Askeri uçak düştü: 2 ölü

Türk Hava Kuvvetleri'ne ait SF260 tipi keşif uçağı Manisa'da düştü. İzmir Çiğli'deki 2'nci Ana jet Üs Uçuş Eğitim Merkezi Komutanlığı'na ait uçakta pilot kurmayalbay Ali Rıza Şenol ve teğmen Erdem Öztürk hayatını kaybetti.

MANİSA - Türk Hava Kuvvetleri'ne ait SF260 tipi keşif uçağı Manisa'da düştü. İzmir Çiğli'deki 2'nci Ana jet Üs Uçuş Eğitim Merkezi Komutanlığı'na ait uçakta pilot kurmayalbay Ali Rıza Şenol ve teğmen Erdem Öztürk hayatını kaybetti. Sendol'un Çiğli 2. Ana Jet Üssü'nde Değerlendirme Denetleme Başkanı olduğu öğrenildi.
Muradiye ilçesinin Tilki Süleymaniye Köyü yakınlarında dün saat 14.00 sıralarında bir uçağın düştüğü ihbarı alındı. Hızla olay yerine ulaşan jandarma yetkilileri, boş bir tarlada yanmış enkazla karşılaştı. Garnizon Komutanı Tuğgeneral Sami Demirel uçağın düştüğü yerde inceleme yaptı. Uçağın düşüş nedeni olay yerine gelen teknik ekiplerce araştırılmaya başladı.
'Burun üstüne çakıldı'
Görgü tanığı çiftçi Selami Kızılyer, "Ben tarlayı sürüyordum. Uçak üzerimizde döndü, başımızı kaldırdık, iki tur attı, sonra 100 metre uzağımızda çakıldı" dedi. Asım Gökçen ise, "Uçak birden diklemesine burun üstü çakıldı. Düşer düşmez de yanmaya başladı. Pilotlardan biri uçağın içindeydi, diğeri dışarıya fırlamıştı. Pilotların yaralı olabileceğini düşündük ve yanmamaları için üzerlerine çamur attık. Daha sonra şehit olduklarını öğrendik" diye konuştu. Türk Hava Kuvvetleri'nin envanterine 1991 yılında giren SF260 D Agusta uçağı, başlangıç uçuş eğitiminde kullanılıyor. Önden pervaneli olan uçaklar Agusta-İtalya ve TAI-Türkiye yapımı.


    http://www.radikal.com.tr/7388007388000

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.