@ismailsaymaz

askeregitmeyin.com sitesine 'askerlikten soğutma' davası

askeregitmeyin.com sitesine 'askerlikten soğutma' davası
askeregitmeyin.com sitesine 'askerlikten soğutma' davası
'www.askeregitmeyin.com' adlı bir internet sitesi kurarak, zorunlu askerliğin kaldırılması için mücadele veren Mehmet Ali Başaran adlı kişiye Genelkurmay Başkanlığı'nın şikayeti ve ihbarı üzerine 'halkı askerlikten soğutmak' suçlaması ve iki yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşavirliği’nin ihbarı üzerine ‘www.askeregitmeyin.com’ adlı internet sitesinde halkı askerlikten soğutmaya yönelik yayınlar yapıldığı iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

Yapılan incelemede, söz konusu yazıların Mehmet Ali Başaran tarafından yazıldığı belirlendi. Başaran, ifadesinde, sitenin 400 kişilik gruba ait olduğunu, zorunlu askerliği karşı olduğu için bu fikirlerini halka anlatmak üzere Çağlayan Adliyesi önünde eylem yapma çağrısında bulunduğunu ve siteyi kurduklarını anlattı.

Bunun üzerine Başaran ve sitenin sahibi olan A.B. hakkında Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 318. maddesi gereğince ‘halkı askerlikten soğutma’ suçundan altı aydan iki yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Davanın ilk duruşması, 28 Eylül ’de görülecek.