Asker kaçağının ceza tarifesi belli oldu

Asker kaçağının ceza tarifesi belli oldu
Asker kaçağının ceza tarifesi belli oldu
Milli Savunma Bakanlığı'nın (MSB) yoklama kaçağı ve bakayalarla ilgili uygulayacağı para cezalarının ayrıntıları belli oldu.

 

MSB’nin sitesinde yer alan açıklamaya göre, İçişleri Bakanlığı ile 4 Aralık 2012’de yapılan protokol gereği yoklama kaçağı ve bakayaların yurt genelinde aranma işlemlerine, Emniyet Genel Müdürlüğü’nce 3 Ekim’den itibaren başlandığı öğrenildi. Konuya ilişkin uygulanacak cezaların tablosu da MSB internet sitesinden yayınlandı. Buna göre 4 aylık yoklama kaçağı kendi gelirse 296, yakalanarak getirilirse bin 187 lira ceza ödemek zorunda kalacak. 20 yıllık bir yoklama kaçağı ise yakalanırsa 46 bin 335 lira para cezasına çarptırılacak.

KATLANARAK ARTAR

Kendiliğinden gelen yükümlüler için daha az idari para cezası kararı verilirken, yakalanarak getirilen yükümlüler için idari para cezaları süreye bağlı olarak ek artırımlarla ağırlaştırılıyor.

Örnek olarak, 2013 yılında 1 yıla kadar yoklama kaçağı kalan ve işlemlerini kendiliğinden ya da yakalanarak gelerek tamamlatan yükümlüye 118 lira para cezası verilirken bu miktar, 2 yıla kadar yoklama kaçağı kalan ve işlemlerini kendiliğinden tamamlatan yükümlülere 593 lira, yakalanarak getirilen yükümlülere ise 2 bin 376 lira olarak, 5 yıla kadar yoklama kaçağı kalan ve işlemlerini kendiliğinden tamamlatan yükümlülere 3 bin 268 lira, yakalanarak getirilen yükümlülere ise 8 bin 320 lira olarak uygulanacak.

KENDİN GEL AZ CEZA ÖDE

1 yıla kadar bakaya kalan ve işlemlerini kendiliğinden tamamlatan yükümlülere 593 lira, yakalanarak getirilen yükümlülere ise 2 bin 376 lira idari para cezası verilirken, 2 yıla kadar bakaya kalan ve işlemlerini kendiliğinden tamamlatan yükümlülere 890 lira, yakalanarak getirilen yükümlülere ise 3 bin 564 lira para cezası, 5 yıla kadar bakaya kalan ve işlemlerini kendiliğinden tamamlatan yükümlülere 4 bin 456 lira, yakalanarak getirilen yükümlülere ise 10 bin 696 lira idari para cezası verilecek.


  http://www.radikal.com.tr/115812711581271

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  adil değil - düş-ün bulur-sun

  Askerlik zaten çalışmak zorunda ve çok az ücretle geçinmek zorunda olan ailelerin ekonomik olarak belini büküyor, nasıl ödeyecekler ki bu paraları. Bari geçmiştekilere geçerli olmasa, kimse böyle bir hazırlık yapmış para biriktirmiş durumda değil.Peki askere gitmeye karar vermiş biri, geç kalmışlık için gerekli parayı bulamazsa ne yapacak? Gene kaçacak, kaçtıkça borçlanacak, borçlandıkça kaçacak. Herkes Başbakanın çocukları gibi torpilli ve bol paralı değilki ödesin, kurtulsun, hatta hiç askere bile gitmesin. Zaten onlar da o paraları kendileri kazanmamıştı ki, milletten alınan vergilerle dolaylı şekilde ödemişlerdi. Nerde Adalet lafı varsa, orda adaletsizlik olması kadermi yahu ?