'Askeri hurda' facia yarattı

İstanbul Gaziosmanpaşa'da yedi çocuğun, tel örgüyle çevrili kışlanın çöpünden hurdacıya satmak için aldığı malzeme patladı. Çocuklardan dördü ağır yaralı. Mahalleli, örgülerin girişi engelleyemediğini söyledi.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - Gaziosmanpaşa'ya bağlı Sultançiftliği İsmetpaşa Mahallesi dün, daha çok Doğu ve Güneydoğu'da yaşanan bir felaketle uyandı. Çocukların internet parası için hurdacıya satmak istediği 'metal' parçaları patladı. Olayda dördü ağır, yedi çocuk yaralandı. Üzerinde seri numaraları bulunan ve tam özellikleri henüz belirlenemeyen askeri malzeme araştırılıyor.
Dün sabah erken saatte altısı Fevzi Kutlu Kalkancı, biri
İsmetpaşa İlköğretim Okulu'ndan kaçan 16 yaşındaki Emrah Gültekin, 15 yaşındaki Mücahit Sümer, 14 yaşındaki Fırat Tutuş, 15 yaşındaki Hasan Özer, 16 yaşındaki Bayram Aras, 16 yaşındaki Ramazan Alhan ve 17 yaşındaki Nesim Kurt, mahallelerine bitişik Topkule Kışlası'nın geniş arazisine girdi. Daha önce defalarca, buradan topladıkları metalleri hurdacılara satıp para kazanmışlardı. Mahalledeki pek çok çocuk gibi. Çocuklar tel örgüyle çevrili arazinin yola yakın kısımlarında oyun oynuyor, besledikleri köpeklerle geziyorlardı.
Dün macera ve para isteğiyle, arazinin içlerine doğru yürüdüler. 66 Zırhlı Tugay Komutanlığı çöplüğünden, eski silah ve mühimmatlara ait malzemeyi çuvala doldurdular. Mahalleye döndüklerinde, hurdacılara 14 parça halinde 'ganimetleri'ni gösterdiler.
Her zamanki gibi, metalleri satıp parasıyla internet cafeye gideceklerdi. Ama üzerlerinde seri numarası bulunan metalleri, ilk gösterdikleri hurdacı almadı. Ordu Caddesi 62. Sokak'taki hurdacı da öyle.
Bunun üzerine aynı sokakta kaldırım kenarına oturdular. Saat 09.30'du. Mücahit Sümer, bir parçadaki sarı pirinç parçayı ayırmak için bir kaç kez yere vurdu ve büyük bir patlama meydana geldi. Çocuklar, patlamanın etkisiyle etrafa savrulan parçalarla yaralandı. Mücahit'in bir bacağı ve eli koptu. Dağılan şarapnel parçalarıyla Emrah, Bayram, Fırat da ağır yaralandı.
Mahalleli, yedi çocuğu yakındaki Batı Bahat Hospital'a araçlarıyla götürdü. Mücahit ve Emrah, Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edildi. Kalbine şarapnel saplanan Bayram ve midesinden yaralanan Fırat,
ameliyata alındı. Diğer çocuklar, yaşadıkları şok nedeniyle müşahade altında tutuldu.
Patlamanın duyulmasının ardından mahallede büyük panik yaşandı. Veliler, Fevzi Kutlu Kalkancı İlköğretim Okulu'na giderek çocuklarını almak istedi. Okulda derslere ara verildi. Öğrencilerden bazıları, askeri alana sıklıkla gittiklerini anlatıyordu.
'Küstüm de gitmedim'
15 yaşındaki N. B., "Benim arkadaşlarım. Ben küstüğüm için onlarla birlikte gitmedim. Biz askeriyenin içine hep giriyoruz.
Hurda toplamak için içlere doğru yürüyoruz. Bazen asker yakalıyor, dövüyor. Ama sonra saklanarak yine gidiyoruz. Bizim mahalleden çok çocuk hurda toplamaya gidiyor" diye konuştu. Mahallede yaşayan 65 yaşındaki Ali Acartürk ise şunları söyledi:
"Çocuklar hep oraya gidiyor. Polise gidip söyledik. Ama ilgilenen olmadı. Bunun böyle olacağı belliydi. Buradaki her yer hurdacı olduğu için çocuklar, böyle para kazanıyor. Sonra sigara alıp içiyorlar."
Malzeme inceleniyor
Olay yerinde incelemelerde bulunan İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, çuvalın içindeki askeri malzemelerin araştırıldığını, seri numaralarının da incelendiğini söyledi. Çocukların, hastaneye koşan yakınları ise tepkiliydi. Oğlunun ameliyatını bekleyen Fırat Tutuş'un babası, Ramazan Tutuş, "Mahalledeki herkes bunu görüyordu. Biz de çocuklarımıza hep 'Gitmeyin' diyorduk. Ama çocukları tutamıyorsun. Devlet neden önlem almadı. Oradaki tellerden herkes içeri giriyor" diye tepki gösterdi.


    http://www.radikal.com.tr/7432427432420

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.