Askeri uçak faciası

Görevden dönüyordu
Güneydoğu'daki görevlerinden dönen Genelkurmay Başkanlığı Özel Kuvvetler Komutanlığı'na bağlı personeli taşıyan CASA tipi askeri nakliye uçağı Malatya'da düştü. Akçakoca'da kırsal alanda yere çakılan
uçakta, altısı mürettebat olmak üzere 34 subay, astsubay ve er hayatını kaybetti.
İlk bulgular: Teknik arıza
Kazanın ardından savcılık inceleme başlatırken, askeri kaynaklar kazaya teknik arızanın yol açtığını ifade etti. Kazanın tam olarak nasıl meydana geldiği, karakutunun incelenmesinden sonra ortaya çıkacak. Bu kaza ile bu yıl içinde düşen askeri uçak sayısı, ikisi CASA olmak üzere, üçe yükseldi.

ANKARA/MALATYA - Güneydoğu Anadolu'da görev yapan Özel Kuvvetler Komutanlığı personelini taşıyan nakliye uçağı düştü. Kazada altısı uçak mürettebatından olmak üzere 23 subay ve astsubay, bir uzman çavuş ve 10 er şehit olurken, kurtulan olmadı. Bu yıl içinde düşen üç askeri uçaktan ikisinin CASA tipi olması dikkat çekti. Kazanın neden meydana geldiği karakutu incelendikten sonra ortaya çıkacak.
Yetkililer uçağın kumanda sistemiyle, elektrik sistemi arasında bir zıtlaşmadan kaynaklanan kilitlenmenin, kazaya neden olma ihtimali üzerinde duruyor.
Bir yılda üçüncü kaza
Hava Kuvvetleri'nin 90. kuruluş yıldönümünü kutladığı 2001 yılında üçüncü kez askeri uçak kazası yaşandı. Diyarbakır-Ankara seferini yapan CN235 CASA tipi uçak dün henüz belirlenemeyen bir nedenden ötürü Malatya'nın Akçadağ ilçesine bağlı Güzyurdu ile Karacayalman köylerinin yakınlarına saat 13.15'te düştü. Uçak personelinin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki görevlerinden döndüğü öğrenildi.
Döne döne düştü
Uçakta, saat 13.15 sıralarında 17 bin feette (5 bin 600 metre) saatte 444 kilometre hızla uçarken arıza meydana geldi. Uçaktaki arızayı tespit eden pilot yüzbaşı Tekgül, hemen yakındaki Erhaç Hava Üssü ile irtibata geçip zorunlu iniş izni istedi. Hava Üssü'nde hazırlık başlarken, uçak, piste üç kilometre kala havacılıkta 'tono' adı verilen hareketle sol kanadının üzerinde dönmeye başladı. Elverişsiz hava koşullarının etkisi altındaki bölgede hızla irtifa kaybeden uçak, virile (döne döne düşmek) girdi. Tamamen kontrol dışı kalan uçak kısa bir sürede Akçadağ ilçesine bağlı Güzyurdu ve Karacayalman köyleri arasındaki alana düştü.
Uzun uçuş yapacağı için yakıt deposu tam dolu olan uçak yere çarpar çarpmaz infilak etti. Yanmaya başlayan uçaktaki askerlerin üzerlerinde bulunan mühimmatın da patlamasıyla ortalık cehenneme dönerken, metal ve ceset parçaları geniş alana yayıldı.
Görenler şoke oldu
Kazanın duyulmasından sonra bölgeye ulaşan Akçadağ Belediyesi itfaiye ekipleriyle, Erhaç Hava Üssü'nden giden ekipler yangını kısa sürede söndürdü. Ankara'dan bir ambulans uçak da kaza yerine yakın olan Erhaç Hava Üssü'ne gönderildi. Malatya'daki tüm hastaneler alarma geçirildi. Jandarma bölgeyi güvenlik çemberi altına alırken, helikopterlerle bölgeye ulaştırılan ekipler, uçaktan kurtulan olmadığını gördü.
'Köye düşecekti'
Akçadağ Belediye Başkanı Haydar Karaaslan ise olay yerine geldiklerinde korkunç manzara karşısında şoke olduklarını söyledi. Karaaslan, "Her şey bitmişti, Cesetler her yere yayılmıştı" dedi.
Görgü tanıklarından İsmail Ertaş, uçağın köyün üzerine düşmesini önlemek için pilotun son bir manevra yaparak, daha büyük bir faciayı önlediğini söyledi. Evde oturdukları sırada bir uçak sesi duyduklarını belirten Ertaş, "Hemen ardından uçağın sesinde değişiklik oldu. Bunun üzerine köylüler dışarı çıktı. Uçak iki evin üzerine doğru hızla alçalıyordu. Pilot ani bir manevra yapınca uçak, evlerin ilerisine doğru yöneldi. Pilotların atlamaya çalıştığını gördük. Ancak uçak yere çakılınca pilotlar da atlayamadı. Uçak düştükten sonra büyük bir patlama oldu. Kaza yerine gittiğimizde, uçak yanıyordu" dedi. Şehitler, bugün Ankara'daki törenden sonra memleketlerinde toprağa verilecek.
(Radikal/dha)