Askerlerini hedef tahtası yaptı

Şırnak'ta bir yüzbaşıya ait olduğu belirlenen görüntüler izleyenleri dehşete düşürdü. Genelkurmay ve Milli Savunma Bakanlığı da görüntüler sonrasında harekete geçti.

 

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle

 

 

Şırnak'ta ortaya çıkan bu görüntüler tartışma yarattı. Onlarca Mehmetçiğin etrafında olduğu hedefe toplam 5 el ateş eden Yüzbaşı, kendilerine karşı gelmemek uğruna yerinden kıpırdamayan askerlerine bir de "canını seven kaçsın" diyor... Akıl almaz olayın Şırnak Akçay 6. Motorlu Piyade Tugayı´nda gerçekleştiği ileri sürüldü.

Yüzbaşı rütbesindeki bu askerin, emrindeki askerleri, hedef tathasının yanına dizerek atış pozisyonuna geçtiği ve bacaklarının arasından silahını ateşlediği görüntülerin yayınlanmasından sonra Genelkurmay başkanlığı ve Miili Savunma Bakanlığı harekete geçti.

GENELKURMAY ANILAN SUBAY HAKKINDA GEREKLİ İŞLEM BAŞLATILMIŞTIR  
Genelkurmay Başkanlığı, Şırnak'taki “atış talimi” görüntüleri ile ilgili, “Türk Silahlı Kuvvetlerinin atış yönergelerinde bu şekilde bir atış eğitiminin yer almadığını” belirterek, görüntülerde yer alan subay hakkında gerekli işlemin başlatıldığını bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan açıklamada, bir subay tarafından yapılan tabanca atış görüntülerinin bazı medya organlarına yansıdığı ifade edilerek, şunlar kaydedildi:

“Yapılan araştırma sonucu, olayın Şırnak/Akçay'da konuşlu 6'ncı Motorize Piyade Tugayı'nın Seslice'deki üs bölgesinde meydana geldiği tespit edilmiştir.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin atış yönergelerinde bu şekilde bir atış eğitimi yer almamaktadır. Ancak 'güven atışı' olarak adlandırılan bir atış şekli, önceki yıllarda bizzat adı geçen personelin de katıldığı bir gösteride, TSK Özel Kuvvetler personeli tarafından icra edilmiş ve televizyonlarda da gösterilmiştir.

Anılan subay hakkında gerekli işlem başlatılmıştır.”

MİLLİ SAVUNMA BAKANI GÖNÜL: GERÇEKSE ÇOK ÜZÜNTÜ VERİCİ 
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Şırnak’ta bir yüzbaşının askerleri hedef alan atış talimi sırasında internet sitelerine düşen görüntüleri değerlendirirken, “Olay doğruysa fevkalade üzüntülü. Üzüntü verici. Olmaması gereken çok yanlış. Müessif bir olay. Genelkurmay gerekli incelemeyi ve soruşturmayı inceletmiş bulunuyor" dedi.

Gönül, Milli Savunma Komisyonu toplantısına katılmak üzere Meclis’e gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, Şırnak’taki Akçay 6. Motorlu Piyade Tugayı Seslice Taburu’ndaki atış talimi sırasında çekilen görüntülerin sorması üzerine Gönül, “Olay doğruysa fevkalade üzüntülü. Üzüntü verici. Olmaması gereken çok yanlış. Müessif bir olay. Genelkurmay gerekli incelemeyi ve soruşturmayı inceletmiş bulunuyor” dedi.

Bir başka soru üzerine, görüntüleri izlemediğini ancak bugünkü gazetelerde konuya ilişkin haberleri okuduğunu ifade etti. Gönül, “Genelkurmay ile bu konuda bir görüşme yapıp yapmadığının sorusuna ise “Bizim iç meselemiz” karşılığını vermekle yetindi.

Gönül, Meclis’e sunulan YAŞ kararlarıyla atılan askerlere ve personele “emeklilik” hakkı ve “yargı yolunu açan” tasarı ile ilgili bir soruya, “Getirdiğimiz tasarı ile; vakti ile YAŞ kararları ile ihraç edilenler, YAŞ kararı olmadan ihraç edilenlere göre bir büyük mağduriyete maruz kalıyor ve yargıya gidemiyorlardı. Getirdiğimiz şu; yeniden intibakları yapılarak kamu hizmeti ya da emekliye dönecekler. Ancak, bakanlığımız bunların bu dönüşünü uygun görmediği bir kişi dahi çıksa onlar bu defa vakti ile kullanamadıkları yargı hakkını kullanabilecekler” dedi.(ajanslar)