Askerlere de H1N1 aşısı yapılıyor

Domuz gribi 21 can alırken TSK hastalığın orduda da görüldüğünü ancak ölümcül vaka olmadığını, risk gruplarına H1N1 aşısı yapıldığını açıkladı

ANKARA - 24 Ekim’den bu yana domuz gribi nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 21’e çıkarken, Genelkurmay Başkanlığı, ordu içinde de aşılama yapıldığını duyurdu. Sağlık Bakanlığı talepleri üzerine eczacıları da aşılanacak sağlık personeli arasına dahil etti.
Sağlık Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, “Pandemik grip nedeniyle çeşitli illerde tedavileri sürdürülen hastalarımızdan 21 yaşında bir erkek ve 11 yaşında bir kız çocuğu olmak üzere iki vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Pandemik gripten kaybedilen vatandaşlarımızın sayısı 21 olmuştur” denildi.

‘Ölüm yok, kontrol altında’
Bu arada Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tümgeneral Ferit Güler, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içerisinde ‘domuz gribi şüphelisi olarak rapor edilen personel olduğunu, ancak şu ana kadar kontrol dışı veya ölümcül bir vakayla karşılaşılmadığını’ bildirdi. Tümgeneral Güler, Genelkurmay Başkanlığı Karargâhı’ndaki haftalık basın bilgilendirme toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Tümgeneral Güler’in verdiği bilgiye göre TSK içinde domuz gribine karşı aşı önlemi de alındı. Aşının Dünya Sağlık Örgütü ile Sağlık Bakanlığı genelgesi esaslarına göre temin edildiğini belirten Tümgeneral Güler, aşının başta askeri sağlık personeli olmak üzere risk gruplarındaki personele uygulanmaya başlandığını söyledi.
Sağlık Bakanlığı, Türk Eczacıları Birliği’nin  talebi üzerine eczacılar ile çalışanlarını da diğer sağlıkçılar gibi öncelikli risk grubuna alarak aşılanmalarına karar verdi. Türkiye genelinde 24 bin eczanede eczacılarla birlikte toplam 100 bin kişi çalışıyor. (Radikal)