Askeri yargı devreye girdi

Ümraniye bombaları

Genelkurmay savcılığı, Ümraniye'de bir gecekonduda ortaya çıkan cephaneliğe dair soruşturmada adı geçen sekiz eski asker hakkında soruşturma açıldığını duyurdu: "Ele geçirilen silah ve patlayıcı maddelerle ilgili konu askeri yargıyı ilgilendirir."

ANKARA - Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı, İstanbul Ümraniye'de yürütülen soruşturmada adı geçen yedi emekli, bir terhisli asker hakkında soruşturma açıldığını bildirdi. Soruşturma, 'ele geçirilen silah ve patlayıcı maddelerle ilgili konu' askeri yargıyı ilgilendirdiği için açıldı.
Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı dün Anadolu Ajansı'na gönderdiği yazılı açıklamada şunları belirtti: "Bazı basın ve yayın organlarının haberlerine de konu olan ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturmada gözaltına alınan emekli askeri personel hakkında, ele geçirilen silah ve patlayıcı maddelerle ilgili olarak askeri yargının görev alanı kapsamında Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı'nca 27 Haziran 2007 tarihinde soruşturmaya başlanılmıştır."
Soruşturma, Trabzon Jandarması'na yapılan bir ihbar ile başlamıştı. Jandarma'nın gelen ihbarı İstanbul Emniyeti'ne iletmesinin ardından Mehmet Demirtaş adlı şahsın Ümraniye'deki evinde yapılan aramada çok sayıda el bombası ve patlayıcı madde ele geçirilmişti. Bunun üzerine Demirtaş ile yeğeni Ali Yiğit, bombaların sahibi olduğu öne sürülen emekli Astsubay Oktay Yıldırım, Danıştay saldırısında da adı gündeme gelen, önce gözaltına alınan ancak daha sonra serbest bırakılan emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin ve emekli astsubay Mahmut Öztürk'ün de arasında bulunduğu sekiz kişi tutuklanmıştı. Soruşturma çerçevesinde emekli Yüzbaşı Gazi Güder'in gözaltı süresi sürerken emekli binbaşı Zekeriya Öztürk ile emekli Yüzbaşı Rafet Aslan da sorgulanarak serbest bırakılmışlardı. Demirtaş'ın Yıldırım'ın eski askeri olduğu belirlenmişti.
Suikast silahı da var
Eskişehir'e de sıçrayan operasyon çerçevesinde emekli Binbaşı Fikret Emek'in annesinin evine de baskın yapılmış ve burada da uzun namlulu suikast silahı Kanas'ın da arasında bulunduğu bir cephanelik ele geçirilmiş Emek, sorgulanmak üzere İstanbul'a götürülmüştü. Emek ile birlikte soruşturmaya adı karışan emekli askeri personel sayısı yediye yükseldi.