Asker kaçakları 24 saat içinde teslim edilecek

Asker kaçakları 24 saat içinde teslim edilecek
Asker kaçakları 24 saat içinde teslim edilecek
Emniyet Genel Müdürlüğü, asker kaçağı olduğu belirlenen kişilerin kolluk kuvvetleri tarafından yakalanmaları halinde, 24 saat içerisinde askerlik şubesine teslim edileceğini duyurdu

Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı, kolluk kuvvetleri tarafından yakalanan asker kaçaklarının 24 saat içinde şubeye teslim edilmesi gerektiğini açıkladı.

Emniyet Genel Müdürlüğü, Milli Savunma Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı arasında 4 Aralık 2012 tarihinde imzalanan, "Yoklama Kaçağı ve Bakayaların Kolluk Kuvvetlerince Aranmasına" yönelik protokole istinaden kişilerin sorgulanmasına yönelik altyapı işlemlerinin tamamlandığını açıkladı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, 1111 sayılı Askerlik Kanunu hükümlerine göre kolluk kuvvetleri tarafından yoklama kaçağı ve bakaya olarak belirlenenlerin yakalanarak muhafaza altına alınmaları ve en geç yirmi dört saat içinde yetkili askeri mercilere teslim edilmelerinin sağlanması gerektiği hatırlatıldı.

Kişilerin sorgulanmasına yönelik altyapı işlemlerinin tamamlandığına dikkat çekilen açıklamada, "Yoklama kaçağı ve bakayalarla ilgili olarak polisçe muhtelif zamanlarda yapılan kimlik sorma ve sorgulama işlemi esnasında yoklama kaçağı veya bakaya durumunda olanlar, mesai saati içinde, en yakın askerlik şubesine, düzenlenecek tutanağa istinaden teslim edilecektir" denildi.

Emniyet, belirli durumlarda asker kaçağı olan kişinin serbest bırakılacağını belirtti. Buna göre, polisin görev alanı içerisinde askerlik şubesi yoksa, kişinin sağlık sorunu engel teşkil ediyorsa ve de teslim işlemi güvenlik riski taşıyorsa kişi serbest bırakılacak. (CİHAN)


  http://www.radikal.com.tr/116236511623656

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yourm-3 - diskman

  2:Neden Milli Savunma Bakanlığı ve emniyet, jandarma 4 Aralık 2012 de bir protokol imzaladığını nerdeyse 1 sene sonra basın açıklamasıyla ilan ettgi. Ülkede olay oldu. Neden 2012 de imzalandığında basında yer almazken şimdi haber olabiliyor. Bu protokolün içeriği nedir ? Bakanlıklarda bir kaç bürokrat bir araya gelip böylesine bir karar alıp uygulayabilmesi birtek bana mı garip geliyor ? Yapılan protokolün kanuni bir altyapısı var mı9) ? Bu konuda hukukçular ne diyor ? 3) Bu arada Milli Savunma bakanlığını bir ara arasanız telefonların Genel Kurmay Başkanlığı olarak açıldığını göreceksiniz. Koca bakanlığın dibine kadar Genelkurmay başkanlığının gölgesi altında olduğunu göstermesi bakımından ilgi çekici. Belki haber değeri bile vardır.

  Yorum-2 - diskman

  Geçmişte baskıdan dolayı haber yapamadık diyen Türk Medyası bugün "üşengeçlik" bahanesine mi sığınacak. Yoksa geçmişde de bugün gibi üşengeçmiydi. Yüzbinlerce kişiyi ilgilendiren bir konuda ilgi çeken bir haber yapıyorasunuz anck böyle bir durumda vatandaş olarak nasıl davranmamamız gerektiğine dair en ufak bir tavsiye yok./// Neden vatandaşları kendilerini hukuksal olarak koruyabilecek araçları vermekten imtina ediyorsunuz ? Madem siz yapmayacaksınız ben sorayım: 1)Pratikte karşılaşmak her zaman mümkün değil, ancak diyelim ki askerlik şubesine teslim edildik, sonrasında ne oluyor ? Neden haberin bu tarafı eksik ? Emniyet genel müdürlüğü açıklamadığı için mi yoksa yasal olarak askere gitmek istemeyen bir kişiyi zorla askere götürecek bir hukuksal ve yönetimsel mekanizmanın olmaması mı ?

  Yorum-1 - diskman

  Radikal gazetesi haberleri daha ilgi çekici kılmak için ilgi çekici başlıklar kullanabilir. Bunda bir sorun görmüyorum. Ancak bence gazetecilik sadece ilgi çekici başlıklar bulma sanatı olduğunu düşünmüyorum. Bende askerlikle sorunlu biri olduğum için elbette askerlikle ilgili pek çok haberi daha dikkatli takip etmeye çalışıyorum. Takip ettiğim haberlerin pek çoğunda oldukça özensiz bir sunum ve derinliği olmayan bir anlatım görüyorum. Bu "haber" emniyet genel müdürlüğünün açıklaması üzerine yapılmış. Ancak haberde açıklamanın kendisinden başka hiçbirşey yok. Ne bir uzman görüşü ne de durumu daha genel bir çerçeveyle anlatma çabası. "Emniyetin basın bülteni gibi".

  Ülkenin tüm cumhuriyet kazanimlrini sattilar.. - baizzet1925_379

  Satacak baska birsey kalmadi.Simdide 700 bin asker kaçagina taktilar.Basbakan biryandan parali askerlik yok, olsada kimse gelmiyor, istedigimiz gibi kazanamiyoruz diyor, öte yanda bak seni içeri tikarim diyor. Yani iktidar mali kaynaklarinin sonuna geldi.

  Ben Cemal - mgalois

  Gitmeyeceğim, gitmek istemiyorum. Bu devletin vatandaşı isem, devlet her vatandaşına eşit yaklaşmak zorundadır ve benim gitmek istemediğim gerçeğini kabullenmek zorundadır. Bunun oylaması, referandumu falan olamaz. Bu, anaysa ile güvence altına alınmış haklara göre "devlet, vatandaşının yaşamını korumak ve onu iyileştirmek üzere davranmak zorundadır". Yaşam ve ölüm arasındaki bu noktada 750bin asker kaçağı varken, hükümetin tavrı talepleri görmezden gelmek oldu, en iyi haliyle. Ama şimdi, 750 bin kişinin avcılığına çıktı. Nasılsa polisi terör estirmeye devam ediyor, askere ihtiyacı da pek yok, bir kaç onbin kişinin de cukkasını bu yolla yeriz diye bu ceza meselesini çıkarttı. Ey devlet, sen hepimizin devleti değilsin madem, biz vatandaşlarının hepsinden aynı boyun eğmeyi bekleme. Hayatlarımızı senin hastalıklı ve saldırgan tasarrufundan alıyoruz.

  Devlet mi ? - solgörüst

  Devlet insanların yaşam alanlarını polislere sonsuz güç ve yetki vererek tehdit etmeye devam ediyor.Askerliği zorunlu bir görev haline getirip sorgusuz sualsiz yaptırtma çalışıyor.Zaten 12 ay gibi uzun bir sürede hem kendilerinin hem ailelerinin maddi olarak zor duruma düşüceği bir sürede çok yüksek paralar alıp faşizan düzenini devam ettiriyor.Askerlik parası verileceğini söyleyip bir sürü şart arıyor ve evde sigortalı çalışan biri var sakasını vermiceğini söylüyor.Adalet devlet eliyle yerle bir oluyor !!!