Asker şöleninde 'oyun havası' kavgası: Bir ölü

Geyve ilçesinde askere gidecek olan genç için düzenlenen eğlence sırasında çıkan kavgada, 18 yaşındaki Yasin Özalp tabanca ile vurularak öldürüldü.
Haber: ZAFER TOKUŞ / Arşivi
AZİZ GÜVENER / Arşivi

ADAPAZARI - Geyve ilçesinde askere gidecek olan genç için düzenlenen eğlence sırasında çıkan kavgada, 18 yaşındaki Yasin Özalp tabanca ile vurularak öldürüldü. Olaya tanık olan, ölen gencin 16 yaşındaki kız kardeşi Yasemin Özalp sinir krizleri geçirdi. Hastaneye kaldırılan genç kız, "Her şeyi gördüm. Her şeyi anlatacağım" diyerek ağladı.
Geyve Yörükler Mahallesi'nde esnaflık yapan Ali Mutluay, askere gidecek oğlu Nurettin Mutluay için eğlence düzenlendi. Evin önünde genrçekleştirilen eğlenceye Bilecik'in Osmaneli ilçesinde oturan akrabaları Özalp ailesi de çocukları Yasin ve Yasemin'le birlikte katıldı. Saz ekibinin oyun havaları çaldığı eğlence sırasında, Karapürçek ilçesinden gelen grup ile Geyveli gençler arasında iddiaya göre yöresel oyun oynama anlaşmazlığı nedeniyle tartışma çıktı. Tartışma kısa sürede büyüdü ve sandalyeler havada uçuştu. Daha sonra da silahlar çekildi. Bu sırada Yasin Özalp, kız kardeşi Yasemin'i kavga yerinden uzaklaştırmak isterken patlayan bir silahla vuruldu. Ensesinden yaralanan genç hemen Geyve Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı ancak yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Olay yerine gelen polis, kavgayı ancak havaya ateş açarak ayırabildi. Kavga sırasında İbrahim Kaya da başından yaralandı.
Ağabeyiyle birlikte hastaneye gelen Yasemin Özalp, hastane koridorlarında ağabeyinin öldüğünden habersiz "Her şeyi gördüm. Polise anlatacağım" diye feryat etti.
Olayla ilgili araştırma yapan polis, üzerinde tabanca bulunan İ.A.'yı gözaltına alırken, silahı da da balistik incelemeye gönderdi. Bu arada eğlenceyi kamera ile görüntüleyen fotoğrafçının kavga çıkınca korkup kamerayı kapattığı anlaşıldı. İncelemeye alınan kasette, kavga görüntülerinin bulunmadığı belirlendi.