Asker çözüm süreci için ne düşünüyor?

Asker çözüm süreci için ne düşünüyor?
Asker çözüm süreci için ne düşünüyor?
Tunceli'deki saldırılar, komutanların helikopterine ateş açılması ve Cizre'deki YDG-H görüntülerine ilişkin asker ve sivil güvenlik güçlerinin değerlendirmeleri medyaya yansıdı: Süreci kesmez!

Radikal.com.tr - Milliyet gazetesi yazarı Fikret Bila bugünkü yazısında 'asker ve sivil güvenlik birimleri'nin PKK 'nın çekilmesi ve çözüm sürecine ilişkin değerlendirmelerini aktardı. Başbakan Tayyip Erdoğan 'ın akil insanlarla yaptığı toplantıda birinci aşamaya ilişkin değerlendirmelerin çok olumlu olmadığını belirten Fikret Bila, "Başbakan’ın, PKK- BDP cephesinin yaptığı açıklamalara karşın henüz birinci aşamanın tamamlanmadığını söylemesi ve silahlı PKK’lıların, ancak yüzde 15’i kadarının çekildiğini açıklaması, belki bazı heyet üyeleri için sürpriz oldu. Erdoğan’ın verdiği bilgiler ve değerlendirmeler, PKK-BDP cephesinin söylediği gibi henüz ikinci aşamaya geçilmediğini gösteriyordu" dedi.  

Başbakan Erdoğan’a, asker ve sivil güvenlik güçleri ve istihbarat birimlerinden iletilen bilgilerin, Kandil’deki PKK karargahından gelen açıklamaların çok uzağında olduğunu söyleyen Bila, Erdoğan’la görüşen Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in de bazı bilgileri ve tespitleri aktardığını belirtti. Bila'nın bu bilgilerden hareketle çözüm sürecinde birinci aşamayla ilgili olarak 'askeri ve sivil güvenlik birimleri'ne ait olarak aktardığı değerlendirmeler şöyle

ÇEKİLME YAVAŞ
Güvenlik birimlerinin tespitlerine göre, uygun koşullara rağmen PKK’lı grupların yurtdışına çekilmeleri yavaş seyrediyor. Kuzey Irak’a geçen bazı grupların fotoğrafları yayımlanarak kamuoyunda, “hızla çekiliyoruz” algısı yaratılmaya çalışılsa da, silahlı PKK’lıların büyük çoğunluğu halen Türkiye sınırları içinde. Güvenlik yetkililerinin ifadesiyle benzetme yapılacak olursa gelinen aşama henüz çekilmenin, “ç”si düzeyinde. Bu nedenle, “ikinci aşamaya geçtik sayılır” yolundaki açıklamalara rağmen birinci aşamanın yarısına bile ulaşılmış değil.

HAZİRAN EYLEMLERİ

Haziran ayı boyunca PKK’nın köy ve şantiye basma, yol kesme, araç yakma, adam kaçırma, köylerden para toplama, cep telefonlarını gasp etme gibi birçok eylemi oldu. Örgüt, bu eylemleri Diyarbakır-Lice, Hakkâri-Yüksekova, Van-Özalp, Muş, Bingöl-Yayladere ve Şırnak bölgelerinde gerçekleştirdi. Ancak süreci etkileyecek boyutta çatışmalar olmadı. Valilerin süreçle ilgili hassasiyetleri nedeniyle ölümlü olmayan vakalarda kolluk ve adli takip yapıldı, ancak geniş çaplı askeri operasyonlar yapılmadı.

CİZRE GÖRÜNTÜSÜNÜN ANLAMI
Cizre’de, PKK’nın “asayiş teşkilatı” mensubu olarak açıklanan, üniformalı PKK’lıların katıldığı “diploma töreni” ve sonrasında araçların durdurularak kimlik kontrolü yapılmasına ilişkin görüntüler olumsuz etki yarattı. PKK’lıların aynı eylemi Hakkâri’de de yaptıkları; PKK’nın 13-16 yaş grubu Kürt gençlerini topladığı, ailelerine, belli bir eğitimden sonra, “asayiş teşkilatında polis olarak görev yapacaklarının” söylendiği, toplumu alıştırma ve söylediklerinin kanıtı olarak da bu tür törenler düzenledikleri ve çocuk yaştaki gençleri, Kuzey Irak’a geçirdikleri tespiti yapıldı.

Cizre'deki 'PKK töreni'yle ilgili 7 gözaltı


SURİYE SINIRINDAN ATEŞ AÇMA

Suriye sınırına mülteci görüntüsü içinde bazen “atlı” şekilde gelen gruplardan Türk askerine ateş açılması eylemi 20 gün kadar sürdü. Bu saldırılarla ilgili olarak yapılan araştırmalarda, mülteci grupların içine PKK-PYD mensuplarının karıştığı, bazılarının bu yolla Türkiye’ye geçtikleri, bazılarının da atlı veya yaya olan bu grupların içinde sınır birliklerine ateş açtıkları, bu eylemleri Türk askerini Suriye’ye sokmak için yaptıkları tespit edildi.

KOMUTANLARIN HELİKOPTERİNE ATEŞ 

Geçtiğimiz günlerde bölgede, terörle mücadelede en üst iki komutanı taşıyan helikoptere ateş açılması olayı da incelendi. Komutanların helikopterine yapılan ve bir kurşunun isabet ettiği saldırının planlı bir saldırı olmadığı sonucuna varıldı. Helikopterin geçtiği bölgedeki PKK grubunun bu tesadüften yararlanarak içinde kimlerin olduğunu bilmeden ateş açtıkları yönünde değerlendirme yapıldı.

TUNCELİ'DEKİ SALDIRILAR
Tunceli bölgesinde, karakol inşaatının başmühendisinin kaçırılması ve aracının yakılması, bazı şantiye ve köylerin basılması olayları ile ilgili araştırmalar ise devam ediyor. Bu ve benzeri eylemlerin özellikle bu bölgede bazen PKK tarafından, bazen PKK ile ortak hareket eden başka gruplar tarafından, bazen de PKK’dan bağımsız olarak yapıldığı, güvenlik güçlerinin bilgisi dahilinde. Son saldırıların bu bölgede sürece karşı olan PKK dışındaki gruplar tarafından yapılmış olabileceği üzerinde de duruluyor.
 
Tunceli'de köye kalaşnikoflu saldırı


SÜRECİ KESMEZ


Bu tür eylemlerin hükümetin çözüm sürecini devam ettirme kararlılığını etkilemediği, ancak güven sarsıcı olarak yorumlandığı bilgileri de geliyor. Bu tür süreçlerin, dünyadaki örneklerinde de görüldüğü gibi inişli-çıkışlı bir seyir izlediği, ancak PKK-BDP cephesinde karar vericilerin sorumluluk içinde hareket etmeleri ve kamuoyunu yanıltıcı bilgi vermemeleri gerektiği yorumları da yapılıyor.