Askerin gözü Kafkasya'da

Genelkurmay Başkanlığı Afganistan harekâtıyla
birlikte sıcak gelişmelerin yaşandığı Kafkasya'yı da mercek altına aldı.
Haber: MURAT GÜRGEN / Arşivi

İSTANBUL - Genelkurmay Başkanlığı Afganistan harekâtıyla birlikte sıcak gelişmelerin yaşandığı Kafkasya'yı da mercek altına aldı. Askeri Tarih ve Stratejik Etüt (ATASE) Başkanlığı'nca düzenlenen 'Türkiye ve Kafkaslar' konulu sempozyumda bölgenin askeri, stratejik, sosyo-kültürel ve ekonomik konumu tartışıldı.
Türkiye'nin ilgi alanında
Harbiye Askeri Müzesi'nde üç gün sürecek sempozyumun açış konuşmasını yapan ATASE Başkanı Korgeneral İsmail Özalp, Kafkasya'nın
Türkiye için Türk cumhuriyetlerine ve Orta Asya'ya açılan bir kapı olması nedeniyle jeopolitik ve stratejik açıdan önem taşıdığını vurguladı. Ancak bölgenin zengin doğal kaynaklarıyla dünyanın da cazibe merkezi haline geldiğini belirten korgeneral İsmail Özalp, "Kafkasya yakın gelecekte bir menfaat çatışmalarının odaklanmasına aday. Bu itibarla Kafkasya'da jeopolitik açıdan nüfuz alanını oluşturma çabaları devam ediyor. Bölge ülkeleri arasında yaşanan sorunlar Türkiye'nin büyük çapta ilgi alanına giriyor" diye konuştu.
Binbaşılar tartıştı
Toplantıda tartışma da yaşandı. Binbaşı Ahmet Akter, Türkiye'deki Kafkas göçmenlere ilişkin konuşmasında bu toplulukların toplumla çok iyi bütünleştiğini anlattı ve 'Türk' kelimesinin aslında bir etnik kimliği değil, üst kimliği temsil ettiğini söyledi. Akter konuşmasına Atatürk'ün 'Ne mutlu Türküm diyene' sözüyle son verdi.
Binbaşı Ali Güner ise uzun yıllar
'Kürtçülük' tehlikesiyle karşı karşıya bulunan Türkiye'nin bu gibi ifadelerle
'Çerkezcilik', 'Lazcılık' gibi tehlikelerle de karşı karşıya kalabileceğini dile getirdi. Güner' in "Siz kendinizi ne
olarak tanımlıyorsunuz?" sözlerine Akter,
"Çerkez değilim. Sözlerimin bölücülük gibi algılanmasından rahatsız oldum. Söylemek istediğim başka şey" karşılığını verdi.