Asker kimlik sordu!

Asker uğurlaması
Konya'nın Akkise beldesinde askere gidecek gençler eğlenirken, 'huzur operasyonu' yapan jandarma geldi. Tepki toplayan kontrolde bazı asker adayları kimlik yerine sevk belgesi gösterdi. Arbede yaşanınca jandarma geri döndü.
'Ateş emri üstçavuştan'
Olayın bildirildiği üstçavuş, takviye birlikle beldeye gitti. Gerginlik tırmanırken iddiaya göre üstçavuş, önce havaya ateş açtırdı, sonra rastgele ateş emri verdi. Gelecek hafta askere gidecek olan Hasan Gültekin öldü, beş kişi de yaralandı.
Haber: MEHMET BÜYÜKARI / Arşivi
ALİ AKGÜL / Arşivi
YALÇIN İREŞ / Arşivi

KONYA - Konya'nın Akkise beldesinde önceki gece düzenlenen asker uğurlama eğlencesine kan bulaştı. Kahvehanede kimlik kontrolüne bazı gençlerin karşı çıkması üzerine önce
jandarma ile gençler arasında arbede yaşandı. Olay yerine gelen jandarma birliği çevreye rastgele ateş açınca, bir kişi öldü, 3'ü silahla olmak üzere 5 kişi yaralandı.
İçişleri Bakanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı beldeye ikişer müfettiş gönderdi.
Jandarma ve polis önceki akşam Konya il genelinde 'huzur operasyonu' yaptı. Ahırlı Jandarma Karakolu Komutanı Astsubay Üstçavuş Recep Karabacak da ilçeye 30 kilometre uzaklıkta, Akkise beldesinde görevlendirildi. Emrindeki 20 kadar askerle, 7 bin 300 nüfuslu Akkise beldesine giden Karabacak, saat 21.00'de belde meydanındaki kahvelerde güvenlik kontrolüne başlayacağı sırada, önümüzdeki hafta birliklerine teslim olacak asker adayı gençlerin arkadaşlarıyla eğlence düzenlediği İbrahim Eren'e ait kahveden gürültü geldiğini fark etti. Jandarmalar kahvede kimlik kontrolü yapmaya başladı.
Sataşma kavgaya dönüştü
Eğlencelerinin kesilmesinden rahatsız
olan gençlerden bir bülümü, 'Bu da nereden çıktı?' diyerek kimlik göstermek istemedi. Gençlerden bazıları da 'Biz de askeriz' diyerek sevk belgesini göstermek istedi.
Jandarma erlerinden biri gençlere "Başlarım sizin gibi askere" deyince, gerginlik tırmandı. Jandarmalar üzerinde kimlik bulunmayan iki genci götürmek isteyince, kahvedekiler ve meydanda toplanan kalabalık, karşı çıktı. Küfürleşmeler ve ardından da arbede çıktı, bazı kişiler hafif yaralandı.
Olayın çığrından çıkması üzerine üstçavuş Recep Karabacak, saat 22.00'de jandarma erlerine dönmeleri talimatını verdi. Askerler araca binerken öfkeli kalabalık erlerin üzerine saldalye fırlattı.
Takviye birlik geldi
Manisa Kırkağaç'tan Ahırlı Jandarma Korakolu Komutanlığı'na atanan üstçavuş Recep Karabacak, ilçe merkezine giderek, Ahırlı Jandarma Bölük Komutanı Kıdemli Üstçavuş Ali Çalışkan'a durumu bildirdi. Çalışkan, Bozkır ve Yalıhüyük ilçelerinden takviye alarak, 100 kadar jandarma ile 8 araçlık konvoy halinde saat 23.00'te Akkise beldesine geldi. İddiaya göre, beldeye ana yoldan değil sokak aralarından giren jandarmalar, meydanı kuşatırken, sivil kıyafetli olan kıdemli üstçavuş Çalışkan, elinde Kalaşnikof tüfekle bir masanın üzerine çıkarak, "Nedir sizden bu çektiğim?" diyerek konuşma yapmaya başladı. Akkise Belediye Başkanı Abdullah Kayaalp ile beldenin ileri gelenleri bir yandan kalabalığa sakin olmaları çağrısında bulunken bir yandan da Çalışkan'a giderek, olayın büyütülmemesini istedi. İddaya göre, üstçavuş Ali Çalışkan'ın emriyle jandarmalar Kayaalp ve yanındakileri tüfek dipçiği ile vurarak uzaklaştırdı.
Meydanda toplananlarla jandarmalar
arasında itiş kakış başlayınca üstçavuş Çalışkan, jandarmalara önce havaya sonra rastgele ateş etmeleri işaretini verdi.
Kalabalık panik içinde kaçarken, kurşunlara hedef olanlardan önce 21 yaşındaki Hasan Gültekin yere düştü. Hasan'ı, kendisi gibi gelecek hafta silah altına alınacak arkadaşlarından 20 yaşındaki Sami Tokmak, 21 yaşındaki Halil İbrahim Erkul ve 27 yaşındaki Kemal Candan yere yıkıldı. Yaralılardan Hasan Gültekin olay yerinde ölürken, Tokmak, Erkul ve Candan ile dipçik darbeleriyle yaralanan 57 yaşındaki İsmet Taşbaşı, Murat Kurum hastaneye kaldırıldı. Kurşun yarası alan ve durumları ağır olan 3 kişi, önce Konya Tıp Fakültkesi Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı.
Üstçavuş suçlanıyor
Jandarmanın 20-25 dakika sürdüğü belirtilen ateşi sırasında çevredeki belediye lojmanı ve binalarla, meydandaki caminin minaresine yüzlerce mermi isabet etti.
Ahırlı Savcısı Serhat Çetinkaya soruşturmanın
devam ettiğini, boş mermi kovanlarının polisler tarafından toplandığını kaydetti. Halk olaylardan kıdemli üstçavuş Ali Çalışkan'ı sorumlu tuttu. Çalışkan'ın, bir süre önce kaçakçılık olayını takip ettiği sırada yine Akkise'de tarlada çalışan kadınlara ateş açtırdığı ve 56 yaşındaki Ümmügülsüm Erbil'i dövdüğü ileri sürüldü.
Gültekin'in cenazesi otopsiden sonra yakınları tarafından Seydişehir Devlet Hastanesi morgundan alındıktan sonra 3 bin kişinin katıldığı cenaze töreniyle belde mezarlığında toprağa verildi. Törende olay çıkmaması için Konya'dan gönderilen yaklaşık 300 polis sıkı güvenlik önlemi aldı.