Askere bozuk gıda yedirmişler

Askere bozuk gıda yedirmişler
Askere bozuk gıda yedirmişler
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul ’da Türk Silahlı Kuvvet-leri’nin gıda ihalelerine fesat karıştırmak ve ellerindeki bozuk gıdaları askeri birliklere satmakla suçlanan dört firmaya İstanbul Mali Şube Polisi operasyon düzenledi. Aralarında albay rütbesinde muvazzaf askerler ve firma görevlilerinin de bulunduğu 55 kişi gözaltına alındı.
Kartal Cumhuriyet Savcılığı’na bir yıl önce bazı gıda toptancıları, askeri ihalelerde yolsuzluk yapıldığı yönünde bir ihbarda bulundu. Savcılık İstanbul Mali Şube Müdürlüğü’nü görevlendirerek ihbarda isimleri yazılı dört gıda firmasını takibe aldı. Bir yıl boyunca yapılan teknik ve fiziki takiplerin ardından dün sabah saat 06.30’da operasyon için düğmeye basıldı. Firmalara yapılan baskınlarda ihalelerle ilgili evraklara el konuldu. Bilgisayarların da hard diskleri incelenmek üzere kopyalandı. Aynı saatlerde askeri savcı ve merkez komutanlığından inzibatlar, ihalelere fesat karıştırdığı iddia edilen askerlerin evine gitti. Aralarında albay rütbesinde olan muvazzafların da bulunduğu çok sayıda askerin ofislerinde arama yapıldı. Aramalardan sonra toplam 55 kişi gözaltına alındı. Dört firmanın çalışanları, Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne getirilirken askerlerin de Merkez Komutanlığı’nda gözaltında tutulduğu öğrenildi.

40’tan fazla ihale

40’tan fazla ihaleye fesat karıştırıldığı iddia edildi. İhalelerin toplam bedelinin 20 milyon liradan fazla olduğu belirtiliyor. İddialara göre dört firma aralarında Tuzla Piyade Okulu’nun da bulunduğu İstanbul’daki dört askeri birliğin gıda ihalelerini, işbirliği yaptıkları askerler sayesinde kazandı. Ardından ellerinde bulunan tarihi geçmiş bozuk gıdaları da satarak askerlere yedirdikleri iddia edildi. Bozuk gıdalara normal raporu veren kimyagerin de polis tarafından gözaltına alındığı öğrenildi.