Askeri mahkeme çeteye ceza yağdırdı

İSTANBUL - Askeri mahkeme, çete ve sahte çürük raporu verme suçlamalarıyla yargılanan sanıklara ceza yağdırdı. Aralarında bir yarbayın da bulunduğu 40 sanık, 25 gün ile 41 yıl 8 ay arasında hapis cezaları aldı. Selimiye Kışlası’ndaki 1. Ordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi’ndeki duruşmaya tümü tutuksuz sanıklardan Şaban Sebit, Bora Burkay Çağatay, Serhat Ünlü, Nurettin Yiyit, Oryal Erdik ile Uğur Özeray katılırken, diğer sanıkları gelmedi. Mahkeme heyeti o dönemde GATA’da tabip olan Yarbay Habil Tunç’u 23 kez ‘menfaat karşılığı sahte çürük raporu vermek’ten toplam 38 yıl dört ay hapis cezasına çarptırdı. Tunç’a, ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek’ten de üç yıl dört ay hapis cezası verildi. Yarbay Tunç, Türk Silahlı Kuvvetleri’nden çıkarılırken, temin ettiği gelire el konuldu ve hakkında, yakalama kararı verildi.
Emekli Yüzbaşı Mehmet Olgun da ‘suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak ve askerlikten kurtulmak için hile yapmak suçunu işleyen sanığın eylemine iştirak etmek suretiyle suç işlemek’ suçundan iki yıl altı ay hapisle cezalandırıldı. Astsubay Esen Çolak üç yıl 10 ay, astsubay Serkan Güneri üç yıl, Neşe Başer bir yıl dört ay 20 gün, sivil Dr. Şaban Sebit de üç yıl dört ay hapse çarptırıldı. Asker sanıklar TSK’dan çıkarıldı. 34 sanığına da 25 günden başlayan çeşitli hapis cezaları verildi. 11 sanık beraat etti.
Askeri Savcılık, Konya’da askerlik yapan Aytaç Tunç’un 2006’da izne geldiği sırada Haydarpaşa GATA Hastanesi’ne hiç gitmediği halde hava değişimi raporu aldığı gerekçesiyle soruşturma başlatmış, 53 sanık hakkında dava açılmıştı. (Radikal)