Asker kaçakları için çalışma başlatıldı: Para cezası geliyor

Asker kaçakları için çalışma başlatıldı: Para cezası geliyor
Asker kaçakları için çalışma başlatıldı: Para cezası geliyor
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, asker kaçaklarının yakalanması için çalışma yapıldığını belirterek, "Yoklama kaçağı ve bakayaların yurt genelinde aranması işlemeleri başlatıldı. Asker kaçaklarına para cezası uygulanacak" dedi.

SİVAS - Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, bazı açılış ve temel atma programlara katılmak üzere sabah saatlerinde karayolu ile Sivas'a geldi. Kent merkezi girişinde Vali Zübeyir Kemelek, AK Parti Sivas Milletvekili Ali Turan protokol üyeleri ve partiller tarafından karşılanan Bakan Yılmaz, daha sona Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından Sivas'a yeni yaptırılan 'Alo 170' Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi'nin açılışını yaptı. Buradaki konuşmasında askerlik süresini 15 aydan 12 aya indirdiklerini hatırlatan Bakan Yılmaz, şöyle dedi, "Bunu güçlü devlet yapar. Devlet diyor ki, '3 ay daha bana az çalış.' Yani bunun başka ifadesi; '3 ay daha kendine çalış.' Dolayısıyla devlet güçlendikçe vatandaşına daha çok hizmet verecek, daha çok vatandaş kendisine hizmet etmesini isteyecek. Devlette vatandaştan topladığını, aldığını vatandaşına hizmet olarak verecek."

ASKER KAÇAKLARINA PARA CEZASI

Asker kaçaklarına idari para cezası uygulanacağını belirten Milli Savunma Bakan İsmet Yılmaz şöyle konuştu: "Artık idari para cezası uygulaması keyfiyetini getirdik. Jandarma Genel Komutanlığı'nca Eylül ayından başlamak üzere ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nce de Ekim ayından başlamak üzere artık yoklama kaçağı ve bakayaların yurt genelinde aranması işlemeleri başlatıldı. Yoklama kaçağı ve bakayalara uygulanan idari para cezaları işlenen fiilin süresine göre de artmaktadır. Yani bu suçu işledikten sonra bile kendisi gelip, 'Bu görevi yapmak istiyorum' dediğinde, o zaman idari para cezası çok az. Eğer sen değil de jandarmada ya da polisteki kardeşim seni bir şekilde getirmişse o zaman bu çok daha fazla hatta 3'e katlandığı olmaktadır. Mesela 2 yıla kadar yoklama kaçağı olan bir kardeşim işlemlerini kendiliğinden tamamladıysa 593 TL idari para cezası ödüyor. Ancak eğerki güvenlik güçlerince yakalanıp getirilmişse 2 bin 376 TL idari para cezası ödüyor. Birisi 593 TL diğeri ise 2 bin 376 TL. Bu süre uzadıkça bu daha da artıyor. Bir yıldan fazla yoklama kaçağı ve bakaya suçlarından kesinleşmiş idari para cezası bulunanlar da mahkemeye sevk ediliyor. Dolayısıyla da hiçbir vatandaşımızın gerek idari para cezasına, gerekse de hiçbir hapis cezasına muhatap olmasını istemeyiz. Ve askerlik işlemlerinde zamanında yaptırmaları vatandaşlık görevi ve kendisi açısından da çok daha önemlidir diye düşünüyoruz."

'Alo 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi'nin açılışını yapan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, gelen bir çağrıyı da yanıtladı. Sakarya'dan arayan ve geçirdiği iş kazası sonucu işverenin kendisine sahip çıkmadığını belirten Ümmihan Akarsu'yu dinleyen Bakan Yılmaz, yardımcı olma sözü verdi. (Halife YALÇINKAYA-Gökhan CEYLAN/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/115750211575026

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bilmemki - delalyildiz

  Şimdi ne diyeceğimi bilemedim, hem askere alacaksınız hem de üzerine para alacaksınız bir de kazığa vurun tam olsun!

  ver ver nereye kadar. - düş-ün bulur-sun

  Devlete para ver, kızına araba alsın.

  .. - hasbhasb

  Parası olan tosunlara bankaya kadar gidip 1-2 saatte askerlik hizmetini tamamlama imkanı sunarken, parası olmayanlara da her türlü işkenceyi hak gören bir hükümet hiç bir şeyi hak etmiyor. Adam askere gitmek istese bile para alıyorsunuz ya daha ne diyelim size!!

  29 YAŞ ÜSTÜ PLATFORMU - bizeke

  Halen yüksek öğrenim kurumlarında öğrenci olanlar ve öğrenimlerine devam edenler yaşları askere gitme yaşını geçse bile öğretim kurumlarının tecil alma isteğine karşı açılan tüm davalarda Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı veriyor.Öğrenci okumaya devam ediyor.askere alınamıyorlar.Bu konuyu merak edenler facebook'da''29 YAŞ ÜSTÜ PLATFORMU''a girerlerse tüm bilgileri bulabilirler.

  düşünmek bir ibadettir. - bizeke

  Başta Hukumet üyeleri sonra da Genel kurmay ''İnsanlar neden askere gitmek istemez. Bu kadar kaçağın sebebi nedir? bunu nasıl düzeltelim'' diye düşünseler daha iyi olur? İşte o zaman gelişmiş ülke olabiliriz? Ülkemdeki insanlar gelişmiş bir ülkede yaşamaya layıklar.Siyaset kurumu bunu sağlamalı.

  Yazıklar olsun. - ikiekmekbimaltepe.com

  Hem askere zorla alıyorsunuz, adam gelse bile para cezası ödetiyorsunuz. Bu adam hem askere gidip hem para cezasını nasıl ödeyecek? Çok yazık.