Askeri savcıya tenzili rütbe

ANKARA - Milli Savunma Bakanlığı’nca Askeri Yargıtay’a atamalar yapılırken, Askeri Yargıtay 2. Başkanı Hakim Kıdemli Albay Tamer Korkmaz Askeri Yargıtay Başsavcılığı’na getirildi. İstanbul Başsavcılığı’nın sürdürdüğü ‘çürük operasyonu’nda tutuklanan Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcısı Hava Kayseri’de Gülen cemaatini soruşturan Hâkim Albay Ahmet Zeki Üçok Ankara Hava Lojistik Komutanlığı’na disiplin subayı olarak atandı.
Resmi Gazete’de yayımlanan Askeri Yargıtay atamalarına göre, Askeri Yargıtay 2’nci Daire Başkanlığında görevli Hakim Kıdemli Albay Ertuğrul Ozan Odabaş, Askeri Yargıtay 2. Başkanlığı’na, Askeri Yargıtay 3. Daire Üyelisi Hâkim Kıdemli Albay Kemal Bal ise Askeri Yargıtay 2. Daire Başkanlığı’na atandı.
Bazı askeri hakim ve savcıların da yerleri değiştirildi. Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcısı Hava Hâkim Albay Ahmet Zeki Üçok da atamalar çerçevesinde, Ankara  Hava Lojistik Komutanlığı Disiplin Mahkemesi Disiplin Şubesi’ne atandı. Üçok, Kayseri’de ordu içindeki Gülen cemaati örgütlenmesine ilişkin soruşturmayı yürüttüğü için hükümetin ve hükümet yanlısı basının hedefi olmuştu.
Hava Hâkim Albay Ahmet Zeki Üçok, kısa süre sonra ‘çürük operasyonu’nda  ifade verip, tutuklanmıştı. (Radikal)