Askerler, minibüste sıkışarak can verdi

Hatay'da hatalı sollama yapan kamyon servis minibüsüne çarptı: 5 ölü, 5 yaralı


Hatay'ın Kırıkhan İlçesi yakınlarında, hatalı sollama ve aşırı sürat sonucu meydana gelen kazada, bir kamyon şehirlerarası seyahat firmasının servis minibüsüne çarptı. Birliklerine teslim olmaya giden 4 asker ile sürücünün aralarında bulunduğu 5 kişi, minibüs içerisinde sıkışarak yaşamını yitirdi. Kaza sırasında 2'si ağır olmak üzere 5 kişi ise yaralandı.
Kaza, Kumlu yakınlarında, bugün saat 21.30 sıralarında meydana geldi. Hatay Has Turizm'e ait 31 ER 219 plakalı servis minibüsü, Kırıkhan İlçesi'nden aldığı yolcuları, Topbağazı adı verilen bölgeye götürmek için hareket etti.
Yakınları tarafından davul zurna eşliğinde uğurlanan ve birliklerine teslim olmak üzere bu akşam yola çıkan asker adaylarının da aralarında bulunduğu yolcuları taşıyan minibüs, Kumlu Beldesi yakınlarına geldiği sırada, karşı yönden gelen, 31 MG 995 plakalı kamyonla çarpıştı. Olay yerinde, 1989 doğumlu olan ve 1'nci tertip olarak askere çağırılan 20 yaşındaki Abdulkadir İri, 20 yaşındaki İbrahim Koçak, 20 yaşındaki Kadir Açıkgöz ile 65 yaşındaki minibüs sürücüsü Tahsin Yürek, aracın içerisinde sıkışarak hayatını kaybetti. Olay yerinde, ilk anda minibüsteki 2'si ağır, 6 kişi ise yaralandı. Ambulanslarla Kırıkhan ve Reyhanlı Devlet Hastanelerine kaldırılan yaralılar arasındaki 21 yaşındaki Cuma Posok da tüm müdahaleye karşın kurtarılamadı.
Reyhanlı Devlet Hastanesi'ne götürülen Hasan Kaplan ile Mehmet Şanverdi, ayaktaki tedavilerinin ardından taburcu edilirken, Kırıkhan Devlet Hastanesi'ndeki diğer yaralıların tedavisi sürüyor.
Kazada yaşamını yitirenler, Cumhuriyet Savcısı'nın incelemesinin ardından Kırıkhan Devlet Hastanesi Morgu'na kaldırıldı. Olayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.(dha)