Askeri suçlar için ceza indirimi yok

Yeni Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) bazı hükümleri askeri suçlar için geçerli olmayacak. TBMM Adalet Komisyonu, dün TCK'da değişiklik öngören 'Askeri Ceza Kanunu ile Disiplin Mahkemeleri Kuruluşu, Yargılama Usulü ve Disiplin Suç ve Cezaları Hakkındaki Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nı kabul etti.

ANKARA - Yeni Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) bazı hükümleri askeri suçlar için geçerli olmayacak. TBMM Adalet Komisyonu, dün TCK'da değişiklik öngören 'Askeri Ceza Kanunu ile Disiplin Mahkemeleri Kuruluşu, Yargılama Usulü ve Disiplin Suç ve Cezaları Hakkındaki Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nı kabul etti. Tasarının getirdiği bazı düzenlemeler şöyle:

 • Yeni TCK'nın ceza indirimi ve cezaların ertelenmesini öngören genel hükümleri 'yoklama kaçağı, bakaya ve firar' cezalarında uygulanmayacak. Bu suçlarda cezalar ertelenemeyecek, adli cezalar diğer yaptırımlara çevrilemeyecek.
 • Subay astsubay ve uzman erbaşlar iki yıldan az hapis cezalarında yeni TCK'da öngörülen, 'kamuya yararlı bir işte çalıştırılma' gibi yaptırımların dışında tutulacak.
  Kısa süreli hapis
 • Askeri mahkemelerce verilen kısa süreli hapis cezaları aynen uygulanacak. Ağır hapis cezalarının alt sınırları bir yıl olarak uygulanacak.
 • Sırf askeri suçlar ile Askeri Ceza Kanunu'nda yer alan "Askerlikten kurtulmak için hile kullanmaya" ilişkin suçlar hakkında kısa süreli hapse alternatif yaptırımlar ile ön ödeme hükümleri uygulanmayacak.
 • Memuriyetten men TSK mensupları için "öngörülen süre kadar açığa çıkarılma" şeklinde uygulanacak.


  • http://www.radikal.com.tr/7423807423800

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.