Askerde şüpheli ölüme tepki: Genelkurmay açıklasın

Askerde şüpheli ölüme tepki: Genelkurmay açıklasın
Askerde şüpheli ölüme tepki: Genelkurmay açıklasın
Elazığ'ın Maden İlçesi'nde terhisine 5 ay kala intihar ettiği açıklanan Mazlum Aksu Darıca'da toprağa verildi. Cenaze törenine katılan İstanbul milletvekili Levent Tüzel, Genelkurmay Başkanı'nın açıklama yapması gerektiğini söyledi.

DARICA - Askerlik yaptığı Elazığ’ın Maden İlçesi’nde terhisine 5 ay kala intihar ettiği açıklanan Mazlum Aksu, ailesinin oturduğu Kocaeli’nin Darıca İlçesi’nde toprağa verildi. Cenaze törenine İstanbul bağımsız milletvekili Abdullah Levent Tüzel ve CHP Kocaeli Milletvekili M. Hilal Kaplan da katıldı. Milletvekilleri, Mazlum Aksu’nun ölümünün şüpheli olduğunu ve bu nedenle konuyu Meclis İnsan Hakları Komisyonu’na taşıyacaklarını belirtti.
Elazığ’ın Maden İlçesi’nde vatani görevini yaparken G-3 piyade tüfeğini şakağına dayayarak intihar ettiği belirtilen Mardin nüfusuna kayıtlı 20 yaşındaki Mazlum Aksu’nun cenazesi bugün Kocaeli’nin Darıca İlçesi, Fevzi Çakmak Mahallesi, Şantiye Sokak’taki babasının evine getirildi. EMEP Darıca Örgütü’nde yönetici olduğu belirtilen Mazlum Aksu için evinin önüne kadar yaklaşık olarak 300 metrelik yolu sloganlar eşliğinde yürüyen bir grup partili daha sonra yine EMEP flamaları altında Mazlum Aksu’nun evinin önünde toplanarak sloganlar attı.
Emek Partisi (EMEP) Eski Genel Başkanı ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Yürütme Kurulu üyesi de olan İstanbul Bağımsız Milletvekili Abdullah Levent Tüzel ve CHP Kocaeli Milletvekili M. Hilal Kaplan’ın da hazır bulunduğu cenaze töreninde babası Mahmut Aksu, Kürtçe ağıt yakarak oğlunun intihar etmediğini öldürüldüğünü söyledi.
Milletvekili M. Hilal Kaplan nasıl olduğu şüpheli olan bir ölümün sıkıntısını yaşadıklarını kaydederek Türk Silahlı Kuvvetleri’nde ne olduğunu bilmedikleri ölüm ve intiharların sık görüldüğünü, bunun peşini bırakmayarak sonuna kadar araştıracaklarını söyledi.

TÜZEL: GENELKURMAY AÇIKLASIN
Abdullah Levent Tüzel de Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki birçok intihar vakası gibi Mazlum Aksu’nun da ölümünün şüpheli olduğunu belirterek, "Kürt bir ailenin çocuğuydu Mazlum. Hem siyasi, hem de Kürt kimliği askeriyede tartışma konusu olmuştur. Mazlum kardeşimiz, barışı istemeyen politikacıların yaptıkları hatalar sonucu hayatını kaybetmiştir. Çözümü istemezsek, ortak vatanı kazanamazsak bu üzücü olayların sonu gelmez. TSK’daki katı disiplin bir çok hayatın sonunu ortaya çıkarmıştır. AKP , despotik yönetimini sağlamlaştırmak için TSK’yı kendi kullanabileceği bir ordu haline getirdi. Genelkurmay Başkanı bu ölümü açıklamalıdır, eğer bu intiharsa Mazlum’u buraya kadar sürükleyen nedenler araştırılmalıdır. Meclis İnsan Hakları Komisyonu’nu bu yönde göreve çağırıyoruz."
Konuşmaların ardından, Aksu’nun cenazesi babasının evinden alınarak Darıca’da toprağa verildi. (Erol POLAT/DHA)