Askerden selamlı mesaj

Askerden selamlı mesaj
Askerden selamlı mesaj

*Ergenekon operasyonunda gözaltına alınan eski MGKGenel Sekreteri Orgeneral Tuncel Kılınç?a komutanlar asker selamı verdi.
*Diyarbakır?da görev yaptığı dönem ?yargısız infazlar yaptığı? iddia edilen Albay Kırca?nın cenazesi. FOTOĞRAF: REUTERS

Bir gazetede hakkındaki iddiaları okuduktan sonra intihar eden JİTEM'ci emekli Albay Abdulkerim Kırca'nın cenazesine komutanlar tam kadro katıldı

ANKARA - Genelkurmay Başkanlığı, Ankara Güvercinlik’teki lojmanda intihar eden Devlet Övünç Madalyası sahibi eski JİTEM’ci emekli Albay Abdülkerim Kırca’ya tam kadro sahip çıktı. Genelkurmay Kırca hakkındaki haberler konusunda medyaya ‘sorumluluk çağrısı’ yaparken Ergenekon’dan gözaltına alınan emekli Orgeneral Tuncer Kılınç’a törendeki askerler toplu olarak asker selamı verdi.
Genelkurmay Başkanlığı, dün sabah saatlerinde, resmi internet sitesine koyduğu açıklama ile Kırca’yı sahiplenirken askerler de cenazenin yapıldığı Kocatepe Camii’ndeki törene yoğun ilgi gösterdi.
Törene Kırca’nın eşi Meriç Kırca, kızları Ayça ve Gökçe Kırca ve yakınları ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atila Işık, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız ile çok sayıda subay ve astsubayın yanı sıra  çok sayıda emekli komutan katıldı.
Cenaze töreninde Kırca ailesi adına yazılı olarak bir açıklama dağıldı. Açıklamada “Bazı şer odaklarının yaygınlaştırdığı olumsuz havanın, milletine sadakatle ve cansiperane hizmet etmiş insanları hayatından vazgeçer hale getirdiğinin canlı bir örneği ile karşı karşıyayız... Tek tesellimiz kahraman silah arkadaşlarının ayakta dimdik bir duruşla sergiledikleri birlik, beraberlik havasıdır.” Kırca’nın yakınları hakkındaki ‘yargısız infaz’ iddialarını haber yapan medyaya tepki gösterdi.
Tekerlekli sandalye kullanan bir grup Güneydoğu gazisi de cenaze törenine katıldı.
Aralık 2004’te Kırca’ya verilen Devlet Övünç Madalyası’da törene getirildi.
Ergenekon’un 10. dalgasında gözaltına alınan eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Tuncel Kılınç, Kırca’nın ailesine baş sağlığı dilerken aile yakınları tarafından alkışlandı. Komutanların bulunduğu protokole yönelen Kılınç, Orgeneral Başbuğ dışındaki tüm askerlerce asker selamı ile karşılandı. Başbuğ, Kılınç ile kısa bir süre sohbet etti.
Törene gelen İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Kılınç’a başını öne doğru eğerek selam verdi ancak Kılınç’ın selama başını  çevirerek karşılık vermedi.
Tören boyunca gözyaşı döken Kırca’nın kızları da, babalarını asker selamı ile uğurladılar. Kırca Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verildi. (Radikal)