Asker ocağında 2 intihar daha

Asker ocağında 2 intihar daha
Asker ocağında 2 intihar daha
Batmanlı 2 askerin birliklerinde intihar ettiği ailelerine bildirildi

BATMAN - Batman nüfusuna kayıt olan Muş'un Hasköy İlçesi Jandarma Komutanlığı'nda vatani görevini yapan er 21 yaşındaki Abdurrahman Çiftçi ile Ardahan'ın Damal İlçesi'nde vatani görevini yapan 20 yaşındaki Masum Adlığ'ın birliklerinde intihar ettikleri ailelerine bildirildi.

Muş'un Hasköy İlçesi Jandarma Komutanlığı'nda 11 aydır vatani görevini yapan Batmanlı jandarma er Abdurrahman Çiftçi'nin dün öğle saatlerinde karakolu bahçesi dışında silahla çenesine ateş ederek intihar ettiği belirtildi. Cenazesi bugün Batman'a getirilen ve düzenlenen askeri törenle toprağa verilen Çiftçi'nin öğretmen olan ağabeyi Eşref, babası Zübeyir Çiftçi ve yakınları, Kürtçe ağıtlar yaktı. Kültür Mahallesi'ndeki Kültür Camisi'nde cenaze namazı kılındıktan sonra İkiztepe Köyü'ndeki mezarlıkta toprağa verilen Çiftçi'nin cenaze törenine Sason Belediye Başkanı Muzaffer Arslan, Yücebağ Belediye Başkanı Atilla Çetinkaya ve yakınları katıldı.

Yücebağ Belde Belediye Başkanı Atilla Çetinkaya, Elazığ-Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde otopsisi yapılan Abdurrahman Çiftçi olayının çok yönlü araştırılması için ailenin Cumhuriyet Savcılığı'na başvuruda bulunduğunu belirterek, "Terhisine 3.5 ay kalan Abdurrahman'ın bir sorunu yoktu. Ailesi de olayın şokunda. Bu olayın çok yönlü araştırmasını istedik" diye konuştu.

"BU ÖLÜMDEN KUŞKU DUYUYORUZ"

Ardahan'ın Damal İlçesi Piyade Tabur Komutanlığı'nda vatani görevini yapan Masum Atlığ'ın da görev yaptığı birlikte intihar ettiği ailesine bildirildi. Batman Huzur Mahallesi'nde oturan 6 çocuk babası Mirza Adlığ, oğlunun intihar haberini alınca fenalık geçirip hastaneye kaldırıldı.

Acemi birliğini Sivas Temeltepe'de piyade er olarak yaptıktan sonra Ardahan Damal İlçesi'ndeki usta birliğine 10 gün önce giden Masum Adlığ'ın amcası Sabahattin Adlığ, olayın çok yönlü soruşturulmasını istediklerini söyledi. Adlığ, "Çünkü ortada kuşkulu bir intihar olayı var. Acemi birliğinden sonra yeğenim 10 günlük iznini kullanmak üzere 23 Şubat'ta Batman'a gelmişti. Sadece acemi birliğinde ayağından menüsküs olduğunu söylemişti. İki gün önce de onunla konuştum. Telefonla sohbet ettik. Morali yerindeydi. 10 günlük bir askere silah ve gerçek merminin verilmesi düşündürücüdür. Bu şüpheli bir ölüm olayıdır diye düşünüyoruz. Nöbet yerinden 20 metre ötede, olayın yaşandığı bilgisini aldık. Adli Tıp'tan henüz bir rapor elimize ulaşmadı. Bu ölümden kuşkuluyuz" dedi.

Mahsum Adlığ'ın çektiği bir hatıra fotoğrafındaki, "Resmimi çizmişler dağlara, hudutçu koymuşlar ismimi. Belki bir gün geri dönemem diye sana göndermişler resmimi" ifadelerinin yer aldığı görüldü.

Masum Adlığ'ın cenazesi otopsi için gönderildiği Trabzon'dan yarın Batman'a getirilerek Asri Mezarlık'ta toprağa verilecek. (dha/Arif Arslan)


  http://www.radikal.com.tr/112425411242546

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Psikolojik gazeteciligi birakiniz lutfen.. - candeniz02

  Sevgili Radikal;bunca supheli(Kurt)asker olumlerinden sonra hala kesin bir dille'intihar'diye haber vermeniz yakismiyor dogrusu..En azindan supheli intihar ya da intihar iddia'si daha..seklinde verebilirsiniz degil mi?Sonucta olay netlesmemis bile..

  İnanmıyoruz - deniz2z

  Çok açıkca söyleyebiliyorum hiç inandırıcı değil.Onlarca faili meçhullerin olduğu ülkede birinin keyfine göre adam öldürmesi o kadar ihtimalden uzak değil.Ya da her neyse diğer ihtimaller...Bunlar daha ne kadar olacak acaba? Keşke yanılıyor olsak desek ne yazar ki? Keşke öldürülmeselerdi!.O zamanda bunca gençi intihara sürükleyen ne gibi şeyler var sorunu açığa çıkıyor.Çarpıklık almış yürümüş yani.Ne zaman ki bu ülkede suçlular çatır çatır yargılanır hale gelecek işte o zaman gazetede ki her habere inanır hale geleceğim.

  ... - edddykedddy

  Gitmeyin kardeşim, gitmeyin! Yüzmeyi bilmeyen denize atlar mı? Patır patır öldürüyorlar! Bir de kimden adalet bekliyorsunuz? Öldükleriyle kalıyorlar şu azgelişmiş toplumun azgelişmiş ülkemsi şeyinde...

  15 gün intibakı dolmadan nöbet tutamaz ! - istanbulia

  bir asker acemi birliğinden geldiği usta birliğinde 15 günlük intibak yani birliğine alışma dönemi geçmeden ve silahla atış eğitimi yaptırılmadan nöbet tutamaz. bizde öyleydi intibakımız vardı atış yapmadan nöbet tutmazdık ama ÜST DEVRELER bu süreci umursamayıp usta birliğine yeni gelmiş askerlere NÖBET TUTTURABİLİYORLAR askerlik yapan bilir. ancak usta birliğine katılmış bir asker intihar ediyorsa yine askerlik yapanlar bilir DEVRECİLİK olan yerde yeni askerler çok kötü bir uyum süreci yaşıyor Misal en alt devreler en önce kalkar bizim normalde sabah 06.00 da kalkmamız gerekirken ÜST DEVRELER BİZİ 04.00de kaldırtırlardı çok tartışmalar olurdu

  el insaf! - redensart

  nedense ikisi de batmanlı oluyor. ve nedense "intihar eden" askerlerin hepsi kürt, alevi ya da kürt alevisi, ha bir de ermeni öldürdüler. bir "24 nisan" günü... ne desen az gelir..

  yorum - bedran79

  Evladım Musalla taşında yatacağına cezaevinde yatsın mantığını taşıyorum.Başına neler geleceğini bilerek bile bile lades denmez.Bizde yaptık neler yaşandığını biliyoruz oralarda.Kürt kökenliysen , muhalif bir kimliğe sahipsen başına neler geleceğini bilemezsin."Kürt Memet nöbete"mantığı daha ağır bir şekilde hüküm sürüyor.Arkamı kollayarak,mermi namluda askerliğimi bitirdim.Şuan kesinlikle vicdani retçi olurdum.