Askerleri DTP'yle buluşturdu

Askerleri DTP'yle buluşturdu
Askerleri DTP'yle buluşturdu

Askeri erkânın hazır bulunduğu TBMM?de 500?e yakın davetli vardı. fotoğraf: Hamza Şahin / aa

*Obama, DTP'lilerle askerleri ilk kez Meclis çatısı altında buluşturdu. Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları dün Obama için Meclis'teydi
*AKP'liler Obama'nın Atatürk, laiklik, Hidayet Türkoğlu ve İslam'la ilgili sözlerini alkışladı. CHP'lilerse sadece laiklik vurgusuna alkış tuttu

ANKARA - ABD Başkanı Barack Hüseyin Obama, muhalefet liderleriyle de görüştü. Obama’nın Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı 25 dakikalık görüşmeyi 500 davetli ile birlikte adata bir basın ordusu izledi. DTP’nin Meclis’e girdiği 22 Temmuz 2007 seçimlerinden sonra TBMM’ye gelmeyen askerler de Obama’yı dinlemek için TBMM’deydi. 
Obama’nın Meclis ziyareti nedeniyle güvenlik önlemleri en üst seviyede uygulandı. Meclis kampüsüne Obama’nın Meclis Başkanlığı’nın ve milletvekillerinin araçlarının dışında araç alınmadı. Meclis çatısına ve etrafındaki yüksek binalara keskin nişancılar yerleştirildi. Kulislere girişler yasaklandı. 

ABD 300 kişiyi davet etti
Obama’nın konuşmasını 135’i ABD’li, 53’ü Türkiye’deki yabancı basın kuruluşlarının temsilcileri olmak üzere 350 gazeteci, 300’ü ABD 200’ü TBMM tarafından davet edilen 500 konuk dinledi. ABD’nin davetlileri arasında, Diyarbakır Baro Başkanı Sezgin Tanrıkulu, Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Ali Balkız, İnsanca Yaşamı Destekleme Derneği Genel Sekreteri travesti Okşan Öztok da vardı. Meclis’te temsil edilmeyen parti liderleri, eski milletvekilleri de davetli sıralarındaydı. Davetliler arasında türbanlı kadınlar da vardı.
Obama’nın konvoyu Meclis’e Çankaya kapısından 14.26’da giriş yaptı. TBMM Başkanı Köksal Toptan, Obama’yı Başkanlık giriş kapısında karşıladı. Obama ile Toptan’ın el sıkışmasını görüntüleyemeyen basın mensuplarının ricası üzerine ikili tekrar poz verdi.
Yağmur şiddetini artırınca basın mensupları,  tüp geçidin altına sığınmak istedi. Ancak, Amerikalılar güvenlik gerekçesiyle karşı çıktı. Türk güvenlikçilerin çabaları da Amerikalı güvenlikçileri ikna etmeye yetmeyince gazeteciler açıkta ıslanmak zorunda kaldı. Obama, Genel Kurul’a katılmak üzere ana binaya geçerken Şeref Kapısı’nı kullanmadı. Gerekçe yine ‘güvenlik’ti
TBMM Genel Kurulu saat 15.00’te AKP’li Başkanvekiil Eyüp Cenap Gülpınar’ın başkanlığında açıldı. Genel Kurul’a gelen ilk lider MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli oldu.
Oturum açılmadan hemen önce 22 Temmuz seçimlerinden bu yana TBMM Genel Kurulu’nda özel oturumlara katılmayan askeri erkân gelerek yerini aldı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve beraberindeki kuvvet komutanları ile Jandarma Genel Komutanı da Obama’yı salondan izledi.
Oturum açıldıktan sonra saatler 15.29’u gösterdiğinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül alkışlar arasında Genel Kurul’a girdi. Gül’ü AKP’lilerin yanı sıra ÖDP’li Ufuk Uras ve DTP’lı Sırrı Sakık da alkışladı. Gül şeref locasında yerini alınca Obama ile Toptan, Başkanlık Kapısı’ndan Genel Kurul Salonu’na girdi. Obama, milletvekilleri tarafından ayakta alkışlandı.

Genç ayağa kalkmadı
Obama’nın Genel Kurul salonuna gelişi sırasında CHP ve DSP’li bazı milletvekilleri ile Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç ayağa kalkmadı. Parti liderleriyse ayakta alkışladı.
Obama’yı askeri erkânın yanı sıra YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, CHP lideri Deniz Baykal ile bazı bakanlar tercümeye ihtiyaç duymadan dinledi.
Obama’nın konuşması 45 dakika olarak duyurulmasına rağmen 25 dakika sürdü. Konuşma AKP’li milletvekilleri tarafından sık sık alkışlandı. En çok alkışı ailesinde Müslümanlar’ın olduğunu söylediğinde aldı.
AKP’liler Obama’yı Atatürk, laiklik vurgusu, NBA’de oynayan basketbolcu Hidayet Türkoğlu, PKK eleştirisi, AB ve İslam’la ilgili sözleri nedeniyle alkışlarken CHP ise sadece laiklik ile ilgili mesajında alkış tuttu. Askeri erkan Obama’nın ‘laiklik, PKK ve islam’la ilgili mesajları nedeniyle alkışladı. 

Stenograflarla tokalaştı
Obama sözlerini bitirince bakanlar ve AKP’liler ayakta alkışlarken, muhalefet ayağa kalkmadı. Obama konuşmasının ardından stenograflarla tokalaştı. Ardından kabine sıralarına giderek ön sırada yer alan İçişleri Bakanı Bakanı Beşir Atalay ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı ile tokalaşan Obama, Başbakan Erdoğan ile ise öpüştü.
Salona doğru el sallayan Obama’nın salondan çıkışı sırasında tokalaşmak isteyen AKP’li milletvekilleri yolunu kesti. Obama, AKP’li Mevlüt Çavuşoğlu, görme engelli Lokman Ayva ve Cüneyt Yüksel’le konuştu. Ayva, Obama’ya “Sloganınızı çok beğendim, görme özürlüler için de önemli” dedi. Obama’nın kampanyası boyunca kullandığı ‘Yes We Can (evet yapabiliriz)’ sloganını Obama ve Ayva birlikte söyledi.
AKP’li Seracettin Karayağız ise Obama’ya ailesinin Ermeniler tarafından esir alındığını anlatarak soykırım iddasını eleştirdiği mektup verdi. (Radikal)