Askeri araç şarampole devrildi: 10 şehit

Askeri araç şarampole devrildi: 10 şehit
Askeri araç şarampole devrildi: 10 şehit

FOTOĞRAF: FERHAT ENCÜ

Şırnak Valisi Vahdettin Özkan, askerleri taşıyan minibüsün şarampole yuvarlanması sonucu meydana gelen kazada korucu olan şoför ile 9 askerin şehit olduğunu açıkladı.
Haber: ENİS TAYMAN / Arşivi

Sabah saatlerinde gerçekleşen olay, Aralık 2011’de jetlerin bombardımanı sonucu 34 köylüye mezar olan Ortasu (Roboski) köyü yakınında meydana geldi. Kaza, 34 köylü için kurulan taziye çadırının 150-200 metre kadar yukarısında gerçekleşirken ilk müdahale Ortasulu köylüler tarafından yapıldı.

VALİ ÖZKAN: KORUCU OLAN ŞOFÖR VE 9 ASKER ŞEHİT
Edinilen bilgilere göre, Betonpınar üs bölgesinden Gülyazı köyüne gitmekte olan askerleri taşıyan Mehdi Tosun yönetimindeki 73 M 0117 plakalı sivil minibüs, Gülyazı köyü yakınlarında direksiyon hakimiyetini kaybederek devrildi. Şırnak Valisi Vahdettin Özkan, minibüste bulunan 9 asker ile 1 köy korucusunun şehit olduğu, 4 askerin ise yaralandığını söyledi. Yaralılar, askeri helikopterle Şırnak 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'ndaki Asker Hastanesi ile Şırnak Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

Ortasu Muhtarı Haşim Encü de olayı öğrenir öğrenmez kaza yerine koştuklarını belirterek şunları söyledi: 

“Kaza yerine ilk varanlardan biri bendim. Bizim çıkardığımız yaralılardan ikisi yaşıyordu. Ancak 12 kişiyi taşıdık. Kalan 10’u kazada ölmüş görünüyordu. Ölüleri ve yaralıları kendi araçlarımızla tugaya gönderdik.” 

Kaza yerine ilk ulaşanlardan biri de öldürülen 34 köylüden biri olan Serhat Encü’nün ağabeyi Ferhat Encü oldu. Encü Radikal’e yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

'TUGAY 15 DAKİKA UZAKLIKTA' 
“Sağ çıkardıklarımızdan bir ikisinde yaşam belirtileri vardı. Sanırım 18-20 kişi vardı aşağı yukarı. Birer birer çıkarttık. Araçlara bindirdik tugaya ve hastanelere taşıdık. Korkunç bir manzara vardı. ölen askerler vardı.” 

Encü, kazadan yarım saat kadar sonra o yönden gelenler sayesinde haberdar olduklarını belirterek, “Tugay 15 dakika uzaklıkta bizden. Ama biz daha önce müdahale ettik” dedi. 

 

ŞEHİTLERE ŞIRNAK’TA UĞURLAMA TÖRENİ
Şırnak’ın Uludere İlçesi Gülyazı Köyü yakınlarında meydana gelen trafik kazasında 8 uzman çavuş, 1 uzman onbaşı ve 1 geçici köy korucusunun şehit olduğu açıklandı. Şehitler, Jandarma Uzman çavuşlar S. Recep Güç, Gökhan Dokur, Altan Ceyhan, Süleyman Topal, Aziz Orman, Ali Doğan, Murat Ustaoğlu, Osman Çelik, Jandarma Uzman Onbaşı Atakan Çiller ve geçici köy korucusu Mehdi Tosun için bu akşam saatlerinde Şırnak 23’üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı’nda uğurlama töreni düzenlendi.

Törenin ardından 9 askerin cenazesi helikopterle Diyarbakır ’a gönderildi. Şehit köy korucusu Mehdi Tosun’un cenazesi ise Uludere’nin Gülyazı Köyü’ne götürüldü.

Şehit 9 asker, yarın sabah Diyarbakır Asker Hastanesi’nde düzenlenecek törenin ardından toprağa verilmek üzere memleketlerine gönderilecek.

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle