@ismailsaymaz

Askeri cezaevinde vicdani retçi böyle dövüldü!

Askeri cezaevinde vicdani retçi böyle dövüldü!
Askeri cezaevinde vicdani retçi böyle dövüldü!

Delice nin yatağının baş ve ayak ucundaki iki pencerenin camları sökülmüş.

Dini gerekçelerle vicdani ret ilan eden Muhammet Serdar Delice'nin Kasımpaşa Askeri Cezaevi'nde üç kez dövülüp yumruklandığı, gasp edildiği ve yatağının yanındaki pencerenin söküldüğü ortaya çıktı
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

Şüpheli asker İbrahim Yılmaz, kendisini “Delice, tutuklulara Nurgül Yeşilçay, Pelin Batu ve Banu Güven vicdani retçi, sizi görmeye gelirler’ gibi laflar ediyor, vicdani ret propagandası için herkese sigara dağıtıyordu” diye savundu. ‘Tanık’ olarak dinlenen bir başka tutuklu er de Delice’nin Yılmaz’a “Ben iyi değilim, kafam yerinde değil, bana vurur musun, lütfen kendime geleyim” dediğini iddia etti. Firar suçundan 10 ay hapis cezası alıp hakkında bir de ‘halkı askerlikten soğutma’ iddiasıyla dava açılan Delice’nin şikayeti, eldeki görüntülere karşın, bir yıldır davaya dönüşmedi.Delice, 24 Şubat 2010’da Malatya’da askerliğini yaparken, “dini inançları” nedeniyle firar etti. Bir yıl sonra yakalanan 29 yaşındaki Delice, 29 Kasım 2011’de Kasımpaşa Askeri Cezaevi’ne kondu. Tutuk-2 adlı koğuşa yerleştirilen Delice’nin yattığı ranzanın yanındaki pencere tutuklu askerlerce söküldü. Koğuş ağası olduğu öne sürülen İbrahim Yılmaz adlı 40 yaşındaki tutuklu asker Delice’den tehditle 500 TL istedi. 250 TL veren Delice’ye göre subayların da haberdar olduğu baskı, tehditlerle sürdü. Daha sonra Yılmaz tarafından önce tokatlandı, sonra namaz kılarken tartaklandı. Üçüncü darp 14 Aralık’ta yaşandı. Yılmaz tarafından yumruklanıp tekme atıldı. Bu an, cezaevinen kameraya yansıdı. Kayıtlara el koyan savcılık, koğuşta keşif yaptı. Delice’nin yatağının baş ve ayak ucundaki iki pencerenin camlarının söküldüğü saptandı.


‘BANA VUR, KENDİME GELEYİM’ DEMİŞ!

Şüpheli İbrahim Yılmaz ifadesinde, Delice’nin borç alıp vermediğini, yatağa bakan camların da “havalandırma” nedeniyle söküldüğünü iddia etti. Er Levent Tekçe ise “Delice, Yılmaz’a gelerek, ‘İyi değilim, kafam yerinde değil, bana vurur musun, lütfen kendime geleyim’ dediğini savundu. Uğur Kolbaşı ise Delice’nin Yılmaz tarafından yumruklandığını belirtti.
Delice, 3 Ocak 2012’de tahliye olunca 2. Ordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi’ne çıktı. Mahkeme, firar suçundan on ay hapis verdi. Ayrıca bir açıklamasında, “Müslüman olmayan ordunun mensubu olmayacağım. Zorunlu askerlik görevini reddediyorve vicdani reddimi açıklıyorum” sözlerinden ötürü ‘halkı askerlikten soğutma’ iddiasıyla dava açıldı. Buna karşılık Delice’nin dövülmesi, tehdit ve gasp edilmesi ile camlarının sökülmesine ilişkin soruşturma , aradan bir yıl geçtiği halde sonuçlanmadı.