Asker detektörle çığ altında TIR arıyor

Asker detektörle çığ altında TIR arıyor
Asker detektörle çığ altında TIR arıyor
Hakkari - Şırnak karayolunun 80'inci kilometresinde yol açma çalışmaları sürdürülürken, yol kenarında bulunan ve çığ altında kalan TIR'lar askerler tarafından detektörlerle aranıyor.

HAKKARİ – Hakkari ve çevresinde geçen hafta 5 gün boyunca yaşamı olumsuz etkileyen kar yağışı ardından başlatılan yol açma çalışmaları aralıksız sürdürülüyor.

Kapalı köy ve mezra yolları birer birer açılırken, Hakkari- Şırnak Karayolunun 80’nci kilometresinde bulunan Savari Katro Mevkii’nde ise adeta karla savaş yürütülüyor.

Düşen çığlar yüzünden kar kalınlığının yer yer 4 metreyi bulduğu bölgede 1 dozer, 1 greyder, 1 kepçe ve 15 kişilik ekip, çığları temizleyip yolu ulaşıma açmaya çalışırken, diğer taraftan da yolun kapanması ardından TIR’larını yol kenarına park edip, Çığlı Köyü’ne sığınan sürücülerin araçları kar altında çıkarılmaya çalışılıyor. Yapılan çalışmalar sonucu 5 TIR çıkartılırken, 2’si halen kar altında bulunuyor.

Metrelerce karın bulunduğu bölgede karla mücadele ekipleri ve köylülerin tüm aramaların rağmen 2 TIR bulunamaması üzerine askeri birliklerden yardım istendi. Mehmetçik, yol kenarlarındaki veya arazilerdeki patlayıcıları bulmakta kullandığı detektörlerle yardımıyla arama yapmaya başladı.

Didik didik yapılan aramalara köylülerde ellerindeki demir çubuklarla yardım ediyor. Şu ana kadar 2 TIR bulunmazken, bölgedeki arama çalışmaları sürdürülüyor.

Kar yağışı ardından TIR’larını yol kenarına park edip Çığlı köyü’ne sığınan sürücüler, kendilerine gösterilen misafirperverlikten dolayı köylülere teşekkür ederken, köylüler bölgede yürütülen çalışmaların yavaş ilerlemesinden yakındı. Daha çok iş makinesinin bölgeye gönderilmesini isteyen köylüler, kar kütleleri altında kalan TIR’ların bulunması ve bölgedeki karın temizlenmesi için yetkililerden yardım beklediklerini söyledi.

DHA - Behçet DALMAZ


  ETİKETLER:

  HAKKARİ

  ,

  ŞIRNAK

  ,

  Köy

  ,

  ,

  kar