Askerden itiraf: Biz köy yakma taburuyduk

Askerden itiraf: Biz köy yakma taburuyduk
Askerden itiraf: Biz köy yakma taburuyduk
Faili meçhuller için, Diyarbakır Cumhuriyet Savcısı'na gizli tanık olarak ifade veren bir er, "1994'te Hazro, Lice, Hani ve Kulp'a bağlı 30 köyü yaktık" dedi.

Faili meçhuller soruşturmasını yürüten Diyarbakır Cumhuriyet Savcısı Osman Coşkun’a ifade veren asker, 1990’lı yıllarda bölgedeki köyleri yakmakla görevli taburda yer aldığını söyledi.

Taraf gazetesinden Bahar Kılıçgedik’in haberine göre can güvenliği için adının gizli tutulmasını isteyen ve 1994’te Diyarbakır’ın Hazro İlçesi’ne geçici görevle geldiğini ifade eden asker, köyleri nasıl yaktıklarını şu sözlerle anlattı:

“Bizim taburumuza verilen görev köyleri yakmaktı, orada kaldığımız süre içerisinde Hazro, Lice, Hani ve Kulp ilçelerine bağlı yaklaşık 30 köyü yaktık. Köylere girince komutanlarımız askerleri ikişer, üçer kişi olarak evleri yakmakla görevlendiriyordu, evlere girip dışarı çıkın yakacağız diyorduk.”

1994 ve sonraki yıllarda Diyarbakır’ın Hazro İlçesi’nde görev yapan asker, söz konusu dönemde bölgede işlenen faili meçhul cinayetleri soruşturan Diyarbakır Cumhuriyet Savcısı Osman Coşkun’a tanık olarak ifade verdi. Konuşmasına, “Anlatacağım olaylarla alakalı olarak gerek kendimin, gerekse ailemin hayatıyla alakalı endişelerim olduğundan dolayı kimliğimin belli olmamasını istiyorum” diyerek başlayan asker, akabinde şu ifadeleri kullandı:

GÖREVİMİZ EVLERİ YAKMAK
“Ben askerliğimi İstanbul 66. Zırhlı Tugay Baştabya, 1. Mekanize Piyade Tabur da yaptım. 1994 yılı Şubat ayında 1. Taburdan gönüllü olanlar seçilerek Diyarbakır Hazro İlçesi’ne geçici görevle getirildim. Tabur Komutanımız Kurmay Yarbay İsmail E, yardımcısı ise soyadını anımsayamadığım Ali isimli bir Binbaşıydı. Üç bölük ve karargâh bölüğü olmak üzere toplam dört bölük gelmişti. Yaklaşık 400-500 civarında asker vardı, sayı zaman zaman azalıp artıyordu. Bu bölgede 2-2,5 ay kadar kaldık. Bizim taburumuza verilen görev köyleri yakmaktı. Orada kaldığımız süre içerisinde Hazro, Lice, Hani ve Kulp ilçelerine bağlı yaklaşık 30 köyü yaktık. Köylere girince komutanlarımız askerleri ikişer, üçer kişi olarak evleri yakmakla görevlendiriyordu, evlere girip dışarı çıkın yakacağız diyorduk, eşyalarını boşaltmak için fırsat vermiyorduk.

KÖYLÜLER DIŞARI ÇIKINCA…
Köylüler dışarı çıkınca da en kolay tutuşabilecek bir yerden yakmaya başlıyorduk, ahırları da yakıyorduk içerisinde hayvan olup olmadığını kontrol etmiyorduk. Zamanımız olmadığı için bir an evvel yakıp çıkıyorduk. Bir köye girdikten yarım saat sonra yakma işini bitirip sonra başka bir köye geçiyorduk, ben evlerin hiçbirisini yakmadım. Bu nedenle de Binbaşı Ali bana, ‘Sen gönüllü olarak gelmiştin ama yakmak istemiyorsun demek ki sen PKK ’lısın ajanlık yapmak için gönüllü olmuşsun’, demişti. Hâlbuki ben PKK ile çatışmak için gönüllü olmuştum.”

DENİZ BAYKAL VE CHP HEYETİ LİCE’YE SOKULMAMIŞTI
Lice katliamının (22 Ekim 1993) yaşandığı gün Diyarbakır’da partisinin 7. Bölge toplantısına katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Milletvekili Uluç Gürkan, Genel Sekreter Ertuğrul Günay, Milletvekili Mustafa Doğan, Milletvekili Veli Aksoy ve diğer 5 milletvekili ile birlikte olaydan bir gün sonra Lice’ye hareket etti. Heyetin önü, ilçeye 30 km mesafede kesildi. Askerî yetkililer heyetin kesinlikle ilçeye alınmayacağını belirtti, ancak CHP’liler bunda ısrar etti. Yaşanan tartışma üzerine Baykal telefonla Devlet Bakanı Necmettin Cevheri ile görüştü. Bu konuşma sonrası şoför mahalline geçen Genel Sekreter Yardımcısı Eşref Erdem, heyetin içinde bulunduğu aracı Lice’ye doğru yeniden yola çıkardı. Lice’ye 7 km. kala özel timler tarafından durdurulan heyet, ilçeye giriş-yasak kararı bulunduğu gerekçesiyle geri çevrildi.

KÖYLÜ KIYAFETİ GİYDİRDİLER
Faili meçhulleri soruşturan savcıya ifade veren ve adını güvenlik gerekçesiyle gizleyen asker Lice katliamından sonra Kürtçe bilen askerlere köylü kıyafeti giydirildiğini ve bu askerlerin yabancı basın mensuplarına, “Lice’yi PKK yaktı” dediğini ise şu sözlerle anlattı:

“Hazro’ya gitmemizden bir hafta sonra Lice’ye gittik. Biz gittiğimizde Lice yakınlarında 4-5 ay olmuştu. İlçede kimseyi görmedim boşaltılmıştı. Komutanlarımın ‘Şerefsizlere deprem konutlarını gösterip gidin yerleşin demiştik bir kişi gelmedi’ dediğini duydum. O gün bir otobüs dolusu yabancı basın mensubu gelmişti. Lice’nin girişine yakın bir yerde bekletilmişlerdi. Lice’ye sokulmamışlardı. Taburumuzdaki Kürtçe bilen 5-6 askere köylü kıyafeti giydirdiler, yanlarına koruculardan da 10-15 kişi verdiler, 3-4 tane bayan getirmişler. Bunları nereden getirdiklerini bilmiyorum bu kişileri yabancı basın karşısına çıkarttılar. Beni yol güvenliği ile görevlendirdikleri için basın mensupları ile yapılan görüşmeleri görmedim ve duymadım. Daha sonra arkadaşlardan duyduğuma göre Kürtçe bilen arkadaşlar kendilerini Lice halkından olarak tanıtmışlar ve basın mensuplarına PKK’nın gelip Lice’yi bastığını yaktığını ve komutanlarının emriyle anlattıkların söylemişlerdi. Bu olayın çok sayıda tanığı vardır. Birkaç arkadaşa ifade vermeleri konusunda çağrıda bulundum ancak bunun PKK’ya hizmet olacağını söyleyerek geri çevirdiler.”


  http://www.radikal.com.tr/1159979115997920

  YORUMLAR
  (20 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Nedir bu - HannesYilmaz - Tekin-11

  gelmezse ne yapacaksin? turkiyeyi mi isgal edeceksin? sen internette cesurluk yaparken istihbaratin IP numarani alacagini aklina koydunmu?

  ANADOLUDAN GORUNUM - Secret Garden

  simdi sirada konusmasi gerekenler var.ozellikle anadoludan gorunum programi ve sunucusu ismini bile hatirlamadigim yalanci basi.vicdan haysiyet varsa egerki cikip konusmalilar.kürtlere cektirdikleri acilarin hesabini allah obur dunyada soracaktir insallah.bebekleri kadinlari oldurup yanlarina kalesnikof koyup resim cekmeler.oldurdukleri korucularin bile cesetlerini yakip ULUSAL-YABANCI tvleri ozel helikopterlerle olay yerine goturup dunyaya resmetmeler.yaktiklari koyleri kürt elbiseleri giydirilip hizbullah-jitem-korucularin pkk yaktiiii biz canimi zor kurtardik (stv tarzi dizilerde hala bu geciyor) propagandalari.utanmadan hala terorist diyorlar kürtlere.kürtler tum bu olanlara ragmen hala bu ulkede KARDESLIK diyorsa bugune kadar kürtlere kan kusturan ceteler alcaklar adiler fasistler cikip ozur dilemeli ve kürt anne babalarina haklarini helal etmesi icin ayaklarina kapanmalidir.ama varmi bu insani durus? sanmiyorum.turklerin kürtlere yaptigini ruslar cecenlere israil filistine amerika zencilere hitler yahudilere yapmadi.onlar birbirine dusman oldu kan dokuldu ama kürtler tum olanlara ragmen hala TURK KARDESIM diyor.iste kürdün asaleti budur hala utanmadan KURDLERDE boluculuk arayanlarin ta kendisidir bolucu hain terorist katil.

  bölge halki kimin bebek katili oldugunu iyi bilir - cihantan

  bizde 30 yildir biliyorduk zaten Pkk nin kendi halkini katletmedigini

  ürkek kravatlılar - Bratz

  Beyazların siyahlardan korkması gibi, Türklerin Kürtlerden aşırı derecede korkmasına bağlıyorum bu sahte geçmişimizi

  Nedir bu - HannesYilmaz

  Devlet kürt köylerini yakmakla kalmadigi gibi birde utanmadan bizi salak yerine koyarcasina TRT'den Pkk'nin köyleri yaktigi haberlerini(propagandasini) yapiyordu durmadan. Evet cok mantiklica bir propagandaydi bu, Bir kürt örgutu kendi insanlarinin evlerini yakip birde onlardan destek bekliyordu. Bitti artik bunlar Devlet kendine gel!!

  ... - Ariyan

  bu haberi o ikide bir "30 bin kişinin katili, köyleri pkk yaktı,çocuk öldürdü" diye lafları ağızlarına sakız eden türk milliyetcilerinin gözüne sokmak lazım. kürtler "devlet yaptı pkk`nin üzerine yıktı" diye diye yıllardır dillerinde tüy biti, devlet bile artık yaptıklarını gizleyemez bir duruma geldi ama söz etigim tipik türk milliyetcileri yıl 2013`te halen bu zırvalıklarına devam edebiliyor.

  Güvenlik ve vicdan - yuzucu

  Yıllar sonra kendini güvenli olarak gören ve vicdanı sızlayan niceleri daha ne türlü itirafta bulunacak hep birlikte göreceğiz;az sonra,çok yakında bekleyen görecek