Askerler Yarbay Dönmez'i yalanladı

'Evimdeki silahları polis koydu' diyen Yarbay Dönmez'i meslektaşları yalanladı. Aramalara eşlik eden subaylar, 'Arama düzgün yapıldı. Polisin koyması mümkün değil' dedi

ANKARA - Ankara Yenikent’teki Zir Vadisi’nde bulunan mühimmatla ilgili yargılanan Yarbay Mustafa Dönmez’in ‘Silahları polis saklamış’ iddiası, meslektaşlarınca yalanlandı.
Aramalara eşlik eden Lojman Üst Yönetim Kurulu Başkanı Yüzbaşı Mustafa Timuçin Tıraş, “Düzenli ve düzgün bir şekilde aradılar. Bizden bir şey kaçırdıkları yönünde bir kanaat edinmedim” dedi. Teğmen Ferdi Gökşen de silahların eve polis tarafından konulmuş olma ihtimalinin olmadığını söyledi.

Tanıklar dinlendi
Genelkurmay Başkanlığı Askeri Mahkemesi’nde, Dönmez’in ‘askeri eşyayı gizlemek’ suçundan yargılanmasına devam edildi. Davanın önceki günkü duruşmasında, Dönmez’in evinde yapılan aramaya eşlik eden subaylar dinlendi.
Jandarma Teğmen Ferdi Gökşen, arama sırasında Kalaşnikof tüfeklerin bulunduğu odada görevli olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Odada üç polis arama yaptı. Ben de polislere nezaret ettim. Odadan iki Kalaşnikof tüfek, onlara ait şarjör, mermi, gece görüş dürbünü ve çok sayıda doküman bulundu. Tüfekleri, odadaki yatağın altından beze sarılı şekilde polisler çıkardı. Polisin arama sırasında tüfekleri yatağın altına koyması gibi bir ihtimal yok. Ben görmeden odaya birisinin silah koyması mümkün değil. Yanımda Lojman Üst Yönetim Kurulu Başkanı bir de yüzbaşı vardı” dedi.
Yarbay Dönmez Gökşen’e  silahların sarılı bezin tozlu olup olmadığını sordu. Gökşen, hatırlamadığını belirtti.
Yüzbaşı Tıraş da aramanın başından sonuna kadar askeri savcının talimatıyla evde bulunduğunu, tüfeklerin bulunduğu odadaki aramaya refakat ettiğini anlattı. Yüzbaşı Tıraş, aramayı dikkatli bir şekilde takip ettiğini belirterek, “Polisler bir şeyler koyabilir mi diye bakıyordum” dedi. Silahları çıkaran polise, başka bir polisin de yardım ettiğini belirten Tıraş, “Polisler arasında boşluk vardı, olup biteni görebiliyordum” dedi.
Yüzbaşı Tıraş, sanık Dönmez’in ‘po-lislerin tutumları’na ilişkin sorusu üzerine “Katakulliye getirme çabasında değillerdi. Düzgün şekilde aradılar. Bizden bir şey kaçırdıkları yönünde bir kanaat edinmedim” yanıtını verdi.
Aramada kıta komutanı sıfatıyla bulunan Mühendis Albay Bekir Kazandır da eve giren polislerin üzerlerinin aranmadığını ancak dikkat çekici bir durumun da bulunmadığını kaydetti.
Dönmez, evinde bulunduğu iddia edilen krokilerin, Polis Akademisi yayınlarında anlatılan tekniklerine göre hazırlandığını iddia ederek, “Açık bir tezgâh içinde bulunuyorum” dedi. 

‘Benim yazım kötüdür’
Kendisinin çok hızlı ve hatalı yazdığını anlatan sanık Yarbay Dönmez, sözü geçen krokilerin çok düzenli yazıldığını, tek bir hatanın bile söz konusu olmadığını söyledi.
Dönmez, “Tarihinde bir tek subay, bir devlet yöneticisine suikast yapmamıştır. Mustafa Kemal’e bile suikast girişiminde bulunan bir polistir. Başbakan Ecevit’e 1977’de ateş eden Bilal Çetin isimli bir komiserdi.Zir Vadisi’nde arama yapan polislerin parmak izleri alınırsa gerçek ortaya çıkacaktır. Polis olmuş eşkıya” diye konuştu. Duruşma krokilerle ilgili Adli Tıp incelemesinin beklenmek için
25 Ağustos’a erteledi. (Radikal)