oldu" derken geçen 23 Nisan’da Şırnak’ta şehit düşen Yüzbaşı Çetin Ünsal’ın eşi Serap Ünsal da tatbikata davet edilmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Şehit yüzbaşının kayınpederi Halil Aksu ise “Bazı şeyleri aşmak çok zor olacak. Ancak Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sahip olduğu güç güven veriyor. TSK ile gurur duyuyoruz” dedi.


"Keşke bitmeseydi" dediler


Tatbikatın ardından tatbikata katılan askerlerin 2 haftadır Doğanbey bölgesinde olduklarını anlatan Orgeneral Başbuğ, personelinin motivasyon ve çalışma azminden övgüyle bahsederken, "İçlerinden keşke biraz daha sürseydi diyorlar. Bitmesinden memnun değiller” dedi. Tatbikattaki atışlardaki başarıya da değinen Orgeneral Başbuğ, basın mensuplarına, “Herhalde hiç biriniz hedef bölgesinde olmayı arzu etmezdiniz” diye espri yaptı. Orgeneral Başbuğ, “Türkiye’nin dostları mutlu olsun, dostluk taşımayanlar da endişe duysun” dedikten sonra tatbikatta emeği geçen personele ödül verdi.


Erdoğan yarın da gemide


Erdoğan tatbikat mesaisi yarın da sürecek. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın planlı tatbikatlarından olan ve Ege Denizi’nde gerçekleştirilen Denizkurdu 2009 Atışlı Deniz Tatbikatı'nın seçkin gözlemci günü yarın yapılacak. Erdoğan bu tatbikatı da yine Orgeneral Başbuğ ve kuvvet komutanlarıyla birlikte Kemal Reis Fırkateyni'nde izleyecek.