'Asker Meclis'e telkin mi yaptı?'

TBMM Şemdinli Olaylarını Araştırma Komisyonu Başkanı AKP Kastamonu Milletvekili Musa Sıvacıoğlu ile Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanı Tuğgeneral Mehmet Çörten'in baş başa görüşmesi tepki çekti.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - TBMM Şemdinli Olaylarını Araştırma Komisyonu Başkanı AKP Kastamonu Milletvekili Musa Sıvacıoğlu ile Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanı Tuğgeneral Mehmet Çörten'in baş başa görüşmesi tepki çekti. Komisyon üyesi ve CHP İzmir Milletvekili Anmet Ersin, Çörten'in yeniden komisyona çağrılmasını isteyeceklerini söyledi.
Tuğgeneral Çörten, komisyonun daveti olmamasına karşın geçen perşembe TBMM'yi ziyaret ederek Sıvacıoğlu ile görüştü. Çörten'in ziyaretini gazetelerden öğrendiğini belirten CHP'li Ersin, şunları söyledi:
"Tuğgeneral Çörten gibi bir kişi randevusuz gelmez. Randevu aldığı andan itibaren de bize haber verilmesi gerekirdi. Ayrıca komisyon Çörten'i dinleme kararı da almadı. Bu durumda, söz konusu kişinin komisyonun hiçbir üyesine haber verilmeden komisyon başkanıyla görüşmesi akla çeşitli soruları getiriyor? Acaba bir telkini mi oldu? Bir yol haritası mı çizdi? Olay kapatılmak mı isteniyor. Öte yandan Tuğgeneral Çörten'in tutuklu astsubaylar Özcan İldeniz ve Ali Kaya ile ilgili olarak basına da yansıyan 'Acemice davranmışlar' şeklinde demeçleri oldu. Sayın Çörten'in yeniden komisyona çağrılarak 'acemice' sözünden neyi kastettiğine açıklık getirmesi gerekir. Bombayı acemice mi atmışlar yoksa bomba başkaları tarafından atılmış da astsubaylar acemice davranıp iş üstlerine mi kalmış? Çarşamba günü toplanacak komisyon toplantısında tuğgeneralin komisyona çağrılmasını isteyeceğim."


    http://www.radikal.com.tr/7672287672280

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.