'Askeri konum AB için engel'

Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Hans Jörg Kretschmer, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) ülke yönetimindeki pozisyonunun Türkiye'nin AB üyelik sürecinde sorun teşkil ettiğini söyledi.

ADANA - Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Hans Jörg Kretschmer, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) ülke yönetimindeki pozisyonunun Türkiye'nin AB üyelik sürecinde sorun teşkil ettiğini söyledi.
Adana Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (ADSİAD) konuğu olarak Adana'ya gelen Kretschmer, iş dünyası temsilcilerine katıldığı yemekli toplantıda bir konuşma yaptı. Kretschmer, "AB ülkelerindeki asker-sivil ilişkileri ile Türkiye'deki işleyiş farklı. Türkiye'de asker hâlâ yönetimde çok etkin. Bu durum uyum sürecindeki engeller arasında yer alıyor" dedi. Uyum sürecinde belirtilen AB direktiflerini alıp Türkçeye çevirmenin üyelik yolunda atılmış adım olamayacağını anlatan Kretschmer, şöyle konuştu: "Örneğin AB'de mezbahanelerle ilgili düzenlemenin hükümlerini alıp duvara asmak yetmiyor. Burası gerçekten o kriterleri taşıyan özellikte mi? Hijyen mi? Uygulamaları da görmek gerekiyor."
'Ne kadar Avrupalıyız?'
Kretschmer, bir işadamının, "Türkiye sizce ne kadar Avrupalı" sorusunu, "Nereden baktığınıza bağlı. İstanbul'un, İzmir'in belirli yerlerinden bakıldığında evet Avrupalı. Adana'nın şimdi bulunduğumuz yerinden bakınca da evet. Ama Adana'da da AB kriterlerinden çok uzak, yaşam mücadelesi verilen bölgeler var" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7534477534470

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.