Askere zam müjdesi

Askere zam müjdesi
Askere zam müjdesi
TSK bünyesindeki alt rütbelerdeki personel ile astsubaylar ve uzman erbaşlara yüzde 20 zam geliyor.

Hürriyet Gazetesi'nden Bülent Sarıoğlu'nun haberine göre, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki tüm personel ile emeklilerinin maaşları ve yükselme kriterlerini yeniden düzenleyen yasa taslağının ayrıntılarını açıkladı. Yılmaz, rütbelilerin yanı sıra sivil memurlar ile emeklilerin de dahil edildiği çalışmayla özellikle düşük rütbeli personelle astsubaylar ve uzman erbaşlara yüzde 20 'iyileştirme zammı' yapılacağını bildirdi. 

Bakan Yılmaz'ın, MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık’ın astsubayların sorunlarına ilişkin verdiği önergeye gönderdiği kapsamlı yanıta göre Yılmaz, “TSK personelinin özlük hakları ile ilgili çalışmalar, personel ayırımı gözetilmeksizin bir bütün olarak yürütülüyor. Teklifler, halen görevde bulunan subay, astsubay, uzman jandarma, uzman erbaş ve sivil memurların özlük hakları ile bunların emekli maaşlarında iyileştirme yapılmasını içerecek şekilde hazırlanıyor” diye konuştu.

Yılmaz’ın verdiği bilgiler ışığında, Başbakanlık’ta görüşülen ve gelecek yasama yılında Meclis’e sunulması planlanan taslağın ayrıntıları şöyle: 

Subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşların özlük hakları eğitim seviyesine göre ayarlanacak. Öğrenim durumlarına göre, göreve giriş derece ve kademeleri yeniden düzenlenecek. 4 yıllık fakülte ve yüksek okul mezunu olanlar 8/1’den, 2 yıllık fakülte ve yüksek okul mezunu olanlar 9/2’den, lise ve dengi okul mezunları 10/1’den göreve başlamış sayılacak. 

TSK personelinin, göre yükselebilecekleri en son derece ve kademeler değişecek. İki yıl ve daha fazla yüksek öğrenimi bitirenler 1/4’e, lise mezunları 2/6’ya, ortaokulu mezunları 3/8’e ilerleyecek. Yüksek lisans ve doktora yapanlar kademe ilerlemesi yapabilecek. 

Gelir seviyesi kısmen düşük olan binbaşı ve daha alt rütbedeki subaylar ile astsubaylar, uzman jandarmalar ve uzman erbaşlar için “hizmet tazminatı artışı” ile yüzde 20 maaş artışı sağlanacak. Görev tazminatı alamayan birinci dereceye gelmiş muvazzaf ve emekli binbaşı ve başçavuşlar aylık 385 lira iyileştirme zammı alacak. 

MİT ve Emniyet emeklilerine 2006’dan beri 100 lira ek ödeme alıyor. Makam tazminatı alamayan kıdemli binbaşı ve altındaki subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşlar da bu haktan yararlanacak. 

İkinci dereceden emekli olan astsubayların birinci dereceye intibakı sağlanarak maaşları ortalama 350 lira iyileştirilecek. 

Tüm TSK personeline fazla mesaileri için ek ücret verilecek. Erler dahil, afetlerde görevlendirilen tüm askerlere her gün için 63 lira ödenecek. 

Gemide görevli Deniz Kuvvetleri personeline yurtiçi gündeliği verilecek. (Hürriyet)


  http://www.radikal.com.tr/1095787109578712

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Üvey evlat TSK'da çalışan Sivil Memurlar... - fazildinc

  Her zaman söylenir TSK'da çalışan tüm personele zam yapılacak diye her nedense son anda TSK'da çalışan Sivil Memurlar taslaktan çıkartılır. Bakın beni yanıltmayacaklar bizleri bu taslaktan çıkaracaklar. İnşallah yanılıyorumdur. Çünkü üvey evlat muamelesi görmeye alıştık artık...

  öncelikle iyi akşamlar - herkesbiliyor

  arkadaşlar ağzı olan yorum yazıyor. askerlik nedir, bilen var mı? adam kızmış asgari ücretliye neden zam yok diye. zamanında okuldan kaçıp okul okuma ilkokulu zar zor bitir yıllar geçsin vasfın olmadığı için asgari ücret al sonra zam iste, memur zam istemiş Ankara'da, İstanbul'da vb. kentlerde yaşayıp sabit bir düzeni olan akşama kadar masa başında oturan, vatandaşın işini savsaklayan, 8-5 çalışan , göbeğini kaşıyan memur zam istemiş, asker polis vs. diye yazmış haksızlıktan bahsetmiş. Askerin ve polisin mesaisi yok. gece gel derler, gider. sabah gel derler, gider. tayinin Hakkari,Şırnak, Van derler gider. Adamın biri çıkmış önümüzdeki dönem çalışma yapacağız demiş siz de atıp tutuyorsunuz. Acaba önümüzdeki dönem o milletvekili olacak mı? ya da o zam gelene kadar elektrik, doğalgaz, telefon, benzin, ekmek, su vs. ye gelen zamlarla yine eksiye mi düşecek. Uyanın arkadaşlar. tüketim maddelerine yüzde 5 zam geliyor. biz çalışana yüzde 4. yani her seferinde zam veriyoruz diye bizi eksiye düşürüyorlar. ben zam istemiyorum. bana da zam yapılmasın. benim tüketimde kullandıklarıma da.asker ve polis hakkında iyi bir araştırma yapmanızı öneririm. motora binip gezen yunusları ya da orduevinde takılan insanları görerek yorum yapmayın.Ayrıca unutmayın ki zam istediğiniz insanları bu konuma siz getirdiniz. oy verenlerin yüzde ellisi.teşekkürler. ha asker varsa bu yazıyı okuyan inanmayın sakın zam falan yok.

  uzman Erbaşlar.. - uzmanfaruk

  Uzman erbaşların istediği ne para ne pul. Uzman Erbaşların istediği Sadece Hak,Hukuk. Bize insan gibi yaşama Fırsatı versinler Yeter...

  slm - AOK61

  sayın yorum yazan arkadaşlar yapmış oldunuğunuz yorumları hiç düşünerek yazmadığınıza eminim o askerlerin yerinde siz olsanız ne düşünürdünüz onların yapmış olduğu meslek kutsaldır kimse 3 veya 4 binlira için araziye çıkıp kelle koltukta dolaşmaz bunu askerlerimiz hiç düşünmeden yapıyor bna göre az bile maaş alıyorlar askerlik para değil gönül işidir tekrar düşünmeniz de fayda vardır...

  şaka gibi - marcos21

  memurlara gelince yok bilmem bütçe sıkıntısı varmış yok bilmem neymiş ;ama milletvekili,polis ve askere gelince yap yüzde 20,30 zammı sanki onlara verilen maaş bütçeden çıkmıyormuş gibi...

  resmi elbiseliye farklı hesap - Sinan Devrim

  İktidarın enflasyon hesabını bir türlü anlayamadık.Vekil emeklisine %45,silahlı kuvvetler,polis ve yargı mensuplarına ise %20 ile %40 arası zam yapılırken çalışan işçi ve memur emekçileri ile bunların emeklilerine 3 kuruş zam.

  oldu mu şimdi - demlicay2011

  yüzde 4 nerede yüzde 20 nerede. anlaşılan para kime göre verilir diye bir nizam kurmuşlar. işe yarıyan işe yaramayan nizamı. önemli önemsiz nizamı. haklısınız valla suç varsa poliside askeride var. denge meselesi yapıyorlar galiba. nasıl bir mantıksa . sus payı gibi geliyor. yada işler kızışacak gibi. helali hoş olsun ama böyle ayrımcılık hoş olmuyor. yunanistan gibi oluruz haa. zaten yunanistan gibisin cari açığın nedeni dışa bağımlı teknolojidir. yapılacak bir şey yok. lüksünüz yüzünden olmasın. nükleler kamyon dünya başkanlarında kimde var. 1.5 trilyonlık alman malı hastalığı kimde var geri kalmış ülkelerin yönteicilerinde.