Askeri savcılık yalanladı: Darbe tespiti yapmadık

'Balyoz operasyonu'nda gözaltına alınanların sorgusu devam Askeri Savcılığın 'Balyoz Harekât Planı seminer değil, darbe planı' tespitinde bulunduğu yolundaki haberler büyük yankı uyandırdı. Sabah gazetesinin dünkü sayısında manşetten duyurduğu iddiayı birçok televizyon muhabiri de Ergenekon savcılarını dayanak göstererek gün boyu yineledi. Ancak akşam saatlerinde bir açıklama yapan 1. Ordu Askeri Savcılığı iddiayı net bir dille yalanladı.İddialara ilişkin Askeri Savcılık’ça başlatılmış olan soruşturmanın halen devam ettiği vurgulanan açıklamada, basında yer alan iddialar hatırlatıldıktan sonra şöyle denildi: “Ancak, bugüne kadar yapılan inceleme ve araştırmalar sonucunda adı geçen darbe planının ve bu plana dayanak teşkil eden çeşitli eylem planlarının gerçek olduğuna dair Askeri Savcılığımızca herhangi bir tespite varılamamıştır. Dolayısıyla söz konusu seminer faaliyetlerinin darbe planı teşkil ettiğini söylemek mümkün değildir.”

‘Bilirkişinin ön kabulü’
Askeri Savcılığın açıklamasında şu bilgilere yer verildi: “Yapılmakta olan soruşturma kapsamında seminer faaliyetlerine yönelik teknik bilgiye ihtiyaç duyulmuş ve bu maksatla bilirkişi görevlendirmesi yapılmıştır. Bilirkişi; bu konudaki raporunu hazırlarken temin edilen söz konusu üç adet DVD, bir adet CD’de herhangi bir sahtecilik yapılmadığı düşüncesi altında, içeriğindeki bilgilerin gerçek olduğu, söz konusu plan seminerinin icrası kapsamında kullanıldığı faraziyesine dayanarak hareket etmiş, bu durum bilirkişi raporunun üçüncü maddesinde de açıkça belirtilmiştir. Ancak, bilirkişi raporu kamuoyunu yanıltacak tarzda haber konusu yapılarak söz konusu dokümanların gerçek olduğu izlenimi yaratılmaya çalışılmıştır.”
Askeri savcılığın açıklamasında haber konusu bilirkişi raporunun Ergenekon ve Balyoz soruşturmalarını yürüten İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine, kendilerinin görevlendirdiği memurlara yürütülen soruşturmanın gizliliği esas alınarak 24 Şubat 2010 tarihinde teslim edildiği belirtildi. (Radikal)

Bilanço: 49 gözaltı 31 tutuklama
22 Şubat’ta başlayan illk operasyonun sonucu:
Pazartesi: İkisi muvazzaf yedi kişi tutuklama: Tümamiral Ramazan Cem Gündeniz, Tuğamiral Aziz Çakmak, emekli Tuğgeneral Mehmet Kaya Varol, emekli Tümamiral Deniz Kutluk, emekli Tümamiral Özer Karabulut, emekli Albay Ümit Özcan, emekli Albay Ali İhsan Çuhadaroğlu.
Salı-çarşamba: Savcılık işlemi iki gün sürdü yedisi muvazzaf asker 13 kişi tutuklandı: Yarbay Hanefi Yıldırım, Tümgeneral İhsan Balabanlı, Tümgeneral Bekir Memiş, Albay Recep Yıldız, Albay Mustafa Öncel, Albay Murat Özçelik, emekli Koraimal Feyyaz Öğütçü, emekli Korgeneral Metin Yavuz Yalçın, emekli albaylar Emin Küçükkılıç, Kubilay Aktaş, Suat Aytin, emekli Tuğgeneral İzzet Ocak.
Perşembe: Eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral İbrahim Fırtına, Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Özden Örnek, eski Genelkurmay 2. Başkanı Ergin Saygun savcılıktan serbest bırakıldı. Tutuklananlar: Tümamiral Semih Çetin, Kurmay Albay Taylan Çakır, Yarbay Levent Çehreli, Tuğamiral Turgay Erdağ, Albay Hasan Basri Arslan, Yarbay Ertuğrul Uçar, Kurmay Albay Ali Rıza Sözen, Kurmay Albay Ali Türşen, Albay Abdullah Zafer Arısoy, emekli Kurmay Albay Bülent Tunçay ve Genelkurmay Başkanlığı Stratejik Araştırmalar ve Etüt Merkezi Başkanı emekli Tuğgeneral Süha Tanyeli.