Askerler türbanı gördü, baloları terk etti

29 Ekim baloları, askerlerin 'türban protestoları'na sahne oldu. Gaziantep'te Valilik tarafından düzenlenen Cumhuriyet Resepsiyonu'na, aralarında merkez Şahinbey Belediye Başkanı AKP'li Ömer Can'ın eşi Belgin Can'ın...

GAZİANTEP/BATMAN/KIRKLARELİ - 29 Ekim baloları, askerlerin 'türban protestoları'na sahne oldu. Gaziantep'te Valilik tarafından düzenlenen Cumhuriyet Resepsiyonu'na, aralarında merkez Şahinbey Belediye Başkanı AKP'li Ömer Can'ın eşi Belgin Can'ın da bulunduğu bazı türbanlı davetlilerin katıldığını fark eden İl Jandarma Komutanı Albay Ali Tapan ile diğer tüm subaylar eşleriyle birlikte salonu terk etti. Resepsiyonun 20. dakikasından sonra salonda tek subay kalmadı. Vali Süleyman Kamçı, gazetecilerin sorularına, "Öyle bir şey mi var? Haberim yok" yanıtını verdi.
Batman'da da Vali Recep Kızılcık Kristal Park'ta Cumhuriyet resepsiyonu verdi. Salona topluca giren ve aralarında Jandarma Bölge Komutan vekili Albay Kenan Tekin'in de bulunduğu askeri erkân, içeride DTP'liler ile bazı türbanlı kadınları görünce Vali Recep Kızılcık'la görüşüp resepsiyonu terk etti. Vali, askerlerin bölgede süren operasyonlar nedeniyle resepsiyondan erken ayrıldığını söyledi.
Kırklareli 55'inci Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Baki Erdoğan da valilik tarafından Kültür Merkezi'nde verilen Cumhuriyet resepsiyonunda türbanlıların olduğunu görünce, erkenden salondan ayrıldı.
Kayseri'de de çok sayıda türbanlı kadının da yer aldığı resepsiyona, Kayseri Garnizonu'ndan yüksek rütbeli subay ve astsubaylar katılmadı. Vali Osman Güneş'in yorumu "Bilemiyorum" oldu.