Asker-gazeteci davası

Gazeteci Rahmi Yıldırım, bir yazısında 'Türk Silahlı Kuvvetleri'ni 'tahkir ve tezyif' ettiği gerekçesiyle mahkemeye çıkarılacak.

ANKARA - Gazeteci Rahmi Yıldırım, bir yazısında 'Türk Silahlı Kuvvetleri'ni 'tahkir ve tezyif' ettiği gerekçesiyle mahkemeye çıkarılacak. Genelkurmay 'Silahlı kuvvetler tahkir ve tezyif edildi' görüşünde. Yıldırım ise "Sadece eleştirdim" diyor.
Serbest gazeteci olarak mesleğini sürdüren Yıldırım'ın, adları yolsuzluk iddialarına karışan asker-sivil kamu görevlileriyle ilgili, 'sansursuz.com' adlı internet sitesinde yayımlanan 23 Ocak 2005 tarihli 'İş Bilenin Kılıç Kuşananın' başlıklı yazısı üzerine, Genelkurmay Başkanlığı harekete geçti. Genelkurmay adına İkinci Başkan Orgeneral İlker Başbuğ imzasıyla Adalet Bakanlığı'na suç duyurusu yapılarak, Yıldırım hakkında işlem yapılması istendi. Genelkurmay'ın suç duyurusunda, Türk Silahlı Kuvvetleri ve komuta kademelerinin hedef gösterilerek tahkir ve tezyif edildiği öne sürülen yazıdaki ilgili bölüm şöyle: "Şu kadarını söyleyeyim: 'Atatürk ilke ve inkılaplarının yılmaz savunucusu' paşalar, bir tarihten beri, (diyelim, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra Türkiye'nin İsmet Paşa tarafından emperyalist limanlara yanaştırılmasından beri), aslında sermaye düzeninin koruyucusu, sıradan neferleri, aktörleri ve figüranlarıdırlar. Bu yüzden, sermaye düzeninin aktif birer aktörü, figüranı ve koruyucusu olarak nasıl davranmaları gerekiyorsa öyle davranıyorlar."
Suç duyurusu üzerine Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü, dosyayı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na iletti. Soruşturmayı yürütmekle görevlendirilen Ankara Cumhuriyet Savcısı Metin Sezgin de ifade vermesi için Yıldırım'ı adliyeye çağırdı.
Yıldırım yapılan sorgulamada "Yazı eleştiri yazısıdır. Yazıda geçen söz konusu ifadelerden tahkir ve tezyif neticesinin çıkarılmasına şaşırdım. Türkiye'de artık ifade özgürlüğünün sindirilmesi ve eleştiriye tahammül
edilmesi gerekir" diye ifade verdi. Sorgu sonrası soruşturma dosyası yeniden Adalet Bakanlığı'na gönderildi. Adalet Bakanlığı'nın son soruşturma için izin vermesi durumunda Yıldırım, TCK'nın 159. maddesine muhalefetten, üç yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak.


    http://www.radikal.com.tr/7448047448040

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.