Askeri casusluk davasında 6 tahliye

Askeri casusluk davasında 6 tahliye
Askeri casusluk davasında 6 tahliye
İzmir merkezli olarak, şantajla askeri belgelerin ele geçirilmesine yönelik düzenlenen operasyon kapsamında tutuklanan sanıklardan 6'si tahliye edildi.

İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nin dosya üzerinde yaptığı incelemeyle  tahliye edilenlerin isimleri şöyle: Albay Ahmet Gençer Kıvrakatar, Tabip Albay İsmail Tayfun Uzbay, Kurmay Albay İlkay Altındağ, Binbaşı Serap Alagöz, Kurmay Albay Zeki Aşın ve Timuçin Şenkul.

 

ASKERİ CASUSLUKTA CASUS YOK AÇIKLAMASIİzmir Başsavcılığı, daha önce yaptığı açıklamada kamuoyunda ‘askeri casusluk’ olarak bilinen ‘gizli bilgi ve belge bulundurma’ davasında hiçbir sanık hakkında ‘casusluk’ suçlamasının söz konusu olmadığını duyurmuştu.
Savcılıktan yapılan yazılı açıklamada, 85’i tutuklu toplam 357 kişi hakkında, ‘ suç örgütü kurup yönetmek’, ‘örgüte üye olmak’, ‘kişisel verilerin kayıt edilmesi’, ‘devletin güvenliğine ilişkin bilgileri ve yasaklanan bilgileri temin etmek’ten dava açıldığı hatırlatılmıştıı. “Casuslukla suçlanan yok” denilen açıklamada şöyle denilmişti: “Dijital deliller, fiziki gizli belgeler, gizli kamera cihazları, dinleme cihazları, sperm ve kan örnekleri için hazırlanmış tüpler, bazı TSK birliklerine ait mühürler ve personel kaşeleri, askeri harita ve krokiler, fişleme kayıtları, gizli görüntü kayıtları, pasaportlar da bulunması, yüklenen suçların işlendiğini gösterir görüşmeler tespit edilmesi sonucunda sanıklar hakkında kamu davaları açılmış olup deliller ayrıntılı olarak iddianamemizde gösterilmiştir.”  (dha, Radikal)