Askeri helikopter düştü: 5 subay şehit

Askeri helikopter düştü: 5 subay şehit
Askeri helikopter düştü: 5 subay şehit
Ankara'da eğitim uçuşu yaptığı esnada irtibatın kesildiği askeri helikopterin düştüğü belirtildi: 5 subay şehit oldu.

ANKARA - Ankara Etimesgut Askeri Havalimanı’ndan iki adet UH-1 genel maksat eğitim helikopteri, dün gece eğitim uçuşu için havalandı. Sincan İlçesi’ne bağlı Temelli ile Polatlı İlçesi’ne bağlı Dodurga Köyü Kapalıtepe Mevkisi arasındaki bölge üzerinde eğitim uçuşunu sürdüren helikopterlerden biri ile irtibat kesildi.

İçerisinde 1 eğitmen subay ile 4 öğrencinin bulunduğu helikopter telsizinden son olarak pilotun, “Bulut içi oldum” sözü duyuldu. Bundan sonra helikopterle bir irtibat sağlanamadı. Bunun üzerine Özel Kuvvetler kıtası karadan, TSK’ya ait gece uçuşu yapabilen 2 ayrı helikopter de havadan arama çalışması başlattı.

Çalışmalar sonucunda helikopterin enkazına Tuluntaş Köyü yakınlarında ulaşıldı. 5 subayın helikopterin düşmesi sonucu şehit olduğu belirlendi. Helikopterin neden düştüğü belirlenmeye çalışılıyor. Genelkurmay Başkanlığı da dün gece saat 23.35’te internet sitesinden yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Kara Havacılık Okul Komutanlığı’na ait, gece eğitimi için uçuşa çıkan UH-1 tipi bir helikopterin henüz bilinmeyen bir nedenle Ankara’nın Tuluntaş Köyü civarına düşmesi sonucu 5 kara pilot subayımız şehit olmuştur. Kaza ile ilgili inceleme ve araştırma faaliyetleri devam etmektedir.”

ŞEHİTLERİN İSİMLERİ BELLİ OLDU
Genelkurmay Başkanlığı'ndan bu sabah yapılan açıklamaya göre şehit pilotların isimleri şöyle:

Kr.Plt.Ütğm. Kemal Taşcı, Kr.Plt.Ütğm. Şükrü Pürlü, Kr.Plt.Ütğm. Taner Erdoğan, Kr.Plt.Ütğm. Fikri Dilsiz ve Kr.Plt.Ütğm. Erhan Gül.

Kr.Plt.Ütğm. Erhan Gül'ün cenazesi bugün Kocatepe Camiinde kılınacak ikindi namazını müteakip Ankara Cebeci Şehitliği'nde defnedilecek. Diğer şehitler için ise yarın tören düzenlenecek. Kemal Taşçı'nın cenazesi Ataköy 5'nci Kısım Camiinde kılınacak öğle namazını müteakip İstanbul Edirnekapı Şehitliği'nde, Şükrü Pürlü'nün cenazesi öğle namazını müteakip Sivas'da, Taner Erdoğan'ın cenazesi öğle namazını müteakip Tokat Erbaa'da, Fikri Dilsiz'in cenazesi Muğdat Camiinde kılınacak öğle namazını müteakip Mersin Şehitliği'nde defnedilecek.

SALDIRAY BERK OLAY YERİNDEYDİ

Helikopterin enkazının bulunmasının ardından güvenlik güçleri ve itfaiye ekipleri bölgeye sevk edilirken Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu ile Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin (EDOK) Komutanı Saldıray Berk de olay yerine gitti. Komutanlar Ceylanoğlu ve Berk kaza alanında incelemelerde bulundu, yetkililerden bilgi aldı. Çevrede önlem alan güvenlik güçleri, kaza bölgesine gazeteciler ve sivilleri yaklaştırılmadı.

KAZA SIRASINDA HAVADA SİS VARDI
Bölgede bulunan köylerde yaşayan vatandaşlar, saat 19.00 sıralarında jandarmanın muhtarları arayıp, bölgede bir helikopterin düştüğünü, arama çalışmalarına katılmalarını istediğini söyledi. Köylüler ayrıca, imamların camilerden Ballıkuyumcu ve Hisarlıköy arasındaki bölgede bir helikopterin düştüğü anonsunu yaptığını söyledi. Köylüler, kaza sırasında havada sisin hakim olduğu belirtildi.

YANLIŞ YERDE ARAMA YAPILDIĞI İDDİASI
Aramaya katılan bazı köylüler ise kendilerine verilen koordinatların yanlış olduğunu, başka bölgelerde arama yaptıklarını söyledi. Köylülerden biri, "Bir kişinin cep telefonu çalınıyor, sinyallerinden anında bulabiliyorlar. Burada şehit olan askerlerin cep telefonları arandı, açan olmadı. Ama sinyallerden kaybolan helikopterin yerini bir türlü bulamadılar " diye konuştu.

VİETNAM SAVAŞININ GÖZDESİYDİ

UH-1 helikopterleri 1967'den beri üretilmekte ve yaygın olarak kullanılmakta olan genel maksat helikopteridir. ABD'nin Vietnam savaşında M16 tüfekleriyle birlikte en gözde savaş aracı olarak tarihe geçti. Huey olarak da bilinen bu helikopterler, teknik olarak daha üstün  modellerin gerisinde kalsa da, halen pilotların gözdesi konumunda. UH1'lere görev durumuna göre sedye,yüzer bot,silah sistemi,kurtarma vinci gibi özel teçhizat monte edilebilir.

ÖZELLİKLER
Üretici Firma: Bell Textron
Menzili: 511 km
Çıkabildiği Yükseklik: 3048 metre
Havada Kalış Süresi: 2 saat 45 dakika
Yakıt Cinsi: JP-4,JP-5,
Maksimum Motor Gücü: 1300 Beygir Gücü
Faydalı Yük: 1179 kg
Boş Ağırlığı: 2252 kg
Maksimum: Hızı 120 knot
Maksimum Kalkış Ağırlığı: 4303 kilogram


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  İnternet

  ,

  TSK

  ,

  Ankara

  ,

  Mersin

  ,

  İstanbul

  ,

  Cunda

  ,

  helikopter