Askeri lojmandan Erdoğan'a suikast planı çıktı

İddianamede suikast yapmayı düşündüğü isimler sıralanıyor

ÜÇÜNCÜ İDDİANAMENİN TAM METNİ İÇİN TIKLAYIN

 

İDDİANAMENİN İNDEKSİ İÇİN TIKLAYIN

 

 

 

İSTANBUL Üçüncü Ergenekon İddianamenin en çarpıcı bölümlerinden biri de 'suikast planları' ve krokilerin anlatıldığı yerler. Alevi kanaat önderleri Kazım Genç, Ali Balkız, Ermeni patriği Mutafyan ve Sivas'ta Ermeni cemaati önderi Minas Durmazgüler'e yönelik suikast planları ayrıntılı anlatılıyor. İddianamede Yarbay Mustafa Dönmez'in Ankara'daki askeri lojmanında yapılan aramada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la ilgili suikast planı iddianamede şöyle anlatılıyor:
".. ajandanın 46 sayfasında değişik konularla ilgili el yazması notların olduğu, ajandanın kapağında bulunan cep kısmında ise iki adet A4 kağıdı üzerine çıktı olarak alınmış, aynı bölgeyi gösterdiği anlaşılan uzak ve yakın mesafeli şekilde çekilmiş uydu fotoğraflarının olduğu görüldü. 'Resim 1' olarak belirtilen fotoğrafın üzerinde bir binanın çevresinin kırmızı kalemle çizildiği, işaretlenen binadan çizgi şeklinde ok çıkartıldığı, kırmızı kalemle çizilen binadan çıkartılan ok işaretinin üzerine '220m' ibaresinin yazıldığı ve okun sonunun yeşil alanda bittiği, yine aynı resimde yol ve sokak adlarının yazılı olduğu görülmüştür. 'Resim 2' olarak belirtilen fotoğrafta ise bir önceki uydu fotoğrafında işaretlenen binanın çevresinin kırmızı kalemle çizildiği, bir noktanın işaretlenerek Yürüyüş yolu üzerine kesik çizgi şeklinde yön oklarının çizilerek; Resim T de çevresi kırmızı kalemle çizilen binaya, 220 m olarak belirtilen yerin gösterildiği, yerin bitimine ve bu bitim yeri olarak gösterilen yerden; üzerinde ismi belirtilmeyen yola kadar kesik çizgili okların devam ettiği, kırmızı kesik çizgilerin ismi belirtilmeyen yol üzerinde son bulduğu görülmüştür.
Adreslerle ilgili yapılan çalışmalarda Resim 1 ve Resim 2'de kırmızı kalemle etrafı çizilen binada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın evinin bulunduğu anlaşılmıştır. "