Askerden 'özel anlam' açıklaması

Askerden 'özel anlam' açıklaması
Askerden 'özel anlam' açıklaması

TBMM'nin açılışına Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve kuvvet komutanları da katılmıştı.

Genelkurmay'dan açıklama: Komutanların Meclis'teki törene katılmasına özel anlamlar yüklenmesi doğru değil


ANKARA - Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tümgeneral Ferit Güler, TBMM'nin yeni yasama yılı açılış toplantısına Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve Kuvvet Komutanlarının katılmasına özel anlamlar yüklenmesi ve bu doğrultuda değerlendirmeler yapılmasının doğru olmadığını söyledi.  Askerler daha önce DTP'nin bulunduğu gerekçesiyle Meclis'teki oturumlara katılmamıştı.

 

 

-SUÇ İŞLEYENE GEREKEN YAPILIR-

 

 

 

Genelkurmay Adli Müşaviri Hakim Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu, Hava Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok'un sahte çürük raporu ve yağma çetesi operasyonunda tutuklanmasıyla ilgili, “Türk Silahlı Kuvvetleri'nde rütbesi sıfatı ne olursa olsun suç işleyen personel hakkında gereği yapılır” dedi.

 

 

 

SUÇ DUYURUSU YAPANLARIN TEHDİT EDİLMESİ

 

 

 

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ hakkındaki suç duyurusuna ilişkin soru üzerine, Tümgeneral Güler, "Kamuoyunun her şeyi en iyi şekilde değerlendirdiğine inanıyoruz’ yanıtını verdi. "Suç duyurusunda bulunanların tehdit edildiği" yönündeki iddiaların basından görüldüğünü ifade eden Tümgeneral Güler, "Türk Silahlı Kuvvetlerinin, bu şekildeki davranışları tasvip etmesi kesinlikle söz konusu olamaz" dedi. "

Ayrıca, yeri gelmişken diğer bir konuya da değinmek istediğini" belirten Tümgeneral Güler, "Bildiğiniz gibi spor dostluk ve kardeşliktir.  Geçtiğimiz hafta içerisinde Bursa’da Bursaspor-Diyarbakırspor arasında yaşanan olayları da Türk Silahlı Kuvvetlerinin tasvip etmesi mümkün değildir" diye konuştu.
Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak da Diyarbakır ise Lice’de bir kız çocuğunun havan patlaması nedeniyle hayatını kaybettiği yönündeki haberlerin hatırlatılması, olayın doğru olup olmadığının sorulması üzerine, "Gencecik bir kişinin hayatını kaybetmesinden üzüntü duymaktayız" karşılığını verdi.  Olaya ilişkin olarak ilgili Cumhuriyet Savcısı tarafından gerekli soruşturmanın yapılmakta olduğunu bildiren Tuğgeneral Gürak, "Olayla ilgili yapılan ilk incelemelerde, olay sırasında bölgede havan atışının yapılmadığı tespit edilmiştir" dedi. (aa, dha)